Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Brutus bxi 2006d - uszkodzone tranzystory , martwy

Artur007 27 Sty 2014 19:56 1416 5
  • #1 27 Sty 2014 19:56
    Artur007
    Poziom 9  

witam jakis czas temu zostala uszkodzona koncówka mocy (dostala sie do niej niewielka ilosc wody) , nie posiadam do niej schematu , ale postanowilem ze spróbuje ją "naprawic". Widoczne byly popalone tranzystory symbol jaki na nich jest to :
    G10 FQP 85N06 , w sklepie znaleziono mi ich zamiennik : AUIRL 3705N .Przed wlutowaniem tranzystorów oczyscilem cala płytke wzmacniacza sprawdzilem pozostale czesci, i bez tranzystorów podłaczylem do akumulatora. Bez tych 12 tranzystorów po podaniu 12V koncówka zalaczyła sie i po chwili slychac było jak przekaznik załącza wyjscie na głosniki.Teoretycznie do tej pory dziala ok nic nie dymi :). Po wlutowaniu tranzystorów które zakupiłem (zamienniki) złozeniu do kupy pierwsze odpalenie i... Mam podłaczony minus i z chwilą podłaczenia plusa głównego momentalnie grzeją sie przewody zasilające, czyli cos jest nie tak. Mam takie pytanie czy tranzystory które zakupilem sa faktycznie zamiennikami , bo tylko w jednym sklepie mi je dobrano a nie wiem czy dobrze . Te które były maja symbol w trzech rzedach od góry: G10 FQP 85N06 natomiast to co mi dobrano to AUIRL 3705N czy szukac gdzie indziej przyczyny? Wzmacniacz Brutus bxi 2006d - uszkodzone tranzystory , martwy

0 5
  • #2 27 Sty 2014 21:00
    Mleczyk89
    Poziom 34  

Teoretycznie tranzystory które dostałeś powinny zdać egzamin( 5V niższe napięcie pracy, prąd z zapasem). Pytanie czy sprawdziłeś czy aby któryś z tranzystorów nie ma kontaktu z radiatorem(powinny być od niego odizolowane). Zwarcie po podłączeniu plusa mówiło by o zwarciu w samej przetwornicy (rozumiem ze rem nie podłączony).

0
  • #3 27 Sty 2014 21:06
    Artur007
    Poziom 9  

po zmontowaniu sprawdziłem czy tranzystory nie maja przejscia z radiatorem i jest ok. Podłaczałem tylko plus12V i mase momentalnie grzało przewody rem- nie był podłaczony . Natomiast odpalałem bez tych tranzystorów (12sztuk) to niby wszystko bylo ok przekaznik zadzialał diody swieciły , a po wlutowaniu czesci (tranzystory) okropnie grzeje przewody tak jak na "zwarciu" jak namierzyc co jest padniete lub gdzie szukac?

0
  • Pomocny post
    #4 27 Sty 2014 21:15
    Mleczyk89
    Poziom 34  

Masz zwarcie na zasilaniu przetwornicy.
    Uruchom wzmacniacz po demontażu z obudowy.
    Przydało by się ograniczenie prądowe.

0
  • #5 27 Sty 2014 21:21
    Artur007
    Poziom 9  

tranzystory nie mają zwarcia do obudowy koncówki, zdemontowałem z wzmacniacza

0
  • #6 28 Sty 2014 19:43
    Artur007
    Poziom 9  

znalazlem w sieci taki schemat od wzmacnioacza o mniejszej mocy ale ta sama marka od czego zaczac sprwdzanie? Wzmacniacz Brutus bxi 2006d - uszkodzone tranzystory , martwy

Temat do zamkniecia naprawione :)

0
  Szukaj w 5mln produktów