Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Błąd w Rozliczeniu energii grzewczej "Ista"

27 Sty 2014 20:00 12669 58
  • Poziom 2  
    Witam posiadam Podzielniki Energi grzewczej z firmy Ista. I od czasu założenia tego systemu przez spółdzielnie zaczęły się problemy. Zawsze grzałem tak samo i na rtęciowych podzielnikach płaciłem maks.200 zł. Po tym jak spółdzielnia je wprowadziła
    przyszedł rachunek po sezonie grzewczym a tu szok 1491 złoty. A grzałem tak samo.

Moje pytanie brzmi czy to jest błąd obliczeniowy czy ktoś miał może taki problem czy być może te podzielniki są popsute lub jakieś ogromne zmiany w cenniku zaszły?

Dawniej płaciłem 200 zł maksymalnie mieszkanie ma 35m/2
  • Testo
  • Poziom 38  
    Mati20000 napisał:
    na rtęciowych podzielnikach płaciłem maks.200 zł

Ta kwota to jakiego okresu dotyczy ? Poza tym napisz jaką powierzchnię ma mieszkanie i ile za ogrzewanie rocznie placiłes w poprzednich latach .
  • Poziom 42  
    Mati20000 napisał:
    firmy Ista

Elektroniczne, czy tzw. "wyparkowe".
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Myślę, że koledze chodziło o elektroniczne.
    W specyfikacji podają, że mierzą dopiero jak temperatura grzejnika jest wyższa o 3*C od temperatury pomieszczenia.
    Prawda jest taka, że liczą cały czas. W ubiegłym roku miałem zakręcony grzejnik przez całą zimę, a i tak namierzył ileś tam tych jednostek.
    Czekam na wyliczenia ze spółdzielni, ciekawe co oni tam wyliczą.
    Teoretycznie powinni podzielić wskazanie głównego licznika ciepła na wszystkie jednostki z podzielników i tak określić cenę jednej jednostki.
    Jak to jest w rzeczywistości trudno powiedzieć.
    Przykład kolegi daje wiele do myślenia.
  • Testo
  • Poziom 42  
    piracik

Ja też czekam na rozliczenie ze swojej Spółdzielni (tudzież SM "Czuby" Lublin), wprawdzie mam "wyparki", ale chcą nam wcisnąć elektroniczne.
    Ja też należę do tej spółdzielni i elektroniki mam od grudnia 2012.
    Teraz powinno chyba przyjść za ten cały rok.
    Trochę boję się tego wyliczenia.
  • Poziom 42  
    U Nas na "Skarpie" jeszcze nie ma. A Ty "Błonie" , "Łęgi" czy "Ruta" ?. Jak wyszło rozliczenie za pierwszy okres grzewczy po założeniu elektroniki ?
    Własnie to będzie pierwsze rozliczenie. Tamte założyli na koniec grudnia i dopiero minął rok.
    Według informacji na klatce odczyt miał być w sylwestra w nocy.
    Czekam więc teraz z niecierpliwością i ciekawością ile wyjdzie.
    Tym bardziej, że ogrzewania używam naprawdę bardzo niewiele.

Osiedle Łęgi
  • Poziom 42  
    No to niebawem będziecie wiedzieć na czym stoicie. Ja jestem członkiem RPN na Skarpie, i na siłę chcą nam wcisnąć. Co gorsza znowu Ista, bo jak sam wiesz w Naszym Regionie nie ma firm / y (a sama Ista uciekła do Krakowa). Daj mi znać proszę o wynikach odczytów jak już będziesz miał.

Mati20000

Również niestety mamy do czynienia z Istą, a Twój temat również i we mnie wzbudził niepokój.
  • Poziom 2  
  • Poziom 34  
    Podzielniki ciepła są niedokładne (co innego ciepłomierz - pomiar przepływu czynnika grzewczego przez grzejnik i temperatury czynnika), ponieważa mogą wyczywać także ciepło z innego źródła. Bywa, że ktoś ma wyłączone grzanie przez większą część sezonu a podzielnik nagrzeje się np. z powodu nasłonecznienia pokoju (zwłaszcza, gdy grzejnik jest przysłonięty gruba kotarą - ciepło zostaje uwięzione pomiędzy szybą a kotarą, więc tuż przy grzejniku jest piekarnik a do pokoju ciepło słabo dochodzi). Także uboczne źródła ciepła (np. urządzenia elektryczne) moga nagrzewać podzielnik. Dlatego też nie powinno się na siłę lansować podzielników, gdyż są niedokładne.
  • Poziom 38  
    Mati20000 napisał:

To na pewno nie płaciłeś prawidłowo . Za cały sezon grzewczy koszty ogrzewania w takim metrażu to co najmniej 1000 zł .
  • Poziom 42  
    brofran napisał:
    To na pewno nie płaciłeś prawidłowo .

Przepraszam za cytat, ale w większości przypadków jest to wina spółdzielni, gdyż pobiera za małe zaliczki na okres grzewczy i stąd w wielu przypadkach wynika kolosalna niedopłata.
  • Poziom 2  
    Ze spółdzielnią były często problemy oszukiwali mieszkańców a jak się ich dawało do sądu to okazywało się że to zgodnie z prawem.Bez wiedzy mieszkańców zrobili ocieplania budynku i dowalili koszty 8000 na raty albo na raz do zapłacenia. Tym razem spółdzielnia nie poinformowała o zmianie cennika chyba. To kolejne oszustwo bo cennik chyba tak zdrożał że koszty ogrzewania mieszkania 2 pokojowego ocieplonego grubym styropianem wzrosły o 1000 zł . Ludzie strzeżcie się spółdzielni.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Strzec się można spółdzielni ale jednostki nic nie zdziałają. Trzeba by było z 70 % mieszkańców zebrać aby to wszystko miało ręce i nogi - aby coś zdziałać w spółdzielni. Ja niestety takiego komfortu nie mam gdyż w moim bloku w większości mieszkają osoby 60+ które wola chodzić ubrane na cebulkę i dostać zwrot z 400 zł niż się postawić i żyć w godziwych warunkach. A wszyscy Ci którzy już chociaż 20 stopni mają to niestety ale dopłacają. Odkąd tutaj mieszkam czyli 3 lata to 3 razy miałem dopłaty-może to nie kosmiczne dopłaty bo zazwyczaj 200-300 zł przy zaliczkach miesięcznych 110 zł za ogrzewanie mieszkania 47 m2. Jak na moje oko to i tak są nieduże koszty 12*110+300=1620 zł za cały sezon z temperaturą 21 w dzień i 19 w nocy(23- 5)
  • Poziom 2  
    Na 100% są wadliwe podzielniki bo w niezamieszkanym mieszkaniu przy wyłączonym kaloryferze naliczyło 250 jednostek w ciągu niecałych 2 tygodni.Zawór jest szczelny. Czyli nie pozostało nic innego jak odwołać się od zapłaty i zgłosić wadliwość podzielników bo tak nie może być....
  • Poziom 2  
    Nie łudźcie się. Od razu wam napiszę wam odpowiedzi sm i Isty. "" Wszystko jest w porządku", "Podzielniki działają prawidłowo, a użytkownik nie umie korzystać z zaworów na grzejnikach i utrzymuje za wysoką temperaturę w lokalu". Jeżeli ktoś myśli inaczej niech poczyta stronę podzilniki.info albo przeczyta stronę ludzi z Zabrza. Szkoda, że ten prawnik powoli został kupiony przez sm.
  • Poziom 8  
    [quote="Mati20000"]Witam posiadam Podzielniki Energi grzewczej z firmy Ista. I od czasu założenia tego systemu przez spółdzielnie zaczęły się problemy. Zawsze grzałem tak samo i na rtęciowych podzielnikach płaciłem maks.200 zł. Po tym jak spółdzielnia je wprowadziła
    przyszedł rachunek po sezonie grzewczym a tu szok 1491 złoty. A grzałem tak samo.

Moje pytanie brzmi czy to jest błąd obliczeniowy czy ktoś miał może taki problem czy być może te podzielniki są popsute lub jakieś ogromne zmiany w cenniku zaszły?

Tak mnie ta firma rozliczyła,że bo zapłaciłem 150 razy więcej niż sąsiad pode mną i administracja olała moją reklamację.
    Szczegóły na forum:

akalokator.phorum.pl/viewtopic.php?f=1&t=1
  • Poziom 38  
    hwbaran napisał:
    zapłaciłem 150 razy więcej niż sąsiad

Nie będziemy wnikać ile zapłacił sąsiad czy sąsiadka . Podaj metraż swojego mieszkania , oraz kwotę jaką zaplaciłeś faktycznie za ogrzewanie w całym sezonie grzewczym wynikającą z rozliczenia . Należy również zaznaczyć jaki jest rodzaj ogrzewania np: lokalna kotłownia na gaz , CO miejskie na węgiel , itp. Wtedy będzie można ocenić czy suma która ci kazano zapłacić jest adekwatna ( być może wliczono do rozliczenia również koszt termomodernizacji ) .

edit : link który podałeś nie działa. :cry:
  • Poziom 8  
    brofran napisał:
    hwbaran napisał:
    zapłaciłem 150 razy więcej niż sąsiad

Nie będziemy wnikać ile zapłacił sąsiad czy sąsiadka . Podaj metraż swojego mieszkania , oraz kwotę jaką zaplaciłeś faktycznie za ogrzewanie w całym sezonie grzewczym wynikającą z rozliczenia . Należy również zaznaczyć jaki jest rodzaj ogrzewania np: lokalna kotłownia na gaz , CO miejskie na węgiel , itp. Wtedy będzie można ocenić czy suma która ci kazano zapłacić jest adekwatna ( być może wliczono do rozliczenia również koszt termomodernizacji ) .

edit : link który podałeś nie działa. :cry:

Podaję opłaty z podzielników za 61mkw.Ogrzewanie z węzła cieplnego spółdzielni:
    Ja 1526,34
    Sasiad niżej 10,24
    Sąsiad jeszcze niżej 1432,74
    Czy to nie horror?
    Podany link trzeba wkleić w pasek przeglądarki.
    Tam objasnienie dlaczego system rozliczeń jest amatorski.
  • Poziom 38  
    hwbaran napisał:
    Ja 1526,34 zł

Zatem absolutnie nie zapłaciłeś za dużo , a wręcz w stosunku do " średniej krajowej " , to nawet za mało . Jedynie o co można się czepiać to o system rozliczenia obowiązujący w Twojej spółdzielni . Na ogół conajmniej 50 % kosztów ogrzewania płaci się z metrażu , a resztę z podzielników. Miej zatem pretensje do uchwał walnego zgromadzenia a nie do Isty.
  • Poziom 13  
    brofran - niestety masz rację. Ista umywa ręce, oni dostarczają urządzenia i je odczytują. Dzielą koszty wg regulaminu, który tworzy spółdzielnia. Koniec kropka.
  • Poziom 8  
    brofran napisał:
    hwbaran napisał:
    Ja 1526,34 zł

Zatem absolutnie nie zapłaciłeś za dużo , a wręcz w stosunku do " średniej krajowej " , to nawet za mało . Jedynie o co można się czepiać to o system rozliczenia obowiązujący w Twojej spółdzielni . Na ogół conajmniej 50 % kosztów ogrzewania płaci się z metrażu , a resztę z podzielników. Miej zatem pretensje do uchwał walnego zgromadzenia a nie do Isty.

Przecież ty chodzi o to, ze mozna się grzać na koszt sąsiada przy błogosławieństwie wadliwego systemu, a rónica 150x chyba to udowadnia.
  • Poziom 38  
    hwbaran napisał:
    mozna się grzać na koszt sąsiada

Skoro mu zazdrościsz to też sobie zakręć zawory CO w mieszkaniu i zapłacisz tak jak on 10,24 zl .
    A już na poważnie to żeby opłaty były " sprawiedliwsze " to należało by każdemu zabudować liczniki ciepła - tylko kto za przeróbke instalacji i dodatkowe urządzenia pomiarowe zapłaci ??
    W wielu nowo budowanych domach wielorodzinnych każdy ma dwufunkcyjnego JUNKERSA ( brak centralnego miejskiego CO ) i problemów mniej . Ale też nie do końca , bo jak trafisz na 2 sąsiadów co zimą często wyjeżdzają , to tez im mieszkania będziesz mimowoli ogrzewał .
  • Poziom 8  
    brofran napisał:
    hwbaran napisał:
    mozna się grzać na koszt sąsiada

Skoro mu zazdrościsz to też sobie zakręć zawory CO w mieszkaniu i zapłacisz tak jak on 10,24 zl .
    A już na poważnie to żeby opłaty były " sprawiedliwsze " to należało by każdemu zabudować liczniki ciepła - tylko kto za przeróbke instalacji i dodatkowe urządzenia pomiarowe zapłaci ??
    W wielu nowo budowanych domach wielorodzinnych każdy ma dwufunkcyjnego JUNKERSA ( brak centralnego miejskiego CO ) i problemów mniej . Ale też nie do końca , bo jak trafisz na 2 sąsiadów co zimą często wyjeżdzają , to tez im mieszkania będziesz mimowoli ogrzewał .
    t
    Z licznikiem energii też będę grzać oszczędnego. Wystarczy wstawić termometr zliczjący temperatury , a to x kubatura =lepiej podzielone koszty. Skomplikowane? Proste?
    A co na to mądrzy?
  • Poziom 38  
    hwbaran napisał:
    Wystarczy wstawić termometr zliczjący temperatury

A gdzie go wstawić ? Do sufitu zamocować , czy do podłogi? Musiałby być przyspawany chyba , bo niejeden "sprytny" Polak wystawił by go w zimie na mróz i domagał się dopłaty za ogrzewanie . :D :D
    Nawiasem mówiąc podzielnik to właśnie taki termometr zliczający . :idea:
  • Poziom 2  
    Witam WAs :) mam nadzieję że to nie problem że jestem z Wrocławia :) - więc u mnie sytuacja wygląda tak niedopłata 4800 zł mój plan po pierwsze reklamacja odczytu do spóldzielni - reklamacja ogólnie sposobu rozliczania ... wyczytałam ze muszę zapoznać się porządnie z regulaminem i zasadami rozliczeń zrobię to w tym tygodniu - tylko pytanie moje co jeszcze moge zrobić bo 4800 to lekka paranoja - i pytanie - skoro pomierniki są firmy ista w zesszłym roku ona robiła odczyty to dlaczego w tym roku dostaję rozliczenie od firmy TECHEM ?? Ktoś coś może mi podpowiedzieć wytłumaczyć ? nie było w ciągu roku info o zmianie czegokolwiek - nie było wymiany tych wspaniałych podzielników ... a więc .... jesli możecie podpowiedzieć mi co i jak na początku należy zrobić poza tym co napisałam - byłabym wdzięczna - czy gdzieś mogę to zgłosić ?Prosić o kontrolę ?
  • Poziom 38  
    Niedopłata może wynikać ze zbyt małej zaliczki pobieranej comiesięcznie za CO . Proszę podać metraż mieszkania , z jakiej kotłowni jest zasilanie, oraz koszty ogrzewania mieszkania wyliczone za cały okres grzewczy . Wtedy można oszacować w przybliżeniu czy suma jest zawyżona . Należy również uzyskać informacje w swojej spółdzielni czy do kosztów ogrzewania nie doliczono dodatkowych składników , np. kosztu termomodernizacji budynku , wymiany elementów instalacji itp.
  • Poziom 2  
    oki doki pozbieram te informację i napiszę - ale jak się ma pomiernik Isty di odczytu innej firmy ? to normlane??
  • Poziom 38  
    madeleine013 napisał:
    jak się ma pomiernik Isty di odczytu innej firmy ? to normlane??

Tak , to normalna procedura