Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik nadmiarowo-różnicowy w bloku z siecią TN-C

27 Sty 2014 20:08 3471 22
  • Poziom 9  
    Szanowni,

Dzisiaj miałem w domu elektryka w związku z moim poprzednim wątkiem i umówiliśmy się na wymianę rozdzielni. Ponieważ cały przedpokój i łazienkę mam bez tynku (remont) wpadłem na pomysł, że przy okazji położę do pralki przewód 3x2,5mm2 (teraz mam 2x1,5mm2 + mostek w gniazdku) i w tej nowej rozdzielni dla tego jednego obwodu założę wyłącznik nadmiarowo-różnicowy. Czyli takie dwa w jednym, różnicowo prądowy + nadmiarowy. Nie konsultowałem mojego pomysłu z elektrykiem. Czy to ma sens? Jak tak jaki bezpiecznik wybrać? B10 czy B16. Teraz mam automatyczny 10A do pralki i nigdy nie wybija. Na klatce jest topikowy 16A a mieszkanie jest przyłączone 2x4mm2.
  • Poziom 18  
    Biorąc pod uwagę samą pralkę jakieś urządzenia małej mocy to 10A spokojnie ale jak praleczka będzie prała i ktoś sobie np włoski będzie chciał wysuszyć to już będzie problem.Zawsze można rozbić gniazdka na 2-3 nadprądowe i dodać różnicowy bez członu prądowego.Pytać instalatora uprawnień za darmo nie rozdają :D
  • Poziom 9  
    gzyms68 napisał:
    Biorąc pod uwagę samą pralkę jakieś urządzenia małej mocy to 10A spokojnie ale jak praleczka będzie prała i ktoś sobie np włoski będzie chciał wysuszyć to już będzie problem.Zawsze można rozbić gniazdka na 2-3 nadprądowe i dożucić różnicowy bez członu prądowego.Pytać instalatora uprawnień za darmo nie rozdają :D

Gniazdo do suszarki jest na drugiej ścianie i jest w innym obwodzie (oczywiście też 2x1,5mm2). Nie planuję tu zmian ponieważ suszarkę podłącza się na krótką chwilę oraz jest ona w II klasie ochronności. Pralka natomiast to co innego. Pranie trwa 2-3 godziny. Zauważyłem, że nawet kabel przyłączeniowy od pralki jest lekko ciepły podczas prania.
  • Moderator
    sforek7 napisał:
    Nie konsultowałem mojego pomysłu z elektrykiem.

A niby dlaczego?
  • Poziom 27  
    A skąd masz pewność, że układ sieci to TN-C ten elektryk tak Ci powiedział? Po pierwsze trzeba dokładnie ustalić rodzaj sieci zasilającej. Jeśli całą łazienkę obejmuje remont to wymień wszystkie obwody w łazience, nie zostawiaj starych przewodów pod nowymi płytkami. Zajmij się też przedpokojem tam pewnie też jest jakieś gniazdo. Zrób nowe obwody na nowych przewodach w tych miejscach. Do pralki oczywiście obwód dedykowany (bo jest to urządzenie które pobiera powyżej 2 kW) Oczywiście należy to wykonać zgodnie z obowiązującymi przepisami a po skończonej pracy wykonać pomiary. Jeśli ten elektryk który był u Ciebie jest kumaty to ogarnie wszystko i będzie wiedział co i jak wykonać.
  • Poziom 9  
    Nie wiem jaki jest układ sieci na 100%, myślałem, że jak są mostki w gniazdach to właśnie jest taki układ czyli TN-C . Budynek 91 rok.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 42  
    To jest poza strefą, czyli to samo co było wcześniej poza dawniejszą strefą III.
    Nie Twórz teorii nie mających pokrycia w normie.
    Najpierw zapoznaj się z PN HD 60364 a dopiero później doradzaj.

A pisownię poprawić możesz już teraz kolego Saketo.
  • Admin Elektroenergetyka
    Saketo napisał:

O CO CI CHODZI, TYLKO TY CHCESZ DORADZAĆ JAKOŚ NIE WIDZE POMOCY Z TWOJEJ STRONY I NIE WIDZE ZWIĄZKU NIKT NIE PYTAŁ O NORMY

Przecież sam wcześniej prosiłeś:
    Saketo napisał:
    to co jest po za strefą II, w odległości 240m i 2,25 na wysokość strefa ufo?, czy może miejsce gdzie bezpiecznie można montować gniazda, wyłączniki i załączyć odbiorniki drugiej klasy ochronności?, rozwiń to?

Dostałeś zatem wskazówkę:
    kkas12 napisał:
    Najpierw zapoznaj się z PN HD 60364 a dopiero później doradzaj.

Gdybyś się zapoznał z owym dokumentem, nie byłoby tej dyskusji.

Tu coś ode mnie w sprawie strefy "ufo":
    Wyłącznik nadmiarowo-różnicowy w bloku z siecią TN-C
  • Poziom 9  
    Panowie,

Nie schodźmy z wątku drobiazgami. Gniazda są IP44 i są w odległości 60+ cm od wanny.

Moje pytanie dotyczy tylko dedykowanego obwodu pralki tak jak to jest w tym momencie. Dowiedziałem się z tego forum, że gdybym chciał po prostu wymienić aktualny przwód (2x1,5mm2) na grubszy to nie mogę użyć 2x2,5mm2 ponieważ taki wspólny przewód PEN musiałby być 10mm2. Dlatego 3x2,5mm2 jest jedyną opcją. Następnie należałoby rozdzielić PEN na umowny PE + N w tej nowej rozdzielni. Okazuje się, że taki punkt rozdziału nie musi być uziemiony wiec jak do tego momentu wszystko zgodne zasadami i tym artykułem.

Moje pytanie dotyczy następnego kroku. Czy jest sens i jest to prawidłowe, dla tego jednego obwodu zamiast wyłącznika nadprądowego B10 użyć wyłącznika nadprądowego z modułem różnicowoprądowym B10? Oczywiście zamontowanego za punktem rozdziału PEN.

Ogólnie temat jest podobmy do róznoległego wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2737841.html poza faktem że ja pytam o bezpiecznik "dwa w jednym"
  • Poziom 24  
    Kolego wydaje mi się, że u Ciebie w domu elektryka nie było i chcesz to zrobić sam i badasz teren.

Cytat:
    Moje pytanie dotyczy następnego kroku. Czy jest sens i jest to prawidłowe, dla tego jednego obwodu zamiast wyłącznika nadprądowego B10 użyć wyłącznika nadprądowego z modułem różnicowoprądowym B10? Oczywiście zamontowanego za punktem rozdziału PEN.

Oczywiście, że tak, skoro będzie TN-C-S to czemu nie może być. Co to za różnica, czy będzie RCCB z wyłącznikiem instalacyjnym B10A czy w jednym module jako RCBO? Tylko taka, że RCBO mniej miejsca zajmuje. Tylko czemu B10A? Powinno być B16A, takimi wyłącznikami zabezpiecza się gniazda 1 fazowe.
  • Poziom 9  
    elektronikq napisał:
    Kolego wydaje mi się, że u Ciebie w domu elektryka nie było i chcesz to zrobić sam i badasz teren.

Oczywiście, że badam terem. Od tego jest forum czyż nie? Elektryk był, tylko ciężko mi się porozumieć z jego szefem. Przede wszystkim szef elektryka zażądał 20 zł więcej niż umówione i to bez powodu. Dlatego nie będę z nim rozmawiał o sensowności prac takich czy innych bo na pewno będzie za tym, żeby robić jak najwięcej.
  • Poziom 21  
    Kolego sworek czy jak ci tam nie próbuj być mądrzejszy od elektryka bo nie jesteś elektrykiem nie masz wiedzy ani pratyki a na forum to możesz i wszystkie posty przeczytać i tak może ci to nic niedać. Współczuje elektrykowi który podniósł sie o 20zł a ty robisz z tego rozpacz.
  • Poziom 24  
    sforek7 napisał:
    elektronikq napisał:

Oczywiście, że badam terem. Od tego jest forum czyż nie? Elektryk był, tylko ciężko mi się porozumieć z jego szefem. Przede wszystkim szef elektryka zażądał 20 zł więcej niż umówione i to bez powodu. Dlatego nie będę z nim rozmawiał o sensowności prac takich czy innych bo na pewno będzie za tym, żeby robić jak najwięcej.

Kolego nagle teraz historia z szefem... Moim zdaniem kłamiesz. Ba, elektryk sam by poinformował o takim rozwiązaniu. Laik nie wie co to jest TN-C a tym bardziej RCBO.
  • Poziom 9  
    elektronikq napisał:

Kolego nagle teraz historia z szefem... Moim zdaniem kłamiesz. Ba, elektryk sam by poinformował o takim rozwiązaniu. Laik nie wie co to jest TN-C a tym bardziej RCBO.

Mam wykształcenie wyższe/średnie techniczne i to pokrewne elektrycznemu. Nie jestem aż takim laikiem jak Ci się wydaje. Może się rozmijam z terminologią elektromonterów i nie znam rynku ale mogę swoją wiedzę uzupełnić szybko. Za usługę będę miał fakturę i mógłbym Ci ją pokazać. Miałbyś wtedy honor mnie tu przeprosić za stwierdzenie, ze kłamię.

EDIT:

Rozmawiałem dzisiaj w zarówno z elektrykiem jak i szefem i oni nie robią takich rzeczy, czyli nie rozdzielają PEN. Dostałem info sprzeczne z tym czeo tu sie dowiedziałem. Powiedziano mi, że jedyne co w starych instalacjach można to w gnieździe zrobić sobie mostek i że oni nie kładą w starszych instalacjach przewodów 3 - żyłowych. Musieli nie czytać tej gazety inpe.

PS. A ja już te kinkiety co się miesiąc temu kłóciłem przerobiłem na 3x1,5mm2 z rozdziałem w puszce :turn-l:
  • Admin Elektroenergetyka
    sforek7 napisał:

Rozmawiałem dzisiaj w zarówno z elektrykiem jak i szefem i oni nie robią takich rzeczy, czyli nie rozdzielają PEN. Dostałem info sprzeczne z tym czeo tu sie dowiedziałem. Powiedziano mi, że jedyne co w starych instalacjach można to w gnieździe zrobić sobie mostek i że oni nie kładą w starszych instalacjach przewodów 3 - żyłowych. Musieli nie czytać tej gazety inpe.

PS. A ja już te kinkiety co się miesiąc temu kłóciłem przerobiłem na 3x1,5mm2 z rozdziałem w puszce :turn-l:

Zmień elektryków i to natychmiast!
  • Specjalista elektryk
    sforek7 napisał:
    oni nie kładą w starszych instalacjach przewodów 3 - żyłowych.

A co zrobisz jak masz w garażu 100m przewodu dwużyłowego? Oskrobiesz izolację i pchniesz na złom? Za dużo zachodu i złociszy co kot napłakał. Wcisnąć go w instalację po normalnej cenie a klientowi kit że trzy żyły wymyśliły niedouczone gryzipórki. Jak klient niekumaty to i 2x1,5mm² aluminium potrafią wcisnąć - przecie panie to stara instalacja, przepisy zezwalają... :|