Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik sygnału audio

DJ Danielus 27 Sty 2014 22:53 1515 1
  • #1 27 Sty 2014 22:53
    DJ Danielus
    Poziom 11  

Witam!
    Chciałbym zrobić przełącznik (multiplekser) audio. Niby wszystko już mam ale proszę o sprawdzenie ;)

Zasada działania:
    Sygnał audio wybierany jest z 4 wejść. O wyborze decyduje mikroprocesor, który analizuje czy sygnał jest oraz w zależności od priorytetu przepuszcza go na wyjście, np. sygnał jest na wejściu 3, na reszcie nie ma nic to daje 3, jeśli sygnał jest na wejściu 1, 2 i 3 to jedynka ma wyższy priorytet i to ona idzie na wyjście, itd.

Przełącznik ma być stosowany przy sprzęcie komputerowym, małych odtwarzaczach, etc. Nie jest tu więc potrzebna najwyższa jakość.

Problemy i pytania:
    - multiplekser analogowy 4052 ma mieć zasilanie symetryczne. W nocie katalogowej: Vcc - Vee = 4,5V (min). Chcę użyć zasilania +5V, czy łącząc układ tak jak na schemacie będzie to działać? => Vcc =5V, Vee=0V, GND=2,5V (z dzielnika)? Przypuszczam, że na wyjściu mogę dostać offset i trzeba zastosować kondensator.
    - badanie sygnału rozwiązałem na detektorze amplitudy, celowo nie dałem rezystora rozładowującego kondensator - nie chcę aby nastąpiła zmiana wyjścia podczas, np. krótkiej przerwy w utworze, etc. Nie jestem jednak pewien czy pojemność 1uF nie jest za duża i czy sam komparator będzie w stanie ją rozładować po pewnym czasie.
    - komparator porównuje sygnał z masą - założyłem, że możliwe szumy (przy braku sygnału na wejściu) będą eliminowane przez diodę

Ogólnie proszę o sprawdzenie (mniej więcej) czy to będzie działać. Profesjonalistą nie jestem, ale bazowałem na zdobytej przez siebie wiedzy. Większość elementów poprzeliczałem, nie jestem pewien co do wartości pojemności układu detektora i dzielnika napięcia zasilania multipleksera.

Pozdrawiam
    Daniel

0 1
  • #2 22 Lut 2014 21:02
    DJ Danielus
    Poziom 11  

Układ został dość znacznie przeprojektowany. Obecnie wygląda tak:

Działa jako tako, ale jest kilka problemów:
    1. Przełączanie nie następuje w jednakowym czasie - raz przełącza się bardzo szybko, a raz trzeba czekać kilka sekund. Niestety nie mam bladego pojęcia gdzie tkwi problem - stała czasowa jest niewielka, jedynie wzmacniacz (chyba) może generować opóźnienia... Ale nie wiem jak to wyeliminować.
    2. Programistą nie jestem rewelacyjnym, ale programik napisałem, nie wiem tylko dlaczego przy przełączaniu i szukaniu sygnału układ wchodzi do funkcji fMUX - tak jakby sygnał był w stanie HIGH, ale mam wrażenie, że nie za każdym razem to następuje.... Jeżeli nie ma sygnału diody nie świecą więc jest ok.

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Póki co układ odpalony jest na Arduino. Sygnały to na chwilę obecną sygnały o napięciu stałym.

0