Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Połączenie router repeater

Alien 125 28 Jan 2014 08:52 3999 52
    Alien 125
    Level 14  
    Witam,

Mój problem wygląda tak. Mieszkam w domu jednorodzinnym i chcę dostarczyć sygnał wifi do drugiego domu jednorodzinnego oddalonego o niecałe 30m. Postawiłem u siebie na strychu skrajnie blisko drugiego domu router RT-N10 D1 asusa. Ma on 5dbi antenę. Drugi taki sam sprzęt postawiłem w pokoju w drugim domu i skonfigurowałem go jako repeater. W sumie urządzenia dzieli ok 40m, 3 ściany i dach. Zasięg jest super, ale połączenie niestabilne. Średnio na 10 pingów 3 wrócą z opóźnieniem poniżej 10ms 3 powyżej 30ms, a reszta nie wróci wcale. Stwierdziłem, że problemem jest dach ponieważ mam na nim blachę. Kupiłem router TPlink tl-wr842nd i wyprowadziłem jedną antenę na zewnątrz budynku kablem H155 (9 metrów). Na zewnętrznej antenie ku mojemu zdziwieniu nie mam praktycznie wcale sygnału. I tu się zatrzymałem z testami na chwilę obecną. Co mogę jeszcze zrobić, aby to działało. Nie chcę już za wiele inwestować w sprzęt. Może rozwiązanie jest proste, ale go nie widzę.
    mbo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Do takiego połączenia trzeba użyć dodatkowego AP jako Client, jeszcze lepiej z obu stron AP jako most.
    hondabeast
    Level 12  
    Witam. Proponował bym zastosować anteny panelowe(np. 17 dBi) i zamontować na zewnątrz budynku pod warunkiem ze rutery mają odkręcane anteny. Zrobiłem sieć na dwóch takich antenach i na odległości 400m sygnał był mocy 90%. Połączenia byłe stabilne nawet przy dużych opadach śniegu. Przy mniejszej odległości anteny mogą być o mniejszym zysku . Pozdrawiam
    Alien 125
    Level 14  
    mbo wrote:
    trzeba użyć dodatkowego AP jako Client
    A coś więcej? Gdzie postawić dodatkowy AP i co on mi da? Mostu nie zrobię bo asus nie ma takiego trybu, a i alternatywnego oprogramowania na niego nie ma.

hondabeast wrote:
    Proponował bym zastosować anteny panelowe(np. 17 dBi) i zamontować na zewnątrz budynku pod warunkiem ze rutery mają odkręcane anteny.

Właśnie tu jest problem bo asus ma anteny na stałe. Po to kupiłem TPlinka. Ma on odkręcane anteny, ale po wyprowadzeniu anteny na kablu na zewnątrz budynku sytuacja się diametralnie pogorszyła nawet przy zastosowaniu dookólnej anteny 12dbi. Silniejszy sygnał mam z samego złącza rp-sma bez anteny niż z tej zewnętrznej anteny.
    hondabeast
    Level 12  
    Może przewód antenowy jest przełamany lub po prostu nie łączy złącze. Ewentualnie duże straty sygnału na przewodzie antenowym. Najlepiej podmienić antenę na inną i sprawdzić sygnał.
    Alien 125
    Level 14  
    Próbowałem z 3 i 5 dbi anteną. Efekt taki sam. Przewód jest nowy z oryginalnie zarobionymi końcówkami więc powinien być ok, ale faktycznie postaram się go pomierzyć przynajmniej pod kontem przewodzenia. Się zastanawiam tylko czy 9m to nie za duża długość kabla? Nie wiem też czy dobrze myślę, że jak router ma 2 anteny to mogę 1 wypuścić na zewnątrz a 2 zostawić przy routerze?
    hondabeast
    Level 12  
    Anteny panelowe mają fabrycznie długości przewodów 5m, 10m, 15m. Ja na 15 m sieć robiłem i wszystko działało. Także 9m powinno być ok. Jedna na zewnątrz a druga w domu.
    mbo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie możesz tak zostawić - przy takim połączeniu ma być jedna antena i tylko na zewnątrz.
    Alien 125
    Level 14  
    :) czyli jak jest? Jeśli obie anteny działają zarówno jako Rx i Tx to mogę je rozstawić czy nie?
    hermes-80
    Level 43  
    Nie bo to jest MIMO, a nie dwa niezależne moduły radiowe.
    Strasznie to pokracznie robisz - nie ma możliwości pociągnięcia skrętki?
    Alien 125
    Level 14  
    hermes-80 wrote:
    Nie bo to jest MIMO
    Szkoda bo myślałem, że jedna antena oświetli mi dom, a druga pozwoli połączyć z repeaterem. Skrętkę mógłbym teoretycznie pociągnąć, ale praktycznie jest to bardzo trudne i pracochłonne nie licząc nawet, że ambicja mi na to nie pozwala. Do wiosny i tak kopanie i układanie kabla jest niemożliwe więc mam jeszcze trochę czasu na testy połączenia bezprzewodowego.
    Pytam więc co najlepszego mogę zrobić wykorzystując sprzęt, który posiadam?
    hermes-80
    Level 43  
    A uściślij modele sprzętu.
    Alien 125
    Level 14  
    Tak jak w pierwszym poście. 2 razy asus rt-n10 d1 + tplink tl-wr842nd v1 do tego antena dookólna 12 dbi oraz 3 dbi i 9 metrów kabla H155.
    hermes-80
    Level 43  
    rt-n10 d1 czy rt-n10+ d1 ?

Ja bym to zrobił na początek tak.
    Pierwszy RT jako AP gdzieś w oknie by był widoczny przy drugim domu, zmierzył bym InSSIDerem poziom sygnału w punkcie postawienia drugiego routera w oknie (najlepiej).
    Jako, że tl-wr842nd w OFW nie posiada APC ani WISP to wgrałbym do niego Gargoyle, na którym taka funkcjonalność wifi jest.
    Ustawił bym go w trybie APC jeśli poziom sygnału w tym punkcie nie spada poniżej -75dB.
    Drugi RT podpiąłbym kablem do TP-Linka i ustawił by rozsyłał wifi po domu.

Wszystko by zrobił na razie na standardowych antenkach.
    Alien 125
    Level 14  
    rt-n10 d1 bez plusa. Znalazł bym jeszcze antenę paraboliczną 60 cm jeśli by mogła coś pomóc.

Dodano po 27 [minuty]:

Właśnie usytuowanie budynków uniemożliwia ustawienie sprzętu okno w okno. Najlepszy sygnał przy połączeniu rt do rt uzyskałem właśnie przy usytuowaniu jednego na strychu, a drugiego w pokoju. Poziom sygnału ok -60dB natomiast jest problem ze stabilnością połączenia. Tak jak pisałem ok. połowa pakietów przy pingowaniu nie wraca. Nie testowałem jeszcze konfiguracji, gdzie TP-Linka stawiam zamiast jednego rt na standardowych antenach, ale myślę, że niewiele to da.
    hermes-80
    Level 43  
    Ale ustawiałeś tryb repeater, a ja o nim nic nie pisałem.
    Alien 125
    Level 14  
    Tak, wiem. Tryb repeater jest tylko teoretycznie fajny i sugerujesz mi użycie TP-Linka jako APC. Jest z tym jeszcze jeden problem. TP-Link miał mi dodatkowo obsługiwać modem 3g i muszę go ustawić gdzie będę miał przyzwoity zasięg sieci kom. Tu możesz mi nie wierzyć, ale są jeszcze miejsca gdzie żaden operator ni dostawca internetu nie sięga.
    Alien 125
    Level 14  
    Niestety. RT ma tylko AP, router, repeater.
    hermes-80
    Level 43  
    To stawiasz TP-Linka w trybie WISP na Gargoyle i też możesz korzystać z 3G.
    Alien 125
    Level 14  
    Ok. Wgrywam dzisiaj gargoyle na tp-linka i biegam po domu z InSSIDerem jak nic nie wskóram będę zawracał głowę dalej. Na razie dzięki za pomoc, ale muszę posiedzieć jeszcze trochę w pracy.
    papael
    Level 14  
    Alien 125 wrote:
    Tak jak w pierwszym poście. 2 razy asus rt-n10 d1 + tplink tl-wr842nd v1 do tego antena dookólna 12 dbi oraz 3 dbi i 9 metrów kabla H155.

Trochę obliczeń i może się wyjaśni problem braku sygnału z anteny.
    Przewód H155 ma tłumienie sygnału na f = 2400 MHz ok 50 dB/100 m
    Quote:
    ze strony dipol.pl
    2400MHz [dB/100m] 49,6

czyli na 10 metrach będziesz miał tłumienie ok 5dB.
    Jak dokładasz antenę o zysku 3 dBi to masz w rezultacie sygnał stłumiony o 2 dB niż gdybyś nie miał niczego podłączonego do rutera.
    -5 + 3 = -2
    i tyle obliczeń.

Poza tym ten ruter ma technologię MIMO, czyli nadaje wieloma antenami i wieloma odbiera sygnał. Bazuje to na technikach odbicia sygnału i aby działało to prawidłowo, to muszą być anteny o takiego samego typu i zysku energetycznym. Powinieneś zmieniać wszystkie anteny na jednakowe. Jeżeli masz taką możliwość to możesz spróbować.

Tak więc jeżeli nie możesz zmienić anteny w asusach, to przy tym sprzęcie co masz, to raczej marne szanse na poprawienie działania sieci.
    Alien 125
    Level 14  
    papael wrote:
    Jak dokładasz antenę o zysku 3 dBi to masz w rezultacie sygnał stłumiony o 2 dB niż gdybyś nie miał niczego podłączonego do rutera.
    -5 + 3 = -2
    Takie obliczenia już zrobiłem i oczywiście masz rację. Tracę pewnie jeszcze z 2 dbi na dodatkowych złączach, ale podłączając antenę 12 dbi powinienem mieć te 5 dbi zysku a tu się okazuje, że nie mam. Pytanie ile sygnału tracę zasłaniając antenę blachodachówka.
    hermes-80
    Level 43  
    Antena 12 dbi ma ponad 1m wyskokowi nie wiadomo co to za badziewie tam podpinasz - bez obrazy ale te tanie anteny nawet strzała są nie warte.

Kupujesz 2x NS LocoM2/M5 lub coś 2x z TP-L i zapominasz o sprawie, a kabel to najtańsze i najbardziej niezawodne medium, resztę ponadstanowego sprzętu sprzedajesz.
    matek451
    Level 43  
    Całkowicie popieram, przyglądałem się dyskusji , która szła w złą stronę. Taka odpowiedź powinna paść na początku. Budowanie mostu bezprzewodowego w oparciu o repeater to pomyłka . Jeśli chcesz korzystać z 3G to rozwiązania typu ustawię WR-842 w miejscu gdzie sięga sygnał sobie lepiej odpuść. Do poprawy sygnału służa anteny zewnętrzne na wybrane pasmo. Latanie z routerem po domu to prowizorka.
    Alien 125
    Level 14  
    Oczywiście zakup 2 zewnętrznych AP, 2 dobrych routerów do oświetlenia domów, anteny do 3G i spięcie wszystkiego to najlepsze rozwiązanie. Chwilowo nie mam jednak zbędnego tysiąca do wydania, a sygnał chcę przekazać na 40m zaledwie. W związku z powyższym muszę zadowolić się prowizorkami i lataniem po domu. Sygnałem sieci 3G zajmę się jak rozwiążę problem z WiFi.
    Zainstalowałem na TP-Linku Garygoyle 1.6.0.1, jednak nie znajduję trybu WISP. Konfiguracja modemu 3G jest możliwa jedynie w trybie AP co nic mi niestety nie daje.
    matek451
    Level 43  
    Przesadziłeś z kosztami masz już dwa routery. Koszt 2xWA5210 to ok.280 zł( za tyle można kupić na All..). Do tego antena do 3G ok.120 zł. Całość 400 więc trochę z tysiąca zostaje. Te 40m to tylko ale dla WIiFi często aż 40m. Najtaniej pociągnij kabel i po sprawie.
    Alien 125
    Level 14  
    400 + wysyłki, kable, wysięgniki itp. więc 500 minimum. To nie tysiąc ale i tak sporo licząc, że cała ta inwestycja miała mi dać 60 zł oszczędności miesięcznie. Pociągnąć kabel taniej, jednak chwilowo jest to niewykonalne. Taki mamy klimat. Czyli jednomyślnie na podstawie tego sprzętu co aktualnie posiadam nie da się nic dobrego zrobić?
    Alien 125
    Level 14  
    Ok, ale potem to rozwiązanie zostało ostro skrytykowane. Poza tym jak już pisałem na Gargoyle nie widzę trybu WISP.