Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[DVBT] - Odbiór telewizji cyfrowej w centrum Wrocławia

uraharu 28 Sty 2014 12:35 3234 27
  • #1 28 Sty 2014 12:35
    uraharu
    Poziom 6  

Witam,

zakupiłem 2 anteny do odbioru telewizji dvbt. Jedna pokojowa na której nie znajduje mi nic oprócz płatnych kanałów polsatowych oraz antene zewnętrzną vivanco tva 500 http://www.oleole.pl/anteny2/vivanco-tva-500.bhtml którą przykręciłem do poręczy za oknem na 4 piętrze w kamienicy. Niestety również i ta antena nie sprawdziła się. Kolejny raz znajduje mi tylko zakodowane kanały polsatowego dvbt.

Posiadam najtańszy dekoder firmy Blow

Czy to może być wina dekodera czy anteny?
    Mieszkam w centrum Wrocławia, na 4 piętrze w kamienicy. Ostatnie piętro. Po każdej stronie znajdują się inne kamienice. Antene wystawiłem jakieś 30-50 cm za okno. Znajomy kilka ulic wcześniej posiada antene na dachu i bez problemu odbiera telewizje cyfrową. Niestety nie mogę zamontować anteny na dachu kamienicy.

Dodam, że w mieszkaniu posiadam 2 gniazda antenowe. Po podłączeniu do niego dekodera również znajduje tylko płatną telewizje polsatu. Niestety nie wiem czy gniazda mają jakieś połączenie na zewnątrz czy to tylko atrapy.

Dekoder wcześniej działał w innej lokalizacji Wrocławia i odbierał prawidłowo telewizje z anteną kierunkową.

Z góry dziękuje za pomoc

Link poprawiłem i bardzo proszę o dostosowanie się do zaleceń tego Forum w sprawie wklejania zdjęć na serwery elektrody : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html .
    [SP5ANJ]

• #3 28 Sty 2014 12:41
    uraharu
    Poziom 6  

Dziękuje za odpowiedź.
    Czy ta antena 42dB nie ma tylko z właczonym wzmacniaczem?
    Czy to może być wina zbyt silnej antenty?

Próbowałem wyszukiwać kanały z podłączonym wzmacniaczem jak i bez. Efekt ciągle ten sam - wyłącznie kodowane kanały.

• #4 28 Sty 2014 13:20
    niewolno2
    Poziom 38  

Jak sygnał będzie przesterowany to nic kolega nie "złapie".
    W jaki sposób kolega realizował wyłączenie wzmacniacza w tej antenie bo jeżeli przez wyłączenie zasilacza z prądu to nic to kompletnie nie zmieni a wręcz przeciwnie będzie tłumienie sygnału.

• #5 28 Sty 2014 13:23
    uraharu
    Poziom 6  

niewolno2 napisał:
    W jaki sposób kolega realizował wyłączenie wzmacniacza w tej antenie bo jeżeli przez wyłączenie zasilacza z prądu to nic to kompletnie nie zmieni a wręcz przeciwnie będzie tłumienie sygnału.

Kabel od anteny prosto do dekodera DVBT.
    Wzmacniacz podłaczany jest do "specjalnej kostki". Wyjąłem kabel i włożyłem prosto do dekodera.

Czy ta antena z linku powyżej będzie lepsza? Dzisiaj zajmę się jej budową i podłączeniem (:

• #6 28 Sty 2014 13:39
    niewolno2
    Poziom 38  

Wzmacniacz jest wbudowany w antenę dlatego jak odłączyłeś zasilacz to niestety ale"kicha".
    Co się tyczy tej anteny to musisz wypróbować osobiście.

• #7 28 Sty 2014 17:52
    irekr
    Moderator

Ta "specjalna kostka" to nic innego jak spliter wprowadzający zasilanie do kabla antenowego z którego zasilany jest wzmacniacz, znajdujący się w antenie.

....42 db wzmacniacz w antenie... Te debile wytwórcy anten już nie wiedzą co wcisnąć klientowi i nie maja zielonego pojęcia o tym co produkują...

Podstawowe pytanie: jak daleko mieszkasz od Kredki?

W całym Wrocławiu sygnały ze Ślęzy są tak silne, że stosowanie anten ze wzmacniaczami to totalne samobójstwo - szczególnie do niskiej jakości tanich dekoderów.
    Szczególnie jak się mieszka mnij niż 3 km od DS Kredka, gdzie jest właśnie nadajnik MUX4 płatnych kanałów Polsatu....

• #8 28 Sty 2014 20:04
    uraharu
    Poziom 6  

irekr napisał:
    Podstawowe pytanie: jak daleko mieszkasz od Kredki?

Według Google Maps niecałe 2km od Kredki i Ołówka

próbowalem na antenie pokojowej ze wzmacniaczem jak i tej za oknem, na obu ten sam efekt.

Kupiłem dzisiaj dekoder Ferguson T65, zmontuje antenke która polecil mi Pan niewolno2 i sprawdze jaki będzie efekt.

• #9 29 Sty 2014 07:54
    wow
    Poziom 27  

We Wrocławiu zwykła antena pasywna w niektórych przypadkach potrzebuje jeszcze tłumienia....
    A Ty jeszcze wzmacniasz sygnał?

• #10 29 Sty 2014 10:00
    irekr
    Moderator

...i do tego 42 dB, to jest ponad 100 krotnie.......

...
    no comm...

• #11 30 Sty 2014 18:43
    Fotodetektor

Poziom 29  

uraharu napisał:
    Dekoder wcześniej działał w innej lokalizacji Wrocławia i odbierał prawidłowo telewizje z anteną kierunkową.

....i taką antenę załóż lub podobną do tej co miałeś.

• #14 30 Sty 2014 19:01
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Fotodetektor napisał:
    Przestań z tym badziewiem => Antena telewizyjna DIPOL 3/21-69 DVB-T

Antena jak każda, sprawują się dobrze.
    Fotodetektor napisał:
    Antena pasywna może mieć różne wzmocnienie!

No to chyba logiczne, że kilka km od nadajnika montujesz taką o najsłabszym zysku.
    Fotodetektor napisał:
    Warto sprawdzić dobrą antenę i :

To badziewie jak każde inne, tylko droższe, od moich przykładów.
    To kolega chyba jeszcze dobrych anten nie widział.

• #15 30 Sty 2014 19:08
    Fotodetektor

Poziom 29  

Direktory w tej antenie Dipola to porażka. Gorzej się sprawują niż wykonana taka antena z rurek!

KOCUREK1970 napisał:
    To badziewie jak każde inne, tylko droższe, od moich przykładów.
    To kolega chyba jeszcze dobrych anten nie widział.

Wszystko jest jakie jest i nic na to nie poradzimy, ale ja stosuje anteny Televesa i nie mam nic do ukrycia.

Chyba, że są jakieś anteny ze złota lub jakieś, którch nie widziałem i to może jest prawda, ze nie widziałem jeszcze za dużo w swoim życiu.

• #16 30 Sty 2014 20:16
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

PANOWIE :!:

Tak dla rozluźnienia emocji.

Fotodetektor napisał:
    Chyba, że są jakieś anteny ze złota lub jakieś, którch nie widziałem i to może jest prawda, ze nie widziałem jeszcze za dużo w swoim życiu.

To bardzo proszę :

I to jest tylko zysk energetyczny anteny około +20dBd. :spoko:

Pozdrawiam.

• #17 30 Sty 2014 21:25
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

SP5ANJ napisał:

Luzik, nikt się nie "spina".
    Przecież wymiana poglądów (no czasem), nie musi prowadzić do kłótni, a autorowi daje możliwość poznania różnych aspektów zagadnienia. ;)
    SP5ANJ napisał:
    I to jest tylko zysk energetyczny anteny około +20dBd

"Ło Matko Bosko Czynstochowsko" :) ,
    właśnie zbieram szczękę z podłogi........, ale, jeśli widzę dobrze, to takie rzeczy tylko w "hameryce"... ;), u nas by sąsiedzi pomyśleli, że ktoś sobie zrobił suszarkę do bielizny :)

• #18 31 Sty 2014 07:04
    Fotodetektor

Poziom 29  

KOCUREK1970 napisał:
    SP5ANJ napisał:

Luzik, nikt się nie "spina".
    Przecież wymiana poglądów (no czasem), nie musi prowadzić do kłótni, a autorowi daje możliwość poznania różnych aspektów zagadnienia. :wink:

Zgadzam się z przedmówcą ;) bo z naszych wypocin i walki na argumenty użytkownik może wybrać dla siebie najlepszy wariant.

SP5ANJ napisał:
    Fotodetektor napisał:
    Chyba, że są jakieś anteny ze złota lub jakieś, których nie widziałem i to może jest prawda, ze nie widziałem jeszcze za dużo w swoim życiu.

To bardzo proszę :

I to jest tylko zysk energetyczny anteny około +20dBd. :spoko:

No przecież mówię, że wszystkiego nie widziałem ;) ciekawe rozwiązanie praktyczne bo i pranie można powiesić ;)

• #19 17 Mar 2014 13:27
    uraharu
    Poziom 6  

Lekko zaniedbałem temat ostatnio lecz czas powrócić do tego.

Tak jak napisałem wcześniej mieszkam około 2 km od akademika Kredka i ołówek, okolice placu Bema. Niestety nie mam możliwości zamontowania anteny na dachu, dookoła mnie same kamienice. Mieszkam na 4 piętrze i mam spory problem z odbiorem telewizji DVBT.

Podłączając tuner telewizyjny do gniazdka antenowego w mieszkaniu odbieram kilka kanałów DVBT - TVP1 HD, TVP 2 HD, TVP Kultura, TVP Wrocław sygnał około 60-70%, często przycina.

Chciałbym polepszyć odbiór i zwiekszyć ilość kanałów.

Postanowiłem złożyć taki zestaw:

1. Antena http://www.dipol.com.pl/antena_asp-4_z_symetryzatorem_A0050.htm

przymocowana do masztu za oknem na 4 piętrze

2. Zwrotnica antenowa która pozwoli mi połaczyć sygnał z anteny + sygnał z gniazdka antenowego z domu + sygnał FM.

3. Jednym kablem poprowadzić to do tunera T60 Arriva

4. Przetestować

Proszę o opinie czy to ma sens i jakąś pomoc w doborze zwrtonicy. Zależy mi aby połączyć sygnały i przesłać je jednym kablem do tunera DVBT.

Dodatkowo:
    W tunerze jest wyjście o nazwie Antena loop. Czy to wyjście antenowe które mógłbym podłączyć do amplitunera aby mieć radio ?
    Potrzebuje jeszcze doprowadzić sygnał FM dla radia do amplitunera.

• #20 17 Mar 2014 15:24
    irekr
    Moderator

Jeżeli w tunerze jest zakres fal długich/średnich to są to najprawdopodobniej zaciski do podłączenia pętlowej anteny dla tych zakresów.

Odnośnie odbioru TV: generalnie zestaw nie jest zły ale dodałbym do całości tłumik by nie przesterować tunera. T-60 Ariva nie jest najwyższego lotu sprzętem i przesterować go łatwo. I niekoniecznie sygnałem TV, równie destrukcyjne są sygnały FM z nadajników radiowych. Wskaźniki poziomu i jakości sygnału to chyba najsłabszy punkt tego urządzeń i specjalnie bym im nie wierzył.
    Na początek samą antenę z kablem podłączył do dekodera przez tłumik, nie bawić się w zwrotnice czy inne wynalazki.
    Kabel; każdy dobry, coś z rodziny Trisetów będzie wystarczający
    I raczej nie stosowałbym tej anteny do odbioru FM - to nie jest sprzęt do tego celu. Sygnały we Wrocku są tak silne, że nawet na przysłowiowym "drucie" znakomicie można odbierać wszystkie stacje tak z Kredki, Ec jak i Ślęży czy Kościoła Garnizonowego. Stosowanie zwrotnic przy tak silnych sygnałach może czasami dać więcej problemów niż korzyści z zastosowanie jednego kabla. Wiem ze czasami nie ma innego wyjścia, ale rozsądek przede wszystkim.
    Jak odbiór Tv zadziała, to można sprawdzić co będzie po podłączeniu zwrotnic i anten do UKF-u...

• #21 17 Mar 2014 23:50
    uraharu
    Poziom 6  

Zainstalowałem antenę siatkową za oknem na 4 piętrze w okolicy ulicy Oleśnickiej we Wrocławiu.

Według listy na http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php powinienem odbierać sygnał z prawie 20 nadajników. Wymieniłem nawet dekoder na ten z Cyfrowego Polsatu, pozwoliło mi to odkodować zablokowane kanały które wcześniej złapałem. Dekoder dodatkowo ma wejście na 2 anteny oraz posiada antene wbudowaną.

Podłaczyłem do ANT1 antenę z gniazdka w mieszkaniu a do ANT2 podłączyłem antene siatkową zza okna.

Sprawdziłem sygnał na kanale 44 pasmo 8Mhz z Kalisza
    http://www.sat-charts.eu/nadajnik,44KaliszMikstat.html
    Przy sprawdzaniu sygnału ze Ślęży max to 10% przy jakości i mocy

według tego co podaje dekoder mam około 70-80% jakość i 50-60% moc sygnału, jednak nie wykrywa mi żadnego kanału z MUXA 2

podczas instalacji znajduje mi 34 kanały jednak wyświetla informacje:

Znaleziono 34 kanały. Zainstalowano 29

Co może być przyczyną braku muxa 2 i zaniżonej liczby kanałów? Co mógłbym zrobić więcej aby odbierać sygnał?

• #22 18 Mar 2014 07:22
    irekr
    Moderator

Masz około 1800 metrów do Kredki.
    Najprawdopodobniej tuner jest przesterowany silnym sygnałem MUX4 z tego obiektu.
    Bez odpowiedniej anteny i tłumika będziesz miał sporo problemów.

• #23 18 Mar 2014 12:10
    romcio71
    Poziom 6  

Sam mieszkam niedaleko i niestety w tej części miasta, jeżeli nie masz możliwości podłączenia anteny na dachu, to możesz mieć spore problemy z idealnym odbiorem kanałów. Mimo, że dzisiejsze dekodery i tunery są całkiem dobre ( polecam ciekawy artykuł o ich możliwościach: http://stylowe-agd.pl/ciekawostki/full-pakiet-przydatnych-informacji-o-tunerach/),, to niestety nie zawsze mogą wygrać z murami i systemem uliczek, jaki jest w Śródmieściu.
    I nic dziwnego, że Twój znajomy bez problemu odbiera sygnał kilka przecznic dalej, bowiem często jest tak, że ktoś na Nowowiejskiej ma obraz, jak lustro i wszystkie kanały, a na Żeromskiego już takiego luksusu nie ma.

• #24 18 Mar 2014 12:23
    uraharu
    Poziom 6  

romcio71 napisał:
    Sam mieszkam niedaleko i niestety w tej części miasta, jeżeli nie masz możliwości podłączenia anteny na dachu, to możesz mieć spore problemy z idealnym odbiorem kanałów. Mimo, że dzisiejsze dekodery i tunery są całkiem dobre

W mieszkaniu posiadam gniazdo antenowe TV, po podłączeniu znajduje MUX 1, MUX 2 i płatne polsatowskie. Z czego te płatne działają przyzwoicie a pozostałe często lekko przycinają. Wnioskuje, że jakaś antena na dachu powinna być.

Dodatkowo umieściłem małą antene siatkową za oknem. Sprawdziłem kanał 44
    http://www.sat-charts.eu/nadajnik,44KaliszMikstat.html

i sygnał odbiera przyzwoicie - tylko nie potrafi zainstalować tych programów. Wyświetla komunikat "Znaleziono 34 kanały. Zainstalowano 29 "

Dzisiaj jeszcze spróbuje z tłumikiem, może rzeczywiście sygnał jest zbyt mocno zagłuszany i przesterowany przez nadajnik z Kredki i ołówka. Dam znać czy coś pomogło (:
    Zastanawiam się również nad zamontowaniem anteny kierunkowej.

• #25 18 Mar 2014 12:28
    irekr
    Moderator

Na kanale 44 pracuje nadajnik MUX4 na Kredce. Całe 5 kW dookólnie. Nie masz żadnych szans na odbiór Mikstatu na tym kanale.

Sytuacja w śródmieściu Wrocławia jest podobna do tego co mamy w Trójmieście. Tez blisko centrum stoją nadajniki MUX4 totalnie zagłuszając odbiór MUX-ów nadawanych z Chwaszczyna...

Niech nam żyją planiści od ustalania parametrów nadajników TV....

• #27 18 Mar 2014 15:58
    irekr
    Moderator

Teoretycznie masz szanse odebrać MUX2 z nadajnika na Śnieżnych Kotłach, k.35, na dachu budynków w rejonie Sudeckiej i Pocztowej odbierany jest raczej bez problemów. W Śródmieściu głównym problemem jest jednak bardzo silny nadajnik MUX4 na Kredce.

Na antenie zainstalowanej za oknem nie liczyłbym na cuda....

• #28 23 Wrz 2014 18:50
    dbk6
    Poziom 1  

Witam,

ja z koleii planuje zakup telewizora, a co za tym idzie - anteny. W grę wchodzi tylko i wyłącznie antena pokojowa - nie mam możliwości montażu anteny zewnętrznej.

Pytanie brzmi czy cokolwiek złapię na tą antenę?
    mieszkam na biskupinie na 1 piętrze (okno niestety w przeciwną stronę do Ślęży) dookoła sama dwupiętrowa zabudowa.

Brat np. mieszka na gaju na parterze i odbiera telewizję za pomocą widelca:) - podłączył do kabla antenowego widelec i odbiera najważniejsze programy. Co prawda jest kilka kilometrów bliżej Ślęży i ma okno w stronę Ślęży ale i też wyższą zabudowę.

Tak więc czy we Wrocławiu rzeczywiście jest tak mocny sygnał że byle drut będzie odbierał telewizję? czy może różnie to bywa? No i jaką antenę kupić? bo planowałem ze wzmocnieniem 40 dB ale jak poczytałem te wypowiedzi to już sam nie wiem

O antenach tzw. pokojowych i możliwości jej odbioru, pisaliśmy już chyba ze sto razy.
    Regulamin pkt 3.1.16.
    3.1.16. Zabronione jest publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany.
    [SP5ANJ]

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME