Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz serwerowy DELL NPS-700AB - wymiana wentylatora

Gawior22 28 Sty 2014 13:11 1413 4
  • #1 28 Sty 2014 13:11
    Gawior22
    Poziom 19  

Witam. Kupiłem zasilacz serwerowy ( DELL NPS-700AB ) z potrzeby mocnego zasilania 12V ( większa moc pobierana czasami ).

Wszystko niby jest OK, ale hałas wentylatora jest nie do zaakceptowania w pokoju.
    Dorobiłem regulację obrotów, ale i tak wentylator jest za głośny.

Po odłączeniu wentylatora ( z myślą o daniu zewnętrznego do jego chłodzenia ) zasilacz nie wykrywa impulsów z wentylatora i załącza protect.

Moje pytanie to, czy mogę zamiast tego wentylatora fabrycznego dać cichszy wentylator i jak go podpiąć. Ten seryjny oprócz czerwonego i czarnego ma niebieski kabel i czy w jego miejsce podpiąć kabel żółty od normalnego PC-towego wentylatora ? Czy układ regulujący obroty przyjmie taką zamianę, czy to już większa filozofia z podmianą wentylatorów ?
    Pytam bo nie mogę tego sprawdzić. Nie mam obecnie żadnego wentylatora od PC i dopiero musiał bym kupić, a wolę zasięgnąć informacji zanim wejdę w koszta.

0 4
  • #2 30 Sty 2014 00:43
    Doctore.
    Poziom 18  

To co robisz może doprowadzić do uszkodzenia zasilacza.
    Myślisz że projektanci dali głośny wentylator tak "for fun"?
    Jest głośny, bo pompuje dużo powietrza by wystarczająco chłodzić zasilacz.
    Jeśli chcesz się już pozbywać fabrycznego zasilacza, musisz wstawić tam dwa cichsze wentylatory bo jeden zwykły pctowy nie schłodzi zasilacza i go po prostu spalisz, jak nie od razu to później ci wykitują kondensatory.
    Ten niebieski trzeci przewód od wentylatora to sygnał tachometryczny z wentylatora, więc powinno wystarczyć jak zastosujesz wentylator 3-przewodowy i podłączysz ten sygnał.
    Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz użyć wentylatora 3-przewodowego można zrobić układ symulujący ten sygnał na NE555.

0
  • #3 30 Sty 2014 15:38
    Gawior22
    Poziom 19  

Jeżeli o mnie chodzi, to wywalił bym w ogóle ten oryginalny, ale się nie da. Głośno chodzi, bo nie ma do końca elementu regulującego jego obroty, dla tego chodzi tak głośno.
    Jak musi być już jakiś wentylator, po to żeby tylko być, to już lepiej żeby był cichy.
    O chłodzenie się w ogóle nie martwię i nie to jest problemem, oraz powodem napisania tego tematu.
    Zasilacz tak czy inaczej wylądować ma w innej, większej obudowie, a w niej wentylator 16cm
    Poza tym pisałem wyżej, że za chłodzenie ma odpowiadać inny, zewnętrzny wentylator, a nie ten wbudowany.
    Tak czy inaczej pomińmy temat chłodzenia.

Też myślałem o zrobieniu układu na NE555 symulującego "impulsy", ale wentylator PC-towy z trzema przewodami był by prostszy, a lepiej zacząć od prostych rzeczy.
    Jak bym miał jakiś wentylator na stanie, żeby tylko sprawdzić czy będzie to działało, to też nie zakładał bym tematu, bo mniej czasu zajęło by mi sprawdzenie niż pisanie.

Reasumując, to wentylator od PC dla ścisłości z trzema przewodami powinien "zostać przyjęty" przez zasilacz i nie załączać protect-a

0
  • #4 30 Sty 2014 15:52
    Doctore.
    Poziom 18  

Zrób jak ci się spodoba, byle radiatory nie były za ciepłe.

0
  • #5 30 Sty 2014 18:16
    Gawior22
    Poziom 19  

O tym nie musisz mi mówić :)
    Tak czy inaczej dziękuję za odpowiedź.

0