Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co lepsze - Podgrzewacz przepływowy czy bojler?

28 Sty 2014 13:28 3708 13
  • Poziom 2  
    Witam użytkowników.
    Tak jak w temacie, nie wiem co wybrać: bojler czy podgrzewacz przepływowy?
    W mieszkaniu będą mieszkać dwie osoby (70% czasu przebywające poza domem), mieszkanie jest w bloku, instalacja jednofazowa, brak taryfy nocnej, brak gazu... Pytanie dotyczy tylko łazienki, gdzie jest prysznic i umywalka. W kuchni na pewno będzie nieduży, przepływowy podgrzewacz ponieważ nie chcę ciągnąć rur przez przedpokój a poza tym jest zmywarka. Zależy mi przede wszystkim na niskich kosztach energii ale też na względnym komforcie kąpieli. Z góry dziękuję za pomoc.
  • Fotowoltaika
  • Poziom 29  
    Przepływowy na 1 fazie nie podoła, potrzeba minimum 18-21kW więc bojler.
  • Fotowoltaika
  • Poziom 31  
    Pytanie podstawowe to jaką masz moc prądową w tym mieszkaniu?
  • Poziom 15  
    Bojler. Proszę nie dać sobie wcisnąć w sklepie 1 fazowych podgrzewaczy. Mają mizerny wydatek ok. 2,5 l/min. a raptem podgrzewają wodę o 25°C przy poborze prądu w granicach 5KW
  • Poziom 42  
    Jaykob1986 napisał:
    instalacja jednofazowa

Z tego już wynika że przydział mocy nie jest większy niż 5kW więc wszelkie przepływówki "idą spać".
    Włączenie się grzałki zmywarki lub pralki przy używaniu ciepłej wody z podgrzewacza przepływowego w kuchni skutkowałoby "wybijaniem" bezpieczników lub przegrzaniem instalacji.
    Tylko podgrzewacz pojemnościowy (zwany nie wiedzieć czemu bojlerem) odpowiedniej wielkości i najlepiej nocna taryfa.
    Jaykob1986 napisał:
    Zależy mi przede wszystkim na niskich kosztach energii ale też na względnym komforcie kąpieli.

Takie rzeczy tylko w ERZE, tak się kiedyś mówiło. Grzanie prądem tanie nie jest. Szczególnie przy założonych niskich kosztach inwestycyjnych. Pomóc mogłaby pompa ciepła, ale dla dwóch osób to przerost formy nad treścią.
    Aby było sensownie rurę do kuchni trzeba poprowadzić.
  • Poziom 29  
    W instalacji z bojlerem można zastosować wyłącznik priorytetowy żeby w trakcie włączania zmywarki czy odkręcania ciepłej wody w kuchni odłączył zasilanie na bojler.
  • Poziom 42  
    elemen_th napisał:
    W instalacji z bojlerem można zastosować wyłącznik priorytetowy żeby w trakcie włączania zmywarki czy odkręcania ciepłej wody w kuchni odłączył zasilanie na bojler.

W sumie niezły pomysł. Tylko takich wyłączników musiałoby być więcej i musiałyby być trochę mądrzejsze.
    Z instalacją jednofazową i brakiem gazu wiążą się pewne niedogodności. Wszystkie urządzenia grzejne, a jest ich we współczesnym domu sporo, musiałyby być włączane w sposób mocno zorganizowany aby nie przekroczyć zbytnio max mocy dla instalacji.

Nie wiem jak to wygląda w praktyce, ale podłączając prąd do nowego domu zostałem ostrzeżony, iż licznik energii (nowy elektroniczny) zapamiętuje każde ponad piętnastominutowe przekroczenie przydziału mocy i może to być podstawą do kary umownej. Raczej jest to przekroczenie prądu dla każdej fazy (instalacja 3 fazowa). Faktycznie w rogu wyświetlacza "wisi" wartość 15.8 A.
    Nie wiem co z tym będzie? Okaże się przy następny rozliczeniu.
    Stare liczniki tego nie uwzględniają, bo nie potrafią, ale instalacja może nie wytrzymać ciągłych przeciążeń co może skutkować pożarem!

Wydaję się to dziwne (niektórym), ale moc 5 kW można przekroczyć przez jednoczesne podłączenie 3 urządzeń!
    Przykładowo: pojemnościowy podgrzewacz wody - 1.5 kW + żelazko 2kW + suszarka 1.6 kW.
    O przepływowym podgrzewaczu lepiej nie wspominać (2.5 -5 KW). Kuchnia - piekarnik 1.8 - 2.6 kW.
    Ale mało kto wie, że bardzo niebezpieczna dla instalacji może być płyta indukcyjna. W trybie "turbo" dla 4 "palników" może pobierać nawet 7,8 kW!!!
    Jak o tym przeczytałem to ..szczęka mi opadła do kolan". :cry:
  • Poziom 18  
    Witam.
    jack63 napisał:
    ... bardzo niebezpieczna dla instalacji może być płyta indukcyjna. W trybie "turbo" dla 4 "palników" może pobierać nawet 7,8 kW!!!
    Jak o tym przeczytałem to ..szczęka mi opadła do kolan". :cry:

Jacku, proszę Cię nie strasz! W sklepie spotkasz 4-palnikowe płyty indukcyjne, nawet z 3,5 kW palnikiem booster, fabrycznie wyposażone w kabelek z wtyczką do normalnego gniazdka. Można korzystać ze wszystkich palników jednocześnie, ale moc jest dzielona przez inteligentny układ elektroniczny tak, by suma w danym momencie nie przekraczała 3,5 kW.
    Cytat:
    mieszkanie jest w bloku, instalacja jednofazowa, brak taryfy nocnej, brak gazu...

Jakubie, Ty nie masz żadnego wyboru, jeśli nie chcesz inwestować w instalację elektryczną, to w grę nie wchodzą żadne przepływowe. Bojler 50l, z 1,5 kW grzałką to pułap twoich możliwości. Jeśli faktycznie uprzerz się przy tym przepływowym w kuchni, to najmniejszy ma 3,5 kW, i jak będziesz chciał odkręcić kurek to będziesz musiał wyłączyć wszystkie inne odbiorniki w mieszkaniu.
  • Poziom 42  
    berga. Dzięki za dobre rady. Dałbym "Pomógł" ale nie mogę. Nie mój temat. :cry:
    Jednak ja rad, w tym prostym temacie, nie potrzebuję. Uwierz dam sobie rady.
    Rad potrzebował Jaykob1986, autor tematu, ale chyba temat porzucił.
    W sprawie płyty indukcyjnej. Dane które podałem są odczytane z tabliczki znamionowej mojej płyty. Ona akurat może być zasilana dwoma fazami (2x 230 VAC ) i ja mam takie podłączenie. Przy zasilaniu z jednej fazy "moc jest inaczej organizowana" aby nie przekroczyć tych 4-5 kW na fazę. Jednak coś za coś. Wtedy mamy ograniczenia w funkcjonalności. Nie mozna włączać trybu "turbo" "booster" czy innej bzdury językowej dla wszystkich "palników" lub można pracować na na 2 z 4 możliwych. W mojej płycie tryb turbo "występuje" tylko na dwóch "palnikach" pomimo zasilania z dwóch faz.
    No i nie czarujmy się, wygoda gotowania spada przy ograniczonej mocy. :cry: Zawsze jest coś za coś.
    O mocy urządzeń pisałem "ku potomności", bo większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z mocy urządzeń, które mają w domu... A potem płacz, że nie działa albo instalacja się pali.
  • Poziom 33  
    tg20 napisał:
    Proszę nie dać sobie wcisnąć w sklepie 1 fazowych podgrzewaczy. Mają mizerny wydatek ok. 2,5 l/min. a raptem podgrzewają wodę o 25°C przy poborze prądu w granicach 5KW

Zależy gdzie ma być zastosowany, i nie dokońca jest prawdą iż nie może wystarczająco podgrzać wody.

Dodano po 2 [minuty]:

jack63 napisał:
    Nie wiem jak to wygląda w praktyce, ale podłączając prąd do nowego domu zostałem ostrzeżony, iż licznik energii (nowy elektroniczny) zapamiętuje każde ponad piętnastominutowe przekroczenie przydziału mocy i może to być podstawą do kary umownej.

A co jest zastosowane jako zabezpieczenie główne przedlicznikowe?
  • Poziom 42  
    Arturo2005 napisał:
    A co jest zastosowane jako zabezpieczenie główne przedlicznikowe?

A co to ma do rzeczy??? Jednak odpowiem. Hager C20 trzy pojedyncze, które (jeden z nich) "lecą" jak jest zwarcie na linii zabezpieczonej B16. Także muszę iść do skrzynki na słupie. :cry:
    Jak coś wiesz o ew. konsekwencjach przekroczenia przydziału mocy dla "małych" odbiorców, to napisz.
    Z tego co pamiętam u odbiorców powyżej 50kW przydziału były montowane liczniki z "zatrzaskiem" mocy szczytowej. Odczytujący licznik kasował je przy każdym odczycie. Gdy weszły liczniki elektroniczne tylko odczytuje "do komputera" i nawet nie wie co się działo, wiec nie może poinformować użytkownika o ew. konsekwencjach.
  • Poziom 2  
    Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. Myślę, że wiele się dowiedziałem i mam nieco mniejszy ból głowy.
  • Poziom 15  
    Jaykob1986 napisał:
    Pytanie dotyczy tylko łazienki, gdzie jest prysznic i umywalka

więc to chyba jasne gdzie ma być zastosowana
    Jaykob1986 napisał:
    ale też na względnym komforcie kąpieli.

w zimie temp. wlotowa wody to 4-8°C, czyli na wyjściu podgrzewacza przy Δt≦25°C osiągnie 29-33°C, można ją zwiększyć redukując wypływ wody, jednak wydatek wody spadnie do około 1,5 l/min - co to za komfort?
    W zimie wielu użytkowników gazowych podgrzewaczy przepływowych nie czuje pełnego komfortu jeśli chodzi o wypadkową temp/wydatek mimo że paramtry typowego podgrzewacza gazowego to: Δt≦25°C-10l/min, Δt≦50°C-5l/min