Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Bosch WLM24440PL/02 - Wymiana łożysk (łożyskowania) i simeringu

adamnik 28 Jan 2014 15:12 9687 7
 • #1
  adamnik
  Level 10  
  Witam, całkiem niedawno, bo zaledwie 2.5 roku temu kupiłem BOSCH WLM24440PL/02 i okazało się że padły łożyska od bębna. Wymieniałem kiedyś w jakiejś pralce krajowej, i się udało. Teraz czas na wymianę w tym BOSCH'u. Póki pralka działa, mimo że głośno to pranie raz na jakiś czas jeszcze wstawiam. Ale widzę że dni łożyska są policzone, ewentualnie dni cierpliwości sąsiadów.
  I tu moje pytanie do Was, czy można prosić o jakieś rysunki lub wskazówki co nieoczekiwanego mnie spotka. Proszę o informację na temat łożysk i simeringu, i czy tylko to należy wymienić czy coś więcej. Nie chciałbym rozbebeszyć pralki i czekać z nią aż dostanę zestaw naprawczy, wolał bym od razu rozkręcić i skręcić. Pozdrawiam
  Adam
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  adamnik
  Level 10  
  Witam, czy zatem ktoś zna jakiś "kumaty" serwis w Warszawie, i może mi powiedzieć jaka orientacyjna cena była by tej naprawy? Pozdrawiam.
  Czytałem że niektórzy rozcinają bęben i później go sklejają, nie zaglądałem do niej więc nie wiem co i jak. Na razie działa, tyle że głośno. Mam trzy opcje, albo wstawić na allegro, albo naprawiać w serwisie (zależy od ceny) albo podjąć wyzwanie i zrobić to samemu. Jedno jest pewne, długo się będę zastanawiał nad zakupem BOSCH'a.
 • Helpful post
  #4
  Stefciu_B
  Home appliances specialist
  adamnik wrote:
  Czytałem że niektórzy rozcinają bęben i później go sklejają, nie zaglądałem do niej więc nie wiem co i jak.

  W Twoim przypadku nie musisz ciąć zbiornika, wystarczy go rozmontować
  adamnik wrote:
  albo podjąć wyzwanie i zrobić to samemu

  cienko to widzę skoro nawet nie pofatygowałeś się zajrzeć pod pokrywę górną pralki, a tylko snujesz plany
  adamnik wrote:
  długo się będę zastanawiał nad zakupem BOSCH'a.

  nie narzekaj nie jest tak źle ;)
 • #5
  h jaworski
  Home appliances specialist
  adamnik wrote:
  długo się będę zastanawiał nad zakupem BOSCH'a
  Kolego sklejone zbiorniki szybko padające łożyska teraz to standard co nie kupisz masz to samo.
 • #6
  adamnik
  Level 10  
  Witam Panowie, w sumie to nic nowego nie wnoszą wasze posty. Prosiłem o pomoc w zakupie łożysk i ewentualne informacje co dodatkowo wymienić, lub jak są zamontowane te łożyska (może jakieś zdjęcie tego zintegrowanego bloku). Otrzymałem info że trudno i że lepiej odpuścić samemu naprawę.
  Po telefonie do serwisu BOSCH telefonistka sama była zdziwiona kosztem części, po trzeba by policzyć ponad 1000 zł za misę.
  Oczywiście po przestudiowaniu większości wątków na elektroda.pl doszedłem do tego że możliwe jest to że element jest nierozbieralny i dlatego tyle kosztuje.
  Po zdjęciu pokrywy okazuje się że bęben jest rozbieralny.
  Od kolegi (serwisinstalacje) z forum otrzymałem załączony pliczek, który znacznie bardziej rozjaśnił mi sprawę.
  Nadal potrzebuję informacji od kogoś kto to rozbierał, co należy zrobić i jakie łożyska kupić.
  Ewentualnie jak jest cena takiej wymiany w "rozsądnym" serwisie. Tzn nie w serwisie autoryzowanym tylko jakimś znającym realia cenowe.
  Po kontakcie z serwisantem BOSCH dowiedziałem się że naprawa wyniesie mnie lekko ponad 1300 zł.
  Wydaje mi się że BOSCH doszedł do perfekcji w wyliczaniu żywotności pralki...

  Dodam jeszcze że po rozmowie w serwisie okazało się że łożyska są wbijane w obudowę (bałem się że np zatapiane w plastiku).
 • Helpful post
  #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  adamnik
  Level 10  
  Witam,
  mam jeszcze jedno pytanie. Pralkę rozebrałem, łożyska kupiłem, mam drobny problem ze znalezieniem identycznego simeringu. A moje pytanie jest związane z luzami na osi krzyżaka. Okazało się że pojawiły się luzy, i łożyska wchodzą bardzo lekko, nie ma sensu tego składać bo sytuacja się zaraz pogorszy, więc chciałbym temu jakoś zaradzić. Czy możecie mi polecić metodę? Mam do wyboru kilka: punktakiem potraktować równomiernie całą oś żeby zniwelować luzy, użyć kleju LOCTITE 603 do montażu łożysk, są jeszcze takie jak chromowanie lub oblutowanie, ale wydaje mi się że punktak albo klej powinny wystarczyć. Co polecacie. I czy polecacie jakiś sklep z simeringami. Oczywiście krzyżaka z bębnem nie opłaca się kupować bo BOSCH nie pomyślał że oś może się wyrobić, więc sprzedaje w komplecie z bębnem za około 1200zł.

  edit:
  łożyska które były zamontowane: NSK 6205A26 i NSK 6206A27, zamiast nich zakładam FŁT 6205 2RS (25x52x15) i FŁT 6206 2RS (30x62x16)
  do tego simering który był to CFW 9000202920 (37,4x62x10x12) indyjski, na razie mam Corteco AC2205E (37x62x12) ale w tym miejsce uszczelnienia jest w środku grubości, a w oryginalnym przy jego zewnętrznej krawędzi więc chciałbym poszukać jeszcze takiego oryginalnego, albo przynajmniej podobnego (niestety nie za bardzo wiem gdzie)

  OK, znalazłem simering w (north pl) ma numer katalogowy 706-CH-0910.

  Złożyłem wszystko i pralka działa pięknie.
  Rada dla przyszłych kupców tej pralki, model bardzo fajny, omijajcie serwis autoryzowany, chyba że jesteście w trakcie gwarancji. Łożyska i simering zamontowane w środku są bardzo złej jakości. Warto wymienić jak zaczną hałasować, bo jak gruchnie coś więcej to już nie ma sensu naprawiać, ceny części zakatują każdego domorosłego naprawiacza. Taniej będzie Wam kupić inną pralkę na części niż naprawiać tą na częściach oryginalnych.