Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tagan model: TG530-U22 - uszkodzona dioda Zenera ZD1

28 Sty 2014 15:35 2844 4
  • Poziom 2  
    Koledzy, potrzebuję parametrów diody ZD1 zasilacza Tagan TG530 U22. Wiem, że były na niej oznaczenia 50A. Tylko tyle dało się odczytać, bo się uwędziła (oznaczenia z dołu są nieczytelne). Poniżej link do zdjęcia z innego posta, na którym jest ona dokładnie pokazana.
    Wyczytałem na elektrodzie już wszystko co się dało na temat zasilaczy Tagan, ale niestety nie znalazłem dokładnej informacji co to za dioda Zenera.
    Zdjęcie pożyczone z posta "Tagan model: TG480-U22 480W - Dziwne przypalenie na płycie PCB.

Tylko tego mi brakuje do pełni szczęścia.
    Z góry dzięki,
    Pzdr
  • Spec od monitorów
    Ponieważ Tagan (firma z Niemiec sprzedająca High-end zasilacze do komputerów)
    jest bardzo tajemnicza, brak jest dokumentacji na zasilacze. Wiadomo tylko, że są to wyroby OEM znanej firmy Topower. Widać to na napisach na płytkach drukowanyc, np. na Twojej płytce masz napis TOP-P058-P oraz na transformatorach. Prawdopodobnie z serii Topower TOP-400P5/450P5/520P5.

Firma Topower jest także powiązana z (OCZ, BeQuiet, E-Power), także sprzedaje swoje wyroby pod tą marką. Jak rozbierzesz i zajrzysz do środka orginalnego zasilacza Topower i Tagan to zobaczysz podobieństwo np. Link.
    Lub podobnie w Link_Tutaj na jednej z 8-u stron

,(':idea:'),(':idea:')
    Pozostaje Tobie rozrysować ten prosty układ, popatrzeć na jakie napięcia są owe elektrolityczne kondensatory (C7 i chyba C10) i wnioski nasuną się same!
    Przy okazji zapodaj na forum.
    Jest to "podrasowany" Topower TOP-550P5, zrobiony z "300-setki" po dodaniu wentylatorów, większych radiatorów i dopieszczeniu (zewnętrznym_design). Pozostawiono stare elementy elektroniczne (nawet transformator) zapominając, że zwiększone grzanie to wynik zwiększonych płynących prądów w liniach. Ta płytka z uszkodzoną dioda Zenera to układ zasilania wentylatorów (dioda i układ scalony z serii TOP?)... Ta większa płytka jest na TL494 i w układzie nadzoru napięć użyto IC z serii : PS...? Nie znane mi jest rozwiązanie PFC (aktywny czy pasywny,) oraz jaki tam użyto układ scalony. *Jeśli możesz kolego nanieś poprawki i uzupełnienia.

Fotografia z wnętrza TOP-550P5 (TOP-550P5 EV FR).
    Tagan model: TG530-U22 - uszkodzona dioda Zenera ZD1Tagan model: TG530-U22 - uszkodzona dioda Zenera ZD1

Widać na transformatorze napis TOP-T100-A * oznaczenie Topower . Trzeba szukać podobnego rozwiązania w modelach Topower oraz jego OEM przedstawicieli. Może i w CFT, który jako OEM wypuszcza wyroby pod nazwa AcBel oraz HPC (High Power)...
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Witam
    Dioda ZD-1 w płytce sterowania wentylatorów oraz rezystorów ograniczenia prądu do 20A to 1N4750A czyli dioda Zenera 27V/1W (obudowa szklana DO-41)...
    Mam podobny zasilacz w naprawie i ta dioda też jest przysmażona lecz udało mi sie odczytać jej symbol po wylutowaniu aby pomóc.
  • Poziom 11  
    Płytka APFC z zasilacza firmy Tagan - info dla kolegi lisek.
    Płytka APFC z zasilacza Tagan model: TG330-U01 zawiera układ scalony firmy SGS-Thomson typu L6562, diodę podwójną UF1006CT - obudowa TO-220 izolowana oraz dwa Mosfety 2SK2837.

Przypuszczam że układ scalony zastosowany jest w większości zasilaczy Tagan. Jednak z moich doświadczeń i napraw kilkunastu zasilaczy TG330-UO1, TG 380-UO1,TG430 itd wynika, że układ scalony jest taki sam. Jedyne co zauważyłem to przy większych mocach zasilaczy na mostku zastosowano radiator co jest słuszne. Mosfety też wydają się większe „prądowo” przy większych mocach zasilaczy.

W większości przypadków naprawa APFC ograniczała się do prewencyjnej wymiany kondensatorów elektrolitycznych (szczególnie 22µF/400V ) oraz dokręceniu tranzystorów i diody do radiatora.
    Informacja co do samego układu scalonego może być pomocna gdyż często fabrycznie układ potraktowany jakimś „lepidłem”, które uniemożliwia odczytanie jego symbolu.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie gdyż naprawiam te zasilacze z powodzeniem od jakiegoś czasu. Może ktoś poradzi jak sprawdzić sam układ APFC praktycznie czy spełnia swoje zadanie. Nie wiem też bo nigdy się nie zagłębiałem w tym jaki to jest rodzaj PFC aktywne czy pasywne i jak to rozpoznać, lub jakie konkretnie jest w wymienionych typach zasilaczy firmy Tagan.
  • Poziom 2  
    Dioda wymieniona zgodnie z sugestiami kolegi rperla. Wszystko działa jak trzeba dzięki za pomoc.