Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr- regulacja mocy ogrzewania elektrycznego

marian_joker 28 Sty 2014 16:02 1308 4
  • #1 28 Sty 2014 16:02
    marian_joker
    Poziom 8  

Witam! Potrzebuje zbudowac regulator mocy grzania ogrzewanych elektrycznie rekawic.
    Mam zródło pradu- 11,1v LiIon 16Ah z PCM,
    elementem grzejnym jest drut oporowy 12v 15W/m- opr jaki zmierzyłem na odcinku 1m wynosi ok 1 Ohm, niesety niedokładne dane producenta, jak i konieczoisc skrócenia drutu (przez co zmiana mocy) daja mi sie weznaki przy doborze zasilania. Drut sie za bardzo nagrzewa. Czy moge wstawic potencjometr w układ? Jaki sie nie spali? Myslałem tez o jakims przerywaczu, co to by właczał i wyłączał na jakis (tylko jaki) czas zailanie, przez co drut nie nagrzewałby sie do zbyt wysokiej temperatury, ale za cienki jestem azeby to zmontowac.
    Pomozecie?? :)

0 4
  • Semicon
  • #2 28 Sty 2014 16:44
    markoz7874
    Poziom 31  

Myślę, że prosty regulator PWM zbudowany na NE555 powinien wystarczyć.

0
  • Semicon
  • #3 28 Sty 2014 17:02
    marian_joker
    Poziom 8  

A jak prosty;)

Dla mnie prosty znaczy do zlutowania. Nie jestem orłem.
    Myslałem o zastosowaniu układu podobnego do:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2474292.html

ale chyba raczej w moim przypadku sterowanie grzaniem przy pomocy termistora nie wypali- w rekawiczce ciezko jes znalazc punkt w którym temperatura bedzie spadała i rosła tak samo szybko jak temp drutu oporowego, chyba ze termistor przykleje bezposrednio do drutu, ale wtedy izolacja termiczna w postaci np termokurczki bedzie tez izolowac temperature z otoczenia, wiec nie bedzie to miarodajne. Dlatego nie wiem czy nie lepiej jednak zastosowac tylko czasowy wyłącznik. dodam jeszcze ze rekawiczki uzywane sa w srodowisku o temp ok -10stC do 4stC, wiec raczej sie nie spocę:) a ewentualny czas i długosc impulsu mozna regulowac potencjometrem?

0
  • #4 28 Sty 2014 17:34
    markoz7874
    Poziom 31  

marian_joker napisał:
    A jak prosty;)

Dla mnie prosty znaczy do zlutowania. Nie jestem orłem..

Ne555 jest bardzo popularnym układem, wiec bez problemu znajdziesz schemat i gotową płytkę PCB lub schemat połączeń na płytce uniwersalnej. Max okolo 10 elementów i układ gotowy.
    Wystarczy użyć wyszukiwarki i poszukać - hasło czego szukać już znasz.
    A tu dowód, że można PWM z PCB, PWM stykówka

0
  • #5 02 Lut 2014 15:18
    _jta_
    Specjalista elektronik

Jeśli ten drut ma opór 1Ω, to przy napięciu 11.1V wydziela się w nim ponad 120W - co to ma być to 15W/m?

NE555 w standardowym układzie ma czas '0' na wyjściu krótszy, niż czas '1' - jeśli największa potrzebna średnia moc grzania jest poniżej około 1/3 mocy przy włączeniu, to pasowałby ten układ, podłączony tak, żeby stan '0' na wyjściu NE555 włączał grzanie.

Ale NE555 ma prąd wyjściowy do 200mA, a przez ten drut ma płynąć 11A - potrzeba wzmocnić prąd ponad 50 razy i tu jest pewna niewygoda: tranzystory bipolarne o dużej mocy nie muszą mieć takiego wzmocnienia (zwykle mają gwarantowane 20), więc trzeba by trafić na taki, który ma większe; MOSFET-y nie mają z tym problemu, ale byłby do tego potrzebny MOSFET z kanałem P, a ich jest mniejszy wybór i są droższe. Trzeba by się rozejrzeć po sklepach, czy znajdzie się jakiś sensowny tranzystor mocy, albo dołożyć tranzystor do odwrócenia polaryzacji sygnału, żeby użyć MOSFET-a z kanałem N, albo zastosować bardziej złożony układ generatora na NE555, albo wreszcie zrobić generator sygnału PWM na tranzystorach.

0