Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AVT-987 (stacja lutownicza na Atmega 8), nie działa jak trzeba

tomciu1 28 Jan 2014 21:57 2847 12
Altium Designer Computer Controls
    tomciu1
    Level 10  
    Witam,
    jeśli dział nieodpowiedni to proszę o przeniesienie. Zacząłem budować stację lutowniczą opisaną w EP 7/2007 i niestety nie mogę jej uruchomić. Mój problem polega na tym, że nie mogę poprawnie uruchomić bloku zasilania grzałki. Wiem,że na tym forum jest temat o konstrukcji opartej na tym samym schemacie(https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1630030.html). Czytałem ten temat i opisałem także swój problem ale niestety brak odpowiedzi, może nikt jej nie zna albo już tam nie zagląda.

Mój problem polega na tym, że jak tak jak pisałem we wspomnianym temacie, mam problem z płytką zasilacza. Zgodnie z EP po zwarci wyjścia GRZ z ZCD na zaciskach grzałki powinienem uzyskać połowę napięcia zasilania czyli ok 12. Niestety co bym nie robił jest tam 24v. Początkowo podejrzewałem LM311 gdyż z wyjściem podciągniętym do zasilania w przypadku awarii cały czas załączałby triaka i na grzałce byłoby 24v. Wymieniłem więc ów komparator ale to nie dało efektu. W następnej kolejności zacząłem podejrzewać więc PCB. Płytka miała soldermaskę więc pomyślałem,że gdzieś może być jakiś błąd, którego wcześniej nie zauważyłem a teraz przez lakier ciężko będzie mi go zlokalizować. Koledzy we wspomnianym temacie polecili bym wykonał działającą wersję, któregoś z nich. To niestety okazała się nie możliwe gdyż każda wersja zawierała zasilacz i sterownik na jednym PCB. Ja niestety sterownik już mam bo wykonałem go równolegle z niedziałającym zasilaczem. Postanowiłem więc że zrobię nowe PCB tylko dla zasilacza. Tworząc PCB opierałem się na oryginalnym schemacie, dołożyłem tylko stabilizator na 12v dla wiatraka. Zaprojektowaną płytkę wytrawiłem, sprawdziłem łączność ścieżek, brak zwarć i po pozytywnej weryfikacji polutowałem. Po uruchomieniu zdziwiłem się bardzo do układ działa( a właściwie nie działa) tak jak na wcześniejszej płytce. Tym razem posprawdzałem wszystko dokładniej i o to co zaobserwowałem:
    -pomiędzy wyjściem LM311(ZCD) a masą panuje 2.5v co wskazuje, że układ jednak działa. (Przebiegu niestety nie mam jak sprawdzić)
    - (dziwna sytuacja)jak zmierzę napięcie pomiędzy GRZ a masą to mam ok. 2-4v. Dzieje się tak tylko gdy MOC jest w podstawce. Gdy wyjmę układ z podstawki to na podstawce miedzy masą a GRZ prawidłowo nie ma napięcia.
    O co tutaj chodzi? Mnie już ręce opadają i nie mam pojęcia co może być przyczyną? Zarówno MOC3020 jak i Lm311 umieszczone są w podstawkach więc odpada przegrzanie. Napięcia ze wszystkich stabilizatorów wychodzą odpowiednie bo sprawdzałem. Ktoś ma jakiś pomysł co może być nie tak? Może sprawdzi ktoś projekt mojego PCB? Będę wdzięczny za zainteresowanie tematem i każdą pomoc.

Załączam projekt wykonanej przeze mnie płytki(Eagle 6.40), a także pdf'y z EP, z których korzystałem.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Altium Designer Computer Controls
    tomciu1
    Level 10  
    Z tego co się orientuje to nawet z czterema. Mam odczepy na 6, 12 i 24v.
  • Altium Designer Computer Controls
    tomciu1
    Level 10  
    Transformator pochodzi z odzysku. Był na płycie a jego wyprowadzenia były poprowadzone do listwy zaciskowej i opisane 0v, 12v, 6v, 24v. Z tego co czytałem to transformator do tej stacji powinien posiadać dwa uzwojenia po 12v. Uzwojenia te powinny być połączone końcami. Wtedy też otrzymamy jedno uzwojenie na 24v z odczepem na 12v. Ja mam tak: drut miedziany opisany jako 0v jest pojedynczy, 12v to dwa druty skręcone razem a 24v znów pojedynczy. Napięcia pomiędzy nimi są prawidłowe. Wnioskuję, że transformator jest odpowiedni. Ma kolega codo niego jakieś podejrzenia? Zgodnie ze schematem zasilacza z pliku 347_1.pdf podłączam pod wejście nr1. złącza J1- 24v, wejście nr2-12v a wejście nr3- 0v. Czy to jest poprawne?
    Gonza
    Level 27  
    Tak jak napisałeś, transformator do stacji powinien posiadać dwa uzwojenia 12V. Twój raczej nie jest symetryczny. Jakie masz napięcia za mostkiem prostowniczym, stabilizatorami?
    Napisz też czy jest napięcie pomiędzy wyprowadzeniami 12 i 24v transformatora.
    tomciu1
    Level 10  
    Za mostkiem mam 35V, co do stabilizatorów to tak jak pisałem napięcia dają prawidłowe. Pomiędzy wyprowadzeniami 12 a 24v mam 12v. I tu następne pytanie. Wcześniej tego nie sprawdzałem a teraz się zdziwiłem. Skoro transformator ma być symetryczny to pomiędzy wyprowadzeniem przyjętym za masę(tym skręconym z końców 2 uzwojeń) a końcem jednego uzwojenia powinno być +12v a końcem drugiego -12v? I tu pytanie czy dla prądu przemiennego miernik pokażę "-"? Wcześniej oczywiste wydawało mi się, że tak. Mając więc transformator z wyprowadzeniami 0v, 12v, 24v podłączałem go tak jak pisałem wcześniej. To znaczy jako masę obierałem wyprowadzenie 12v i myślałem, że pomiędzy nim a 24v będzie 12v a pomiedzy nim a 0v będzie -12v. Po zmierzeniu natomiast okazało się, że tak jak już napisałem pomiędzy 12v(traktowane jako masa) a 24v jest 12v natomiast pomiędzy 12v(też jako masa) a 0v panuje ok 13v, tyle, że bez znaku minus.
    Co to oznacza? Transformator się nie nadaje? Jaką może mieć inna konstrukcję niż odczep na uzwojeniu żeby uzyskać taką konstrukcję?
    Wiem, że nikt nie jest wszechwiedzący i z góry przepraszam za głupie pytania ale elektronikiem jestem początkującym a i z transformatorami nie mam doświadczenia a zalezy mi żeby uruchomić stację.
    Gonza
    Level 27  
    Ok, napięcia na trafie wydają się prawidłowe, mają być bez znaku -. Pomiędzy wyprowadzeniem wspólnym a którymkolwiek z dwóch pozostałych ma być 12V. Czyli transformator powinien się do stacji nadawać.
    Próbowałeś podmienić MOCa? Może trafił się jakiś felerny.

Mam tą stację zmontowaną na płytkach których widoki były w EP, więc działać musi.
    tomciu1
    Level 10  
    Moce mam 3 rożne, a efekt tali sam:/
    tomciu1
    Level 10  
    Dzisiaj sprawdziłem na dwóch różnych optotriakach i efekt taki sam. Z tym,że teraz już w ogóle nie ma napięcia na zaciskach grzałki. Najbardziej interesuje mnie skąd te 3,5v pomiędzy pinami 1 i 2 optotriaka kiedy jego wejście nie jest podłączone pod sygnał z komparatora. Skąd tam napięcie? Przecież tam jest dioda jednym końcem podłączona do masy o na drugim nie ma sygnału, to skąd napięcie? Może kolega sprawdzić jak to wygląda u niego?
    a i mam jeszcze pytanie czy triak ma załączać masę czy ~24v? Ja podłączam ~24v. Czy jeśli ma być odwrotnie to mogłem coś uszkodzić?
    tomciu1
    Level 10  
    Witam, .
    widzę, że rozmawiam sam ze sobą ale trudno. Może jednak na to zapytanie ktoś odpowie.?
    Otóż doszedłem do wniosku, że zgodnie z pdf'em po zwarciu ZCD i GRZ nie uzyskam 12v ale mimo to podłączyłem zasilacz do sterownika. No i tu pytanie. Program mam z EP tam jest zinterpretowane wykrywanie przejścia przez zero tak? No i problem(dziwna rzecz) sterownik wydaje się, że działa poprawnie. Pokazując P=100 na grzałce jest 24v przy P=0 jest 0v. On/Off też działają załączając i wyłączając napięcie. Czy gdyby coś z zasilaczem było nie tak ( z wykryciem przejścia przez zero) do program by działał i wgl potrafił załączyć triaka?
    tomciu1
    Level 10  
    Witam ponownie.
    Optotriak nie musi mieć detekcji przejścia przez zero bo tym zajmuje się uC. Problem został już jednak rozwiązany a rozwiązanie to nie przyszłoby mi do głowy. Winny okazał się miernik sprawny tyle, że mało zaawansowany. Po zwarciu GRZ z ZCD na zaciskach grzałki nie występuje modelowa sinusoida, więc miernik bez True Rms(nie jestem pewny czy tak) nie wskazuje prawidłowej wartości. Miernik droższy wyposażony w taką funkcję pokazał poprawną wartość przy każdym pomiarze. Także temat rozwiązany.
pcbway logo