Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować kolumny trójdrożne?

brizzler 29 Sty 2014 09:31 2616 4
  • #1 29 Sty 2014 09:31
    brizzler
    Poziom 2  

Witam,

Chciałbym zaprojektować i zbudować kolumnę 3drożną w obudowie zamkniętej. Na samym początku zaznaczę że jestem kompletnym laikiem w tym temacie. Po przeczytaniu kilkunastu tematów podjąłem już pierwsze kroki:

- kolumna ma być zamknięta i zbudowana z płyty MDF 19mm
    - Komorę średnio i wysoko-tonowego głośnika ma być oddzielona dodatkową płytą MDF o grubości 19mm (czy to jest konieczne?)
    - wnętrze kolumny (wszystkie ścianki poza frontową) obite są warstwą materiału tłumiącego o grubości 10mm

Dobór głośników. Głosniki wybralem firmy Seas:
    - niskotonowy: www.seas.no/index.php?option=com_content&view=article&id=115&Itemid=137
    - średniotonowy: www.seas.no/index.php?option=com_content&view=article&id=101&Itemid=123
    - wysokotonowy: www.seas.no/index.php?option=com_content&view=article&id=80&Itemid=104

Głośniki chcę zamocować w jednej płaszczyźnie tak, że osie symetrii głośników pokrywały się z osią symetrii obudowy.

Potrzebuję pomocy przy projekcie obudowy. Mianowicie nie radze sobie z obliczeniami. Vb wyszło mi 57.3 litra przy Qtc=0.707. Jednak nie mam pojęcia czy ten wynik jest dobry.

Potrzebuję pomocy przy obliczeniu objętości skrzyni, obliczeniu przewidywanej dolnej częstotliwości granicznej i częstotliwości rezonansowej.
    Wszelkiego rodzaju uwagi i obliczenia mile widziane ;-D

• #2 29 Sty 2014 09:55
    AnTech
    Poziom 31  

Po pierwsze popraw linki bo nie wiadomo o które głośniki chodzi.

Po drugie dlaczego zestaw trójdrożny skoro, jak sam piszesz:

Cytat:
    jestem kompletnym laikiem w tym temacie
    ?

Przygodę z budową zestawów głośnikowych należy rozpocząć od konstrukcji dwudrożnych. Przy trojdrożnej nie poradzisz sobie z dobraniem zwrotnicy.

Konstrukcja zamknięta jak najbardziej wskazania przy braku umiejętności. dotyczy to zarówno układu dwu i trójdrożnego. Płyta MDF gr.19mm będzie bardzo dobra.

Jeśli głośnik średniotonowy ma zamknięty kosz to dodatkowa komora jest zbędna.

W konstrukcji zamkniętej cała energia akustyczna emitowana przez tylną stronę membrany głośnika niskotonowego musi być pochłonięta przez materiał tłumiący. 10mm tego materiału na ściankach to zdecydowanie za mało.

Założony współczynnik dobroci obudowy Qtc jest idealny, a objętość Vc (nie Vb) obliczy program komputerowy (np. WinSUB) na podstawie parametrów głośnika (takie obliczenia można też wykonać "na piechotę", ale tu już potrzeba trochę umiejętności). Oczywiście sam głośnik musi się do takiej obudowy nadawać, parametr Qts nie powinien mieć zbyt małej wartości właściwej dla głośników przeznaczonych do obudowy bass-reflex.

• #3 29 Sty 2014 10:17
    brizzler
    Poziom 2  

AnTech napisał:
    Przygodę z budową zestawów głośnikowych należy rozpocząć od konstrukcji dwudrożnych. Przy trojdrożnej nie poradzisz sobie z dobraniem zwrotnicy.

Ponieważ aktualnie jestem w posiadaniu tych trzech głośników które tutaj wkleiłem. Może faktycznie za wysoko postawiłem poprzeczkę. Z tych 3 głośników co mam zrobię zestaw 2drożny?

AnTech napisał:
    W konstrukcji zamkniętej cała energia akustyczna emitowana przez tylną stronę membrany głośnika niskotonowego musi być pochłonięta przez materiał tłumiący. 10mm tego materiału na ściankach to zdecydowanie za mało.

20mm wystarczy ? Przy obliczaniu objętości trzeba uwzględnić wyklejenie ścian ?

AnTech napisał:
    Założony współczynnik dobroci obudowy Qtc jest idealny, a objętość Vc (nie Vb) obliczy program komputerowy (np. WinSUB) na podstawie parametrów głośnika

winISD tez chyba się nada ;-)

• #4 29 Sty 2014 14:33
    Herethic
    Poziom 28  

3-way Classic by Troels Gravesen:
    http://www.troelsgravesen.dk/3WClassic.htm

Powodzenia!

• #5 29 Sty 2014 15:18
    marian133
    Poziom 37  

Herethic napisał:

3-way Classic by Troels Gravesen:
    http://www.troelsgravesen.dk/3WClassic.htm

Również chciałem to wkleić, ale tu wysokotonówka jest inna (choć z braku laku można by zastosować tą co ma teraz).

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson