Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

windows98 i sata instalacja systemu

31 Mar 2005 17:09 1821 14
  • Poziom 11  
    Witam jak zainstalować 98 na sata dysk 120GB Samsunga Płyta ecsKT600A.
    Podzieliłem dyska na partycję XP, pod 98 nie dało rady teraz przy instalacji krzyczy scan disk że są błędy, na partycjach tylko po naprawie jednej partycji pie... się na innej i tak w kułko,i kończy się instalacjia.
    Sterowniki z płyty zgrałem na dyskietkę tylko nie wiem co mam z nimi zrobić,
    nie używałem ich przy instalowaniu windy98. System niby widzi dysk.
  • Spec od komputerów
    Jak duza jest partycja na ktorej chcesz zainstalowac 98? i jaki system plikow jest na niej?
    Probowales uruchomic setup z przelacznikem pomijajacym scandisk?

Uruchom tak:
    setup /id /is
  • Poziom 22  
    miałem takie same problemy przy KV7 kt600 i win98, po wgraniu nowego biosa problem zniknął
  • Poziom 13  
    Mam chyba podobny problem, dysk 200GB Seagate Barracuda SATA. Podzieliłem na 4 partycje: 7GB, i 3x po 60GB. Ostatnia partycja mi świruje i w win98 a potem w XP. Niby błędów nie ma przy skanowaniu ale potem zaczyna źle podawać rozmiar partycji. W czym rzecz?
  • Poziom 22  
    wiele płyt ma problemy z dyskami wiekszymi od 120 mb w w98 można dogrywać poprawki a ja proponowałbym nie fat 32 lecz ntfs xp poradzi sobie wtedy z każdym dyskiem i będzie o wiele mniej problemów z plikami czy partycjami
  • Poziom 11  
    Witam udało mi się naprawić błędy za pomocą xp, podzieliłem i sformatowałem wszystko od początku. Faktycznie z dużą partycją świruje podając inną wartość. Mam podzielony dysk na 4 partycje 10,10,30,70 GB
    Ale nie wiem jak zainstalować 98, sterowniki sata zgrałem z płyty na dyskietkę, tylko jak je teraz dodać do 98 na początku instalacji żeby system wiedział o tym twardym dysku?. Prubowałem normalnie instalować i proces instalacji kończy się na tym że instalator uruchamia kompa jeszcze raz (normalne) i po tym już nie wgrywa się z HD żeby dokończyć instalację.
    Myślę ze trzeba coś wykombinować ze sterownikami z dyskietki, iak by ktoś pamiętał jak to się robi. Kidyś był problem z cd w 95 tam się preparowało dyskietkę do odpalenia cd.
    Proszę o radę jak zainstalować 98 na dysku sata, nie jest dla mnie istotne że nie widzi poprawnie ostatniej partycji.
    Partycja na 98 10G,system plików fat32.
  • Moderator Samochody
    Niestety Win9x nie obsługuje 48 bitowego adresowania LBA (obsługuje ale wyłącznie za pomocą IAA, czyli w praktyce jedynie na płytach z chipsetem i8x5 do i845 włącznie), więc nie obsłuży dysku ponad 120GB (ale 120GB będzie działał).
  • Poziom 13  
    Ja wgrywałem win98 (1 edycja) na dysk SATA 200GB generalnie bezproblemowo. Wielkości tychże partycji podałem już wcześniej. Ale jest mały niuansik o czym też pisałem w innym poście. Musiałem zmniejszyć częstotliwość procka do 1,9-2,0GHz z 2,6, bo podczas 1 uruchomienia wyskakiwał mi błąd z urządzeniem NDIS.
    Czyli potrzebna Ci dyskietka startowa dla win 98 i płyta, no i oczywiście FAT32 na partycji C:.

PS. Jak już wgrasz system to sprawdź czy masz taki plik: smartvsd.vxd.
    Jest mi potrzebny i chętnie bym go sobie skopiował od Ciebie.

A jeśli masz problem podczas skanowania, że wyskakuje CI jakiś błąd, to sformatuj tę partycję i od razu po tej operacji przystąp do instalacji - wtedy błędu na pewno nie będzie.
  • Poziom 11  
    Z formatowaniem i błedami poradziłem sobie ale nie mogę zainstalować windy98 na tym ho... dysku. Robię tak uruchamiam komputer z cd wybieram instal win98 sprawdza hd, i zaczyna instalować po pewnym czsie normalnie pisze że coś zainstalował teraz musi jeszcze raz uruchomić system i w zwykłym (ide)HD uruchamia się i kończy instalację, a u mnie po ponownym uruchomieniu zachowuje się tak jakby nie widział tego co zainstalował. I uruchomienie jest możliwe z cd i moę sobie zacząć instalkę od początku. Z tego co wiem to powinienem dodać te sterowniki sata tylko jak, jak to się dodaje w xp F6 i jest nie ma problemów a w 98 nie wiem.Niech ktoś napisze jak to zrobił ale nie tak lakonicznie ja zainstalowałem, tylko troszkę jaśniej.

Ps. Co ja mam zrobić z tą dyskietką startową? i jak ją zrobić co tam dograć i jak?
  • Poziom 22  
    tak jak napisałem w pierwszym poście wgraj najnowszego biosa, dyskietką ze sterownikiem tego nie załatwisz (dla w98) mam w kv7 ten sam mostek "8237" i nie potrzebował dyskietki ze sterownikami
  • Poziom 13  
    Żadnych sterowników od tego dysku nie instalowałem, windows 98 dobrze sobie z nim poradził podczas instalacji. W sumie to dla win98 nie istotne czy to dysk SATA czy IDE, byle miał partycję w facie32.
    1. Uruchom komputer z dyskietki startowej z obsługą cd-rom
    2. Uruchom instalatora win98
    i to wszystko.

Ważna rzecz, w biosie trzeba ustawić odpowiednie bootowanie (mam nadzieję, ze wyciągasz płytę przed 1 uruchomieniem win98) oraz pracę dysku SATA z urządzeniami IDE.
  • Poziom 11  
    ok poszukam ubgreidu do biosu i zobaczę jak wtedy będzie działało.
    Narazie dzięki.
  • Poziom 11  
    Witam poradziłem sobie z problemem, błąd tkwił w tym że założyłem partycie w xp mimo że były fat32 to winda 98 miała z nimi problem. Widziałem na rużnych forach że win98 nie radzi sobie z tymi dyskami i trzeba użyć xp, i tak zrobiłem z opłakanym skutkiem. Tak naprawdę to fdisk w 98 pokazuje złe wartości w MB ale w procentach jest wszystko ok.
    Po użyciu fdysku z win98, windows zainstalował się bez problemów.

Ps. dzięki za rady.

Myślę że można zamknąć ten temat.
  • Poziom 21  
    mam podobny problem , cała sprawa wygląda tak , płyta gigabyte 7n400s procesor athlon xp 3200 1GB ram DDR , dotyczczas miałem dysk 80GB IDE i na nim dwa systemy ( najpierw zainstalowałem 98 a potem XP i on zrobił start z możliwością wyboru ) wszystko działało prawidłowo , dopóki nie naszło mnie żeby zmienic dysk na większy , kupiłem 250 GB sata i teraz zaczynają sie cyrki , jak włączę komputer bez tego nowego dysku to win 98 działa prawidłowo , jak włączę z dyskiem sata to uruchamia się tylko w trybie awaryjnym , nie mogę także na tym nowym dysku zainstalowac systemu win 98 , problem jest taki jak opisali koledzy wyżej , instaluje sie do momentu wykrywania sprzętu plug&play a potem się zawiesza , po resecie działa różnie , czasem uruchamia się w trybie awaryjnym , czasem uruchamia skanowanie sprzętu plug&play , zrobiłem tak jak było napisane wyżej , partycje założyłem nie przez win XP tylko programem PQMAGIC ( on prawidłowo widzi cały dysk ) ale nic nie pomaga , chyba zrezygnuje z tego windowsa 98 , a szkoda bo są programy których sie nie da uruchomic pod XP a na 98 działają ( np. DTF2 flasher )
  • Moderator Samochody
    Ten program nie uruchamia się pod XP czy nie komunikuje się tylko z tunerem (bo to zdaje się od tunera sat)? Jeśli się tylko nie komunikuje to spróbuj programu/sterownika userport.