Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

bosch - Ładowarka bosch 3,6v - jaka zasada działania ?

maar99 29 Sty 2014 16:18 1941 1
 • #1 29 Sty 2014 16:18
  maar99
  Poziom 1  

  bosch - Ładowarka bosch 3,6v - jaka zasada działania ? Witam.
  Proszę o pomoc w objaśnieniu zasady działania ładowarki bosch 3,6V. Schemat jest na zdjęciu. Ładowarka ma 3 boxy do ładowania, napięcie baterii 3,6V. Napięcie wyjściowe z transformatora to 7 V prąd zmienny. Zastanawia mnie dlaczego jedna nitka bezpośrednio z transformatora jest podłączona do boxów - w jednym boxie do plusa w drugim do minusa. Czemu nie jest puszczona przez układ - diodę prostującą. W sumie do każdego boxa jest tylko podpięta jedna dioda która odpowiada za prostowanie napięcia. W każdym boxie jest inne napięcie, które które się zmienia od 2V do 6 V stałego. Całą noc ładowałem baterie i naładowało tylko do 2,6V. Diody sprawdzałem po wyjęciu, wszystkie mają takie same wartości. (przewodzą w jedną stronę wartość 0,5 V). Z góry dzięki za pomoc.


  Proszę uzupełnić tytuł postu- zgodnie z regulaminem pkt.3.1.15 [dzimi]

  0 1
 • Pomocny post
  #2 29 Sty 2014 17:43
  zbychmg
  Poziom 28  

  Gdybyś narysował ukłąd zasilania każdego box-a oddzielnie, to zobaczyłbyś, że wszystkie są zasilane podobnie. Prostownik jedno-połówkowy z kondensatorem filtrującym, minusy Box1 i 3 połączone do jednego z zacisków trafa a plus zasilany są dodatnimi połówkami z diod prostowniczych, a box 2 ma + połączony do bieguna trafa a - zasilany ujemnymi połówkami z diody. Trafo jest małej mocy i przy obciążeniu napięcie spadnie tak, że prąd ładowania będzie ograniczone zgodnie z wyliczeniem projektanta.
  Natomiast nie ma zabezpieczenia przed zwarciem, może jest jakiś bezpiecznik na zasilaniu, lub jakiś rezystor o małej rezystancji.

  0