Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie diod LED - jaki prąd płynie przez diode?

29 Sty 2014 17:25 1944 3
  • Poziom 6  
    Witam

W lampie samochodowej musiałem wymienić 4 diody LED, o wysokiej jasności (13cd). I mam zagwozdkę z zasilaniem tego układu równoległego. Na diody podane jest 12V przez stabilizator 7812 oraz diodę prostowniczą (już za stabilizatorem). Czyli diody zasilane są napięciem ok 11,2V. dodatkowo równolegle do diod podłączony jest rezystor 1,5k, a szeregowo wraz z diodami rezystor 38R. Na każdej diodzie jest spadek napięcia 2V a na rezystorze 3,3V. Biorąc pod uwagę napięcia I rezystancję, to obliczony prąd jaki płynie przez diody to ~90mA, czyli za duży. Ale na każdej diodzie spadek wynosi 2V (zmierzone). Czy mierząc napięcie na diodzie można być pewnym, że prawidłowy prąd jest pobierany?

Pozdrawiam

M.
  • Poziom 11  
    Witam,
    Zmierz spadek napięcia na rezystorze 38R i z prawa ohma oblicz jaki prąd przez niego płynie, następnie zrób to samo dla rezystora 1k5. Teraz od prądu płynącego przez rezystor 38R odejmij prąd który plynie przez rezystor 1k5, otrzymany wynik to prąd który płynie przez diode.
    Mam nadzieje ze nie zamotałem za bardzo xd
    Pozdrawiam
    edit: Czy do każdej diody jest osobny rezystor, czy wszystkie diody sa połączone przez ten jeden rezystor?
  • Poziom 6  
    Dzieki,

rezystor jest jeden i wedlug spadku napiecia na nim to prad wynosi 90 mA. Ale z drugiej strony, te diody ultrajasne zbudowane są jakby z 4 diod (widac w srodku
    4 pola, jakby 4 katody byly). W takim ukladzie,jedna diode bedzie brala 80mA.
    Zgadza sie? Moja diode ma 4 pola takie same jak to jedno na tym zdjeciu
    Link

Jak rozumiem, jesli na diode podam napiecie 2V, to diode nie pobierze wiekszego pradu niz potrzebuje, tak? Czyli, jesli zmierzone napiecie na diodzie swiecacej wynosi 2V to jest to prawidlowa wartosc?

Pozdrawiam

M.
  • Poziom 11  
    Jeżeli prąd płynie przez rezystor 38R na 4 diody połączone równolegle to każda z nich będzie zasilana prądem ~22mA. Diody powinno się zasilać zródłem prądowym, podłączając do niej napięcie 2V nie ma pewności ze wartość płynącego prądu będzie odpowiednia.