Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy obrócenie horna o 90 stopni zmieni V i H ?

twoja_chałtura 29 Sty 2014 19:37 2640 31
  • #1 29 Sty 2014 19:37
    twoja_chałtura
    Poziom 9  

Witajcie, to mój pierwszy post. Przeczytałem już dziesiątki tematów na tym forum i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.

Chciałbym w tym roku zbudować 4 nadstawki, prawdopodobnie 2 x 10" + driver. Zastanawiam się nad tym czy jak kupię horn np: 90 H / 40 V i zamontuję w paczce obrócone o 90 stopni to wartości H i V zmienią się analogicznie do obrotu?

Stawiając dwie paczki obok siebie pod kątem 40 stopni uzyskam kąt promieniowania równy 80 H / 90 V ?

0 29
  • #2 29 Sty 2014 21:29
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 29 Sty 2014 21:42
    twoja_chałtura
    Poziom 9  

Właśnie dla tego pytam żeby zminimalizować interferencję. Rozumiem że moje rozwiązanie jest mniejszym złem niż stawianie dwóch jrx'ów obok siebie?

0
  • #4 29 Sty 2014 21:58
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 29 Sty 2014 22:18
    twoja_chałtura
    Poziom 9  

Być może za dużo naczytałem się o falowodach i interferencjach. Chodzi mi o efektywne paczki o niewielkich rozmiarach, które zagrają od 100 Hz w górę. Zastosowanie - małe plenery charakteryzujące się szerokim polem do nagłośnienia. Wywnioskowałem, że budując 4 sztuki i stawiając po 2 obok siebie z hornami "typowymi" dla takich konstrukcji nie będzie dobrze. Stąd moje pytania. Interesuje mnie jak zbudować takie kolumny, czy rozwiązanie z obracaniem hornów i ustawianie kolumn ma sens? Może lepiej kupić "normalne" standardowe 70/50 lub 80/40? Czy rozwiązania przypominające grona liniowe ale w poziomie nie mają sensu? :)

0
  • #6 29 Sty 2014 22:36
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 30 Sty 2014 10:38
    szczepan.eu
    Poziom 18  

kup po prostu horny 60x60 i zbuduj paczki "trapezy" zeby sie składały. To nie zlikwiduje interferencji a je mocno ograniczy.

Dodano po 2 [minuty]:

wada takich hornów jest to że grają "wąsko" więc nawet na małe sety będziesz musiał brać komplet paczek - ale przy tych założeniach to zdrowe rozwiązanie

0
  • #8 30 Sty 2014 11:04
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Jak wspomina przedmówca Szczepan. Z szeroko grającym hornem, nie ustawisz "ściany płaczu", bo interferencje pomiędzy paczkami zdegradują dźwięk. Im zastosujesz węziej grający horn w poziomie tym lepiej, najlepszym rozwiązaniem było by zastosować horn, o takim koncie dyspersji w poziomie, jak możesz wykonać trapez całej paczki. Wtedy zniwelujesz interferencje do minimum.
    Idąc dalej, zastosowałbym tuby również dla środków, bo interferują nie tylko drivery, środki również.
    Przyjrzyj się paczkom Polaudio tubowym, Meyer Sound serii Concert, poczytaj ich instrukcję obsługi, dowiesz się wielu konkretów.

Co do hornów z "liniówki" owszem, ale taki który będzie grał przy normalnym ustawieniu załóżmy 60' w poziomie, a 20-30' w pionie. Po obróceniu, wyjdzie coś na kształt ARCS, czy JM1p.

Ale w dalszym ciągu nie zapominaj o interferencjach środków. Oraz, tym, ze jak już zbudujesz paczki nadające się do złożenia klastra, to w większości przypadków będzie musiał stać cały klaster, chyba, ze przyjdzie zagrać wąski a długi klub, wtedy jedna paczka może się sprawdzić.

0
  • #9 30 Sty 2014 15:20
    wolek14
    Poziom 31  

Środki interferują w zależności od odległości między sobą. Jeśli zrobisz paczki w taki sposób, by w klastrze znajdowały się jak najbliżej siebie, to możesz wyeliminować w ten sposób w dużym stopniu to zjawisko.

0
  • #10 30 Sty 2014 17:13
    twoja_chałtura
    Poziom 9  

szczepan.eu Z rozstawianiem kompletu paczek nie będzie problemu. Rozumiem, że masz na myśli taki uklad:

Czy obrócenie horna o 90 stopni zmieni V i H ?

ciasteczkowypotwor Ok, więc może lepiej przemyśleć temat pod kątem dobrania odpowiedniej średnicy głośników do hornów co za sobą pociąga kąty trapezu? Nie wiem jakie kąty mają odpowiednio średnice głośników :) Podoba mi się ten układ JM1p i wołałbym 3 paczki tego typu niż obudowy tubowe. Przy tym układzie mam większe pole do manewru.

0
  • #11 30 Sty 2014 18:32
    szczepan.eu
    Poziom 18  

tak - taki układ
    i horny 60x60 - zastanów sie tylko czy nie horny na gorze - to pytanie jak wysoko bedziesz stawial paczki

Dodano po 30 [minuty]:

Na zdrowy rozsadek - o ile dobrze kojarzę to tak działa

Trapezy 30 stopni, połówka horna to też 30

Więc teoretycznie się toto uzupełnia

0
  • #12 30 Sty 2014 20:36
    twoja_chałtura
    Poziom 9  

szczepan.eu gdzie znajdę takie horny? Przeważnie są 60/50

0
  • #13 30 Sty 2014 22:42
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Jeśli masz 60' w poziomie, to daje na połowie 30', więc paczki będą się składać. a 50' w pionie wystarczy.

0
  • #14 01 Lut 2014 19:36
    Granat :)
    Poziom 34  

I tak będzie sieczka w poziomie bo horny przy nominalnym kącie mają spadek tylko 6dB, a to trochę mało. Będziesz miał gęsto i głęboko rozlokowane dziury.
    Najprostszy sposób ze zwykłymi kolumnami to umieścić je w jakimś odstępie od siebie, np. 1m. Dodatkowo rozchylone każda w swoją stronę.

A najważniejsze to użyć dobrych głośników i zrobić dobry projekt wraz ze zwrotnicą. Zamiast robić dwie kolumny na STX, lepiej zbuduj jedna porządna z B&C która zagra lepiej i głośniej niż dwa stx;y.

Dodano po 12 [minuty]:

Poza tym kąt promieniowania jest zależy od częstotliwości. Im niższa tym większy kąt.

0
  • #15 01 Lut 2014 22:58
    twoja_chałtura
    Poziom 9  

Granat :) Raczej po 2 kolumny na stronę na dobrych głośnikach. Miałem do czynienia z B&C. Dokładnie zrobiłem małe górki na 12' + 1' nie pamiętam modeli ale 12' miała 99 lub 100 db i 500 wat, chodziły w bi-ampie i byłem bardzo zadowolony ale jednak strojenie tego typu systemów na drive rack'u nie wychodziło mi za dobrze. Miałem duży problem z mikrofonami. Okrutnie sprzęgały więc wymieniłem na aktywne EV ale jednak to nie to. Dlatego myślę o budowie 4 sztuk z możliwością różnej konfiguracji. Dlatego też pytam o sprawy dla niektórych oczywiste żeby nie popełnić błędów i zrobić coś co fajnie zagra :) jeszcze w grę wchodzą głośniki faital pro.

0
  • #16 01 Lut 2014 23:30
    Poziom 34  

No to jak będziesz już miał koncepcję to zgłoś się po zwrotnice lub preset do procka. Nieskromnie przyznam że jestem w tym biegły. Dokonamy pomiarów i wszystko będzie jak trzeba.
    Więc jeśli 4 zwykłe górki nie tubowe to tak jak pisałem poprzednio. Zrób z nich coś w stylu wielopunktowego źródła ;)

0
  • #17 03 Lut 2014 14:53
    twoja_chałtura
    Poziom 9  

Granat :) Znalazłem dwa ciekawe (moim zdaniem) głośniki 12'
    B&C http://www.naw.com.pl/index.php?products=product&prod_id=43
    Faital Pro http://sklep.mvoice.pl/faital-pro-12fh520-12-600w-neodym-p-536.html?cPath=68_143

B&C ma 101 dB i 400 W aes przy czym kosztuje 520 zł a Faital Pro 98 dB przy 600 W aes i kosztuje ponad 800 zł, możesz mi podpowiedzieć jakim głośnikiem mam się bardziej interesować? Wiem, że jest wzór na obliczenie SPL (proszę mnie poprawić) 1W@1m i nie do końca należy sugerować się tylko mocą lub tylko dB. Są jeszcze ciekawe głośniki Faital Pro 99dB i około 700 W ale kosztują po 1000 zł co by mnie nawet skłaniało do dwóch paczek po dwie 12' i do tego mocny 2' driver? :)

btw: bardzo ciekawe masz produkcje!

0
  • #18 03 Lut 2014 16:45
    Poziom 34  

Dziękuję.
    No właśnie myślałem że chodzi o głośnik 10", ale ok.
    Ja bym proponował 12NDL76 2szt. i DE820TN driver w tubie ME90. Może trochę droższy, ale sporo lżejszy głośnik. Mocniejsze głośniki, 500-700W mają mniejszą sprawność i trzeba by to dobrze przemyśleć, czy będziesz miał aż tak mocny wzmacniacz. W sumie wyjdzie podobnie, z tym że te mocniejsze będą miały lepszy bas. Jeśli by to miało znaczenie.

Zastanów się jednak jaki wyjdzie koszt takiej kolumny.
    Midbasy 1432,
    driver 1387,
    tuba 305 (ewentualnie Beyma TD365 za 206),
    obudowa może w 250-300 byś się zmieścił na sklejce 12mm,
    zwrotnice 250zł za parę zakładając że miałbyś ich schemat na podstawie samodzielnego pomiaru lub z czyjąś pomocą (tutaj może dojść kolejna stówka za pomiar),
    do tego drobiazgi typu krata, rączki, wytłumienie, gąbka na kratę, gniazda, flansza itd.
    W sumie wyjdzie Ci minimum 3600zł za szt. czyli 7200 za parę.
    I teraz zastanów się czy nie lepiej zlecić wykonanie swoich wymarzonych kolumn komuś kto zrobił ich więcej. Tym bardziej że jak z grubsza policzyłem, mi takie kolumny wyszły by 6300zł łącznie za parę. :)

0
  • #19 03 Lut 2014 17:42
    twoja_chałtura
    Poziom 9  

Tak, dobrze myślałeś że 10'. Poczytałem trochę i jednak wolę bardzo mocne 12' bez kombinowania z hornami itp. Basu nie potrzebuje, spokojnie 100 Hz w górę, ale jakby nie było podoba mi się ten: http://sklep.mvoice.pl/faital-pro-12hp-1020-12-700w-neodym-p-541.html?cPath=68_144

Miałem akurat ten sam model 12' B&C który wymieniłeś :)

Odnośnie wzmacniacza, jeszcze nie wiem czym będę napędzał. Skłaniałbym się jednak ku bi-ampowi. Wyeliminowanie zwrotnic i krosowanie aktywne chyba poprawi efektywność. I tu nasuwa się pytanie czy to wszystko jest uzasadnione ekonomicznie. Chciałbym policzyć jak to będzie wyglądało w dB :) Chciałbym żeby paczki miały nie duże rozmiary, stosunkowo lekkie i bardzo efektywne. Nie koniecznie sam muszę je robić, chętnie zleciłbym to komuś doświadczonemu tylko ja liczę w cenach netto :)

0
  • #20 03 Lut 2014 18:37
    Poziom 34  

Ten Faital jest mocny, ale nie ma takiej skuteczności jak 12NDL76. Zostałbym jednak przy nim. Aktywna zwrotnica nie poprawi efektywności. Jest to w prawdzie lepsze rozwiązanie, ale do małego zestawu głośników bardziej praktyczne jest rozwiązanie z dobrą pasywną zwrotnicą. Nawet dla wprawnego słuchacza, nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie że aktywna zwrotnica zabrzmi lepiej od dobrej pasywnej. Aktywna ma jednak znaczną przewagę przy większych zestawach głośnikowych. Gdzie w zależności od konfiguracji głośników zmienia się także parametry zwrotnicy. Tutaj nie widzę takiej potrzeby. Ale oczywiście można zrobić jak wolisz.
    Ten zestaw głośników który zaproponowałem będzie jednym z najgłośniejszych tego typu. Nie ma tu co liczyć.
    Jakby coś to pisz, mogę się tego podjąć.

0
  • #21 03 Lut 2014 18:47
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 03 Lut 2014 20:00
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 03 Lut 2014 22:46
    twoja_chałtura
    Poziom 9  

Granat :) Ufam Twojemu doświadczeniu :)
    dj-MatyAS Twojemu też :D
    Granat :) Nie wiem ile w tym prawdy ale słyszałem taką opinię że powyżej 500 watt zwrotnica nie ma sensu, że prąd 500 watowy jest za duży dla zastosowania cewek.. podobno powiedział to człowiek z Janbo :P Ale skoro mówisz, że będzie ok to wierzę że tak będzie.

0
  • #26 04 Lut 2014 10:20
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 04 Lut 2014 13:58
    Poziom 34  

Rzeczywiście chodzi o prąd cewki z którego można potem policzyć dostępną moc obciążenia. W cewkach rdzeniowych dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę prąd nasycenia rdzenia, co nie jest takie proste.

0
  • #28 04 Lut 2014 14:19
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #29 04 Lut 2014 14:45
    twoja_chałtura
    Poziom 9  

Podziwiam waszą wiedzę ale pomijając specjalistyczną terminologię i reasumując takie zwrotki są wykonalne :) a jak wygląda zabezpieczenie drivera w takich projektowanych zwrotnicach?
    Granat :) Rozumiem że mówimy o konstrukcji 4 Ohm? Czy te B&C po za impedancją różnią się pod jakimś względem?

0
  • #30 04 Lut 2014 14:47
    398216
    Użytkownik usunął konto