Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Viessmann Paromat Simplex - Duże zużycie opału

29 Sty 2014 23:51 4293 19
  • Poziom 7  
    Witam,

mam problem z kotłem olejowym, bądź instalacją w budynku wielorodzinnym. Piec o mocy 170 kW zużywa do podgrzania co i cwu ok. 100l oleju na dobę (przy obecnych temperaturach). Kotłownia obsługuje 12 mieszkań które zużywają do 45 m³ ciepłej wody miesięcznie, a mierniki za grudzień w sumie wykazały 32 GJ. Nie mam jeszcze odczytu za styczeń, ale nawet jeśli wskażą 60 GJ, to i tak będę miał stratę.
    Nie ogrzewamy części wspólnych (kaloryfery na klatkach są zakręcone), ociepliłem wszystkie rury biegnące w piwnicy, piec jest po przeglądzie - sprawność 95%, opał przywieziony bezpośrednio z terminala, mieszkania są dogrzane, a ich łączna powierzchnia to ok. 1100m². Instalacja wyposażona jest w pogodówkę, temperatura na piecu waha się między 62 a 68°C.
    Temperatura wody w obiegu to 58°C, na powrocie jest niższa o 10°C.

Proszę o sugestie gdzie mogę szukać strat?
  • Poziom 15  
    Może ciepło wyciąga wentylacja ?
  • Poziom 7  
    Skąd, z mieszkań? Powinienem to widzieć na miernikach.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Jak jest po serwisie, to z wydruku analizy podaj temperaturę spalin.
    Najlepiej skan wydruku.

Jak na taką powierzchnię, kocioł jest trzykrotnie przewymiarowany.

pozdrawiam
    Parametry spalania w normie, tylko temperatura spalin jest za niska.
    Pomiar był wykonany po wygrzaniu płaszcza wodnego?.
    Jeżeli tak, to niska temperatura spalin może powodować skraplanie się kondensatu i wtedy należy założyć odskraplacz w celu ochrony kotła.
    pozdrawiam
  • Poziom 7  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Pogrzebałem w trochę i wyszło mi ze do ogrzania mieszkań powinniśmy mieć max 88 kW (przy założeniu że budynek jest słabo ocieplony), nie wiem tylko jeszcze jak doliczyć do tego cwu...
    Co do samego sterownika - jaką temperaturę cwu powinienem na nim ustawić?
    Czy da się jakoś zmniejszyć zużycie na tym kotle, czy pozostaje nam tylko wymiana na nowy, mniejszy?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zbyt dużego pola manewru z ze zniżaniem mocy to już tutaj nie ma. Mniejszy kocioł był by na bank tańszy w eksploatacji. Przy tej temperaturze spalin to on pewnie już od tyłu mocno napoczęty jest... Temperatura CWU między 45 a 50 stopni. Jaki masz palnik?
  • Poziom 7  
    Serwisant 73 - o co konkretnie pytasz z tym palnikiem? Wybacz, ale jestem kompletnym laikiem, a zagadnienie kotłowni dopiero zaczynam ogarniać.
    Z jakiego powodu temperatura spalin jest niska? Facet który robił przegląd, wspomniał że jest niska, ale mieści się w normie...
    Zastanawia mnie jeszcze jak często piec powinien się załączać? Bo ten odpala co 5-6 minut i grzeje przez 6 kolejnych:!:
    Normalnie - to znaczy nie normalnie, taktuje bo ma za dużą moc.
    Idealnie dopasowanie kotła do potrzeb instalacji, to jest gdy pracuje całą dobę a instalacja to odbiera. Możliwe to jest z grubsza, gdy palnik ma zdolność modulowania.
    Przy Twoim olejaku włącz-wyłacz i przewymiarowaniu mocy niestety nie ma takiej możliwości.
    Ciągle mnie zastanawia tak niska temperatura spalin.
    Co o tym sadzicie Panowie z Kubu Serwisantów?.
    Napisz, jaki palnik pracuje w tym kotle(typ,model), z jaką mocą(dysza, ciśnienie)
    pozdrawiam Irek
    Nie wiemy nic o palniku. Nie znamy parametrów dyszy i ciśnienia na pompie. Bez tych danych trudno wyrokować...
  • Użytkownik usunął konto  
    Walker29 napisał:
    moc 170kW!!!

No właśnie...
  • Poziom 7  
    Witam po kilkudniowej przerwie.
    Zrobiłem kilka zdjęć - może dzięki nim uda się wyciągnąć jakieś nowe wnioski.
    Rozmawiałem z serwisantem, powiedział że temperatura później była wyższa.
    Zamieszczam zdjęcie opakowania aktualnie założonej dyszy (chyba)Viessmann Paromat Simplex - Duże zużycie opału Viessmann Paromat Simplex - Duże zużycie opału Viessmann Paromat Simplex - Duże zużycie opału

Chętnie podeślę jeszcze jakieś informacje, ale nie bardzo wiem gdzie czego szukać :cry:
    Jeśli straty (poza mocą pieca) generuje c.w.u, to jak je obniżyć?
  • Poziom 7  
    Panowie, nikt nic?
    Może chociaż coś na temat tej wody?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    Tak ocieplone i to dobrze, akurat dziś wreszcie otrzymałem certyfikat który załączam.
    Może coś o tej wodzie na jego podstawie wywnioskujecie.

Przejąłem budynek od dewelopera (który nami 3 lata administrował) jesienią, ale bez żadnej historii tankowań, ani rozliczeń ciepła, dlatego szukałem usterek. Prawdopodobnie chciał tym piecem ogrzewać trzy bloki, ale na jeden nie dostał pozwolenia, a z nami żył jak pies z kotem i z pomysłu zrezygnował.

Myślałem o rozbudowie instalacji solarnej na wiosnę, ale widzę ze czeka mnie wymiana pieca... Może ktoś z was określi przy podanej kubaturze optymalną moc pieca i pojemność zasobnika cwu?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam Viessmann Paromat Simplex - Duże zużycie opału Viessmann Paromat Simplex - Duże zużycie opału Viessmann Paromat Simplex - Duże zużycie opału
  • Poziom 18  
    Jeśli to palnik dwustopniowy to można wyłączyć 2 stopień i jeśli to możliwe zastosować trochę mniejszą dyszę. Wyregulować i można uzyskać do połowy mocy mniej.
    Ciężko będzie go doregulować... Po za tym, jeśli będzie gonił tylko jednym stopniem, to nie jestem pewien tych oszczędności na paliwie.
  • Poziom 18  
    Można na próbe wyłaczyć 2 stopień i poobserwować spalanie.Nie powinien taktować,lepiej bedzie się wygrzewał (dłuższa praca).Jest dość cieplo więc nie powinno być problemu z dogrzaniem mieszkań,nie wiem jaki mają zasobnik na wodę i czy tam moc wystarczy.jesli są np. dwa jeden mozna odłączyć.