Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kilka pytań amatora odnośnie używanej lustrzanki nikon

30 Sty 2014 08:57 1800 8
  • Poziom 15  
    witam,
    Mam kilka pytań, może ktoś pomoże:

1. planuję zakup używanej lustrzanki i obiektywu tele do 800 zł. Czy nikon d70 + tamron 70-300 będzie dobrym wyborem?
    2. Na zdjęciach często ludzie przedstawiają body bez osłonki i pod pierścieniem widać "coś". czy to matryca? czy może sie pobrudzić ? jak ją czyścić ? przykład: Link
    3. przeglądając obiektywy w popularnym serwisie aukcyjnym na co zwrócić uwagę , żeby poprawnie pracowały z Nikonem d70? czy muszą mieć oznaczenie AF-S ?
    4. czy obiektyw o ogniskowej 70-300mm da się porównać do jakiejś wartości zoom'u w kompakcie? obecnie mam minoltę A2 z zoomem 7x.
    5. kupujący chwalą się przebiegami 8 - 20 tys. zdjęć, niektórzy nawet 50 tys. Czy to dużo?
    i czy jeśli w używanym d70 uszkodzi się migawka to jest sens naprawiać?
    6. dlaczego oprócz zakupu obiektywu 50mm używa się jeszcze określenia obiektywy standard np. 35-80mm . Czy nie można robić klasycznych zdjęć obiektywem portretowym stałoogniskowym lub teleobiektywem ustawionym na 70mm ? (mówię tu o budynkach , krajobrazach itp).

dziękuję z góry
    pozdrawiam
  • Poziom 29  
    pyby napisał:
    nikon d70

dobry sprzęt
    pyby napisał:
    tamron 70-300

a na co Ci taka armata ? Wiesz ile to waży ?? A wszystko musisz nosić. Wagę się docenia jak cały dzień pobiegasz z aparatem w ręku.
    Ogólnie polacy mają jakąś manie dowartościowania się poprzez "długość obiektywu" :)
    99% fotek to klasyczne portrety albo panoramy ale zoom trzyseta a najlepiej 550 musi być
    pyby napisał:
    "coś". czy to matryca?

to jest lustro - matryca jest za nim.
    pyby napisał:
    czy może sie pobrudzić ?

oczywiście - najczęściej jest to kurz który tam się dostaje przez żonglowanie obiektywami.
    pyby napisał:
    jak ją czyścić ?

delikatnym strumieniem czystego sprężonego powietrza - gruszką do nosa np. Przy mocniejszych zabrudzeniach - jak np odcisk palucha !! niestety trzeba oddać do serwisu żeby samemu nie uszkodzić precyzyjnych mechanizmów sterujących. Oni to demontują, czyszczą w myjkach ultradźwiękowych a potem kalibrują aby działały jak należy.
    pyby napisał:
    Czy to dużo?

to jak przebieg w samochodzie. Im większy tym większe zużycie całego sprzętu, bardziej rozbiegane parametry, itp. Ok. 20 tyś zdjęć to nie jest dużo ale pow. 50ciu to już sporo. Pamiętaj że te liczniki można bez problemu resetować
    pyby napisał:
    jeśli w używanym d70 uszkodzi się migawka to jest sens naprawiać?

to zależy od uszkodzenia. Jak wyskoczy z zawiasów to nie problem. Problem jak aparat zaliczył glebę i to jest prawdziwą przyczyną sprzedaży - szwankująca automatyka.
    pyby napisał:
    używa się jeszcze określenia obiektywy standard np. 35-80mm

bo takie obiektywy najczęściej sprzedawane były wraz z aparatem jak ktoś kpl kupował.
    Jeżeli nie zajmujesz się profesjonalnie/zawodowo fotografiką w zupełności wystarczy ci taki obiektyw do wszystkiego.
    pyby napisał:
    dlaczego oprócz zakupu obiektywu 50mm

to stałka - typowo portretowy obiektyw. Ich zaletą jest duża jasność (świetnie oddająca kolory) i brak zniekształceń, szumów (aberracja fotochromatyczna) jakie powstają w niskiej jakości wielosoczewkowych obiektywach ale nie czarujmy się: dla amatora jest to niezauważalne.
    Ludzie kupują półprofesjonalne lustrzanki, po kilka "teleobiektywów" a zdjęcia robią cały czas w trybie AUTO. Do tego wystarczy zwykły kompakt za 300zł z marketu.
  • Poziom 15  
    Dziękuję za rzeczowe wyjaśnienia. Chciałem Ci kliknąć 'pomógł', ale nie mogę znaleźć. :/

Dodano po 2 [godziny] 2 [minuty]:

Jeszcze zapytam, może ktoś odpowie:

"3. przeglądając obiektywy w popularnym serwisie aukcyjnym na co zwrócić uwagę , żeby poprawnie pracowały z Nikonem d70? czy muszą mieć oznaczenie AF-S ? "
  • Użytkownik usunął konto  
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Raczej obiektywem standardowym dla matryc wielkości APS-C to są ok.18-55.
    A czemu akurat 70-300?
    Co chcesz fotografować? Do czego sprzęt będzie Ci potrzebny?
  • Poziom 15  
    przepraszam, przegapiłem odp.

Co chcę fotografować? generalnie nic ambitnego, ale chcę być na wszystko przygotowany. Lubię foto architektury, przyrody, fauny.
    Trafiłem niedrogo d70 + nikkor 18-70 + nikkor 70-300, więc już zakres mam szeroki.
    Myślę jeszcze nad "modnym" szkłem 50mm / 1.8d , ale nie wiem czy nie za wcześnie na nie..
    Więc w tej chwili baw się tym co masz. Fajny zestaw na początek. A tak na marginesie - 50mm może zupełnie do niczego się obie nie nadać. Na Twojej matrycy to już jest obiektyw stosunkowo długi. Do portretu fajny. Ale pomyślałbym raczej o 35/1.8. ;)
  • Poziom 15  
    Chciałbym jeszcze o coś zapytać z innej beczki:
    Właśnie odebrałem aparat z czyszczenia matrycy. Niestety przy długim naświetlaniu widzę jakby przepalone piksele. Czy wskazuje to na problem z matrycą, czy raczej z obiektywem? o ile można coś z tego wywnioskować..

kilka pytań amatora odnośnie używanej lustrzanki nikon
    Zrób jeszcze jedną fotografię mocno nie doświetlając (albo korekcja ekspozycji, albo nastawy manualne).