Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak obniżyć napiecie w zasilaczu do laptoa DELL 20V->16V

31 Mar 2005 19:38 4050 10
  • Poziom 20  
    Witam, mam zasilacz do DELLA 20V 3,5A i chciałbym go przerobić (o ile sie da) na zasilacz do IBM 16V. Widziałem na allegro te zasilacze obniżone do 12V (ktoś je sprzedwał jako zasilacze do paneli LCD). Podejrzewam że polega to na zmniejszeniu ilości zwoi na uzwojeniu wtórnym w trafku na rdzeniu ferrytowym- problem w tym że nigdy nie byłem dobry w rozbieraniu tych klejonych trafek:-)
    proszę o pomoc gdyż nie chce uszkodzic sprawnego zasilacza:-)
    Dziekuje i pozdrawiam,
    Adam
  • Poziom 40  
    A nie można "tradycyjnie", tj. wstawić szerogowo kilka diod odpowiedniej mocy - spadek napięcia na każdej to ok. 0,7V, więc 6 takich diod w szeregu powinno załatwić sprawę? Ew. zastosować stabilizator o odpowiedniej wydajności prądowej (coś jak 7816 tylko na większy prąd)?
    Nie wiem jak to jest przy zasilaczach do kompa więc proszę się nie sugerować moją wypowiedzią, podrzucam tylko pomysł. :)
  • Poziom 42  
    Adam16l napisał:
    Witam, mam zasilacz do DELLA 20V 3,5A i chciałbym go przerobić (o ile się da) na zasilacz do IBM 16V.

Zazwyczaj da się spokojnie taki zasilacz przestawić na inne napięcie poprzez wymianę jednego rezystora w dzielniku napięcia lub zmianę diody Zenera - w zależności od tego, czy sprzężenie zwrotne jest ustalane w oparciu o diodę Zenera czy też np. o TL431.
    Rozbieranie i przewijanie transformatora impulsowego jest pomysłem wyjątkowo... (opanowałem się) - przetwornice małej mocy o uniwersalnym zasilaniu (90-240V AC) zrobione są zazwyczaj w układzie fly-back i zmiana ilości zwojów ma bardzo mały wpływ na napięcie wyjściowe natomiast po zmniejszeniu ilości zwojów na uzwojeniu wtórnym z dużym prawdopodobieństwem trafi szlag tranzystor kluczujący lub cały układ po stronie pierwotnej.

RoMan
  • Poziom 39  
    Jeżeli masz aplikacje zasilacza (schemat) możnaby pokusić się o wymianę "rezystora w dzielniku napięcia lub zmianę diody Zenera" jak pisze -RoMan-.

Pomysł z diodami wydaje mi się również trafny. Każda dioda daje 0,6-0,7 V spadku. Trzeba by taki łańcuszek szeregowo z laptopem wpiąć. Najpierw jednak zamiast laptopa podłącz szeregowo np. żarówkę i pomierz napięcie - czy oby się nie pomyliłeś... No i prąd diód musi być odpowiedni (nie za mały)...
  • Poziom 20  
    żeby obniżyc napięcie na zasilaczu trzeba był około 6-7 diod (zakładając że napiecie trzeba obniżyć o 4v) problem w tym iz takie diody pomimo tego że bedą wydzielać ciepło to jeszcze zajmują trochę miejsca (a zasilacze są stosunkowo małe i elementy w nich są poupychane) jednak że gdyby zatosować takie diody to jakiej mocy musiały by być (laptop w porywach pobierał podczas ładownia baterii i chodzącego CD do 3,2A)??
    pozdrawiam,
    Adam
  • Poziom 42  
    4V 3.2A - 12.8W ciepła do rozproszenia. Chory pomysł, z całym szancunkiem. Zdecydowanie lepiej poszukać układu sprzężenia i go przerobić. Znajdziesz go po stronie wtórnej, podłączonego do transoptora. Spróbuj rozpracować schemat strony wtórnej zasilacza a na pewno rozwiązanie się znajdzie.

RoMan
  • Poziom 36  
    Ja bym tego nie pchał do środka, bo miejsca mało, poza tym wytracenie tych 12W w środku...

Nie lepiej zrobić dostawkę z tymi diodami albo na tranzystorze z radiatorkiem?

KALORYFEREM ;-)

Kto wie, kiedy nadejdzie lodowiec.
  • Poziom 20  
    na zewnatrz łatwo zrobić, tylko że w tedy zanika cała idea małego impulsowego zasilacza do laptopa:-) chyba będę musiał kupić jakiś oryginalny...:-(
  • Poziom 42  
    marek_Łódź napisał:
    Ja bym tego nie pchał do środka, bo miejsca mało, poza tym wytracenie tych 12W w środku...
    Nie lepiej zrobić dostawkę z tymi diodami albo na tranzystorze z radiatorkiem?

Ty to się lubujesz w kaloryferach, widzę ;) Ja rozumie, wiosna niezbyt ciepła, ale 12W to naprawdę sporo ciepła do wytracenia.

RoMan
  • Poziom 39  
    szczerze mówiac nie zdawałem sobie sprawy z 3,2A... Jakby się uparł, pewnie by się dało...
    ale jeżeli będziesz musiał i tak kupić nowy zasilacz to można troche poekperymettować:
    podmień obciążenie na np. żarówka (niewrażliwa na zmiany napięcia w takim stopniu jak laptop) albo rezystor... tak żeby te 2A popłynęły...

poszukaj w zasilaczu diody zenera (o której pisał -RoMan-)

jeżeli jakąś znajdziesz - podmień ją na troszkę mniejszą (napięciowo) - i zobacz jaki będzie efekt. Wydaje mi się że mała zmiana parametrów nie uszkodzi układu, a jednocześnie bezpiecznie przekonasz się co jest grane...

Gdyby kolega -RoMan- dysponował jakimś schematem takeigo zasilacza do laptopa (i mógł/chciał się nim podzielić) - łatwiej byłoby szukać diody/rezystora - bo wiadomo byłoby gdzie powinna mniej więcjej siedzieć...
  • Poziom 42  
    mrrudzin napisał:
    Gdyby kolega -RoMan- dysponował jakimś schematem takeigo zasilacza do laptopa (i mógł/chciał się nim podzielić) - łatwiej byłoby szukać diody/rezystora - bo wiadomo byłoby gdzie powinna mniej więcjej siedzieć...

Niestety - nie zbieram takich schematów - sam je tworzę :)
    A napisałem gdzie szukać - po stronie wtórnej, blisko transotora.

RoMan