Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrać słuchawki (Ohm) do interfejsu.

Solin 30 Sty 2014 13:43 5250 4
  • #1 30 Sty 2014 13:43
    Solin
    Poziom 7  

Witam.
    Z zasady im wyższa jest impedancja słuchawek tym więcej mocy należy dostarczyć słuchawkom aby uzyskać odpowiedni poziom głośności. Tak gdzieś wyczytałem.
    Posiadam interfejs NI Komplete Audio:
    Headphones output:
    Maximum Output Level (High Impedance)+12 dBu, 3.0 Vrms
    Maximum Output Power 20 mW @ 100 Ohms, 11 mW @ 33 Ohms
    Dynamic Range 102 dB (A)
    THD+N @ Max Level,100 Ohms 0.014%
    Frequency Response (96 kHz), -1 dB 9 Hz - 45 kHz

Urządzenia o niższej impedancji mogę używać np. do przenośnych odtwarzaczy. Jak to się ma do interfejsu z zasilaniem USB ?
    Jeżeli kupię sluchawki z impedancją 32 Ohm to bez różnicy czy będę ich używał do telefonu czy do mojego interfejsu to i tak dostarczę im odpowiedni poziom głośności ? To po co produkują opcję np. z 250 Ohm ?
    Kupując słuchawki z większą impedancją uzyskam lepszy obraz dźwięku poprzez mniejsze zniekształcenia i szumy ? Czy do mojego interfjesu mogę takie kupić ?

Słuchawki będą przeznaczone do aranżu/monitorowania.

P.s Czy impedancja ma wpływ na brzmienie niskich wysokich i średnich tonów (szybkość poruszania się membrany) ?

0 4
  • #2 30 Sty 2014 14:29
    adambyw
    Moderator Akustyka

Solin napisał:
    Z zasady im wyższa jest impedancja słuchawek tym więcej mocy należy dostarczyć słuchawkom aby uzyskać odpowiedni poziom głośności.

Jedno nie ma związku z drugim.
    Im wyższa impedancja słuchawek tym trzeba dostarczyć większe napięcie żeby na słuchawkach odłożyła się ta sama moc.
    Tu działa wzór P=U²/R Czyli Moc jest równa kwadratowi napięcia podzielonego przez impedancję. Natomiast jak się przekłada moc na głośność mówi parametr skuteczności (Sensitivity) przy słuchawkach wyrażany w dB SPL/V, lub często podawany jako dB przy 1V 1kHz. Przeważnie to zakres 100-120dB. I to masz obliczalne parametry które przekładają się na głośność, bo w specyfikacji masz najczęściej podane skuteczność (dB/V), moc (W) i impedancję znamionową (Ω).

Druga kwestia to wydolność prądowa samego wzmacniacza słuchawkowego. Jak podałeś parametry można tam wyłuszczyć 3 ważne informacje:
    Cytat:
    Maximum Output Level (High Impedance)+12 dBu, 3.0 Vrms
    Maximum Output Power 20 mW @ 100 Ohms, 11 mW @ 33 Ohms

Czyli wiemy że interfejs daje maksymalnie 3V napięcia. Jak sobie policzysz to wyjdzie że przy 100Ω odda prąd 6,6mA a przy 33Ω 3,6mA. Czyli widać że ma problem z słuchawkami o niższej impedancji.
    Nawet jak założysz impedancję np te 250Ω to wyjdzie Ci że wzmacniacz odda na słuchawki w teoretycznie 36mW, a praktycznie pewnie będzie problem uzyskać ponad te 20mW. Jak sam zauważysz to moc znacznie mniejsza niż moc znamionowa większości słuchawek na rynku; konsumenckie ok50-200mW, profesjonalne 300-3000mW najczęściej koło 500mW.

Do odtwarzaczy przenośnych najczęściej stosuje się słuchawki o niskiej impedancji, np 16Ω żeby odłożyć na nich jak największą moc, zakładając że mamy do dyspozycji niskie napięcie z baterii odtwarzacza (okolica 1-3V).

O wzmacniaczach możesz poczytać nieco w tym teście.

Podsumowując ja na twoim miejscu wziął bym osobne niskoimpedancyjne słuchawki do urządzeń przenośnych, oraz słuchawki z impedancją około 100Ω żeby wydobyć jak najwięcej mocy z tego interfejsu. Przypuszczam że z słuchawkami poniżej 32Ω interfejs sobie nie radzi.

0
  • #3 30 Sty 2014 19:37
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Mam słuchawek wiele, bo lubię, interfejsy, jak i inne urządzenia z wyjściem słuchawkowym, działają najchętniej ze słuchawkami o impedancji około 32om - 80om. Stosowanie słuchawek o impedancji 250om, lub 400om, nie ma już dziś większego sensu, w amatorskich zastosowaniach.
    Z drugiej strony, słychać różnice pomiędzy wersją 80om, a 250om.
    Niestety mało który interfejs poradzi sobie ze słuchawkami 250om. Najczęściej, będzie bardzo cicho, lub po prostu przester.

0
  • #4 31 Sty 2014 12:32
    Solin
    Poziom 7  

Dzięki za odp. Panowie

Ale podsumowując łopatologicznie (nie ogarniam praw Ohma itd) w jakim przedziale impedancji szukać słuchawek do mojego NI Komplete Audio 6 ? Szukam słuchawek otwartych lub półotwartych :)

0
  • #5 09 Mar 2014 07:46
    mocaneysh
    Poziom 1  

Witam,

podpinam się pod temat, mam ten sam problem i ten sam interfejs audio.

Pozdrawiam.

0