Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrać słuchawki (Ohm) do interfejsu.

30 Sty 2014 13:43 6084 4
 • Poziom 7  
  Witam.
  Z zasady im wyższa jest impedancja słuchawek tym więcej mocy należy dostarczyć słuchawkom aby uzyskać odpowiedni poziom głośności. Tak gdzieś wyczytałem.
  Posiadam interfejs NI Komplete Audio:
  Headphones output:
  Maximum Output Level (High Impedance)+12 dBu, 3.0 Vrms
  Maximum Output Power 20 mW @ 100 Ohms, 11 mW @ 33 Ohms
  Dynamic Range 102 dB (A)
  THD+N @ Max Level,100 Ohms 0.014%
  Frequency Response (96 kHz), -1 dB 9 Hz - 45 kHz

  Urządzenia o niższej impedancji mogę używać np. do przenośnych odtwarzaczy. Jak to się ma do interfejsu z zasilaniem USB ?
  Jeżeli kupię sluchawki z impedancją 32 Ohm to bez różnicy czy będę ich używał do telefonu czy do mojego interfejsu to i tak dostarczę im odpowiedni poziom głośności ? To po co produkują opcję np. z 250 Ohm ?
  Kupując słuchawki z większą impedancją uzyskam lepszy obraz dźwięku poprzez mniejsze zniekształcenia i szumy ? Czy do mojego interfjesu mogę takie kupić ?

  Słuchawki będą przeznaczone do aranżu/monitorowania.

  P.s Czy impedancja ma wpływ na brzmienie niskich wysokich i średnich tonów (szybkość poruszania się membrany) ?
 • Moderator Akustyka
  Solin napisał:
  Z zasady im wyższa jest impedancja słuchawek tym więcej mocy należy dostarczyć słuchawkom aby uzyskać odpowiedni poziom głośności.

  Jedno nie ma związku z drugim.
  Im wyższa impedancja słuchawek tym trzeba dostarczyć większe napięcie żeby na słuchawkach odłożyła się ta sama moc.
  Tu działa wzór P=U²/R Czyli Moc jest równa kwadratowi napięcia podzielonego przez impedancję. Natomiast jak się przekłada moc na głośność mówi parametr skuteczności (Sensitivity) przy słuchawkach wyrażany w dB SPL/V, lub często podawany jako dB przy 1V 1kHz. Przeważnie to zakres 100-120dB. I to masz obliczalne parametry które przekładają się na głośność, bo w specyfikacji masz najczęściej podane skuteczność (dB/V), moc (W) i impedancję znamionową (Ω).

  Druga kwestia to wydolność prądowa samego wzmacniacza słuchawkowego. Jak podałeś parametry można tam wyłuszczyć 3 ważne informacje:
  Cytat:
  Maximum Output Level (High Impedance)+12 dBu, 3.0 Vrms
  Maximum Output Power 20 mW @ 100 Ohms, 11 mW @ 33 Ohms

  Czyli wiemy że interfejs daje maksymalnie 3V napięcia. Jak sobie policzysz to wyjdzie że przy 100Ω odda prąd 6,6mA a przy 33Ω 3,6mA. Czyli widać że ma problem z słuchawkami o niższej impedancji.
  Nawet jak założysz impedancję np te 250Ω to wyjdzie Ci że wzmacniacz odda na słuchawki w teoretycznie 36mW, a praktycznie pewnie będzie problem uzyskać ponad te 20mW. Jak sam zauważysz to moc znacznie mniejsza niż moc znamionowa większości słuchawek na rynku; konsumenckie ok50-200mW, profesjonalne 300-3000mW najczęściej koło 500mW.

  Do odtwarzaczy przenośnych najczęściej stosuje się słuchawki o niskiej impedancji, np 16Ω żeby odłożyć na nich jak największą moc, zakładając że mamy do dyspozycji niskie napięcie z baterii odtwarzacza (okolica 1-3V).

  O wzmacniaczach możesz poczytać nieco w tym teście.

  Podsumowując ja na twoim miejscu wziął bym osobne niskoimpedancyjne słuchawki do urządzeń przenośnych, oraz słuchawki z impedancją około 100Ω żeby wydobyć jak najwięcej mocy z tego interfejsu. Przypuszczam że z słuchawkami poniżej 32Ω interfejs sobie nie radzi.
 • Poziom 41  
  Mam słuchawek wiele, bo lubię, interfejsy, jak i inne urządzenia z wyjściem słuchawkowym, działają najchętniej ze słuchawkami o impedancji około 32om - 80om. Stosowanie słuchawek o impedancji 250om, lub 400om, nie ma już dziś większego sensu, w amatorskich zastosowaniach.
  Z drugiej strony, słychać różnice pomiędzy wersją 80om, a 250om.
  Niestety mało który interfejs poradzi sobie ze słuchawkami 250om. Najczęściej, będzie bardzo cicho, lub po prostu przester.
 • Poziom 7  
  Dzięki za odp. Panowie

  Ale podsumowując łopatologicznie (nie ogarniam praw Ohma itd) w jakim przedziale impedancji szukać słuchawek do mojego NI Komplete Audio 6 ? Szukam słuchawek otwartych lub półotwartych :)
 • Poziom 1  
  Witam,

  podpinam się pod temat, mam ten sam problem i ten sam interfejs audio.

  Pozdrawiam.