Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kraft&Dele KW6500J - Ocena poprawności działania AVRa i urządzenia

o-w-c-a 30 Jan 2014 19:08 8643 4
e-mierniki
 • #1
  o-w-c-a
  Level 13  
  Witam

  Prosiłbym o ocenę pracy urządzenia marki Kraft Dele model KW 6500J.

  Wczoraj uruchomiłem to urządzenie w temperaturze ok +5 stopni w garażu. Brama garażowa była uchylona więc jest szansa że temperatura powietrza wpadającego była ok -6 stopni.

  Po uruchomieniu (co się okazało nie łatwe - być może zalało świecę) zgodnie z instrukcją dźwignię ssania powinienem był przestawić z jednej skrajnej pozycji do drugiej skrajnej. W praktyce przejście na drugą skrają pozycję gasiło silnik.
  Poprzednio miałem niższy model ST1300 który po uruchomieniu (wtedy było +15 stopni) w pełni reagował na zmianę ustawienia ssania i wkręcał się na obroty. Druga sztuka (pierwsza została zareklamowana) ST1300 miała ten sam problem co obecnie posiadany model (gasła przy maksymalnym ustawieniu) przy ok -3 stopniach w czasie testów.

  A więc aby sprzęt pracował maksymalnie dźwignię byłem w stanie dać do połowy skali lub nie ruszać z pozycji przewidzianej do rozruchu. Silnik to jakiś klon zapewne Hondy na jakimś ponoć japońskim gaźniku (pewnie kopii) o mocy 6,5KM. Podobny silnik mam w motopompie i normalnie reaguje na manetkę ssania (zawsze jednak odpalałem w dodatnich temperaturach). Mam też odśnieżarkę która też normalnie reaguję na tą dźwignię po ok 20s pracy nawet przy -15 stopniach. Wszystkie one wyglądają niemal identycznie więc to jeden pieron jak dla mnie - ktoś ma propozycję (kurde - bo odsyłanie kolejnej sztuki już mnie zabije)...

  Do rzeczy - prosiłbym o ocenę poprawności wartości odczytów napięcia, ponieważ urządzenie ma stanowić awaryjne źródło zasilania na wypadek zaniku napięcia w sezonie zimowym dla kotła gazowego.

  Do testu użyłem miernika sprzed kilku lat (jakiś bardziej markowy i kilka lat temu kosztował kilkaset złotych) a do drugiego gniazda podłączyłem wentylator.
  Wentylator ma ok 50-200W w trybie nadmuchu, do tego dołączana jest 1000W grzałka lub w drugiej opcji ustawienia mocy kolejna grzałka co daje w sumie 2000W grzałek (+wentylator).

  Dla objaśnienia filmy - duży przycisk w dolnej pozycji powoduje załączenie samego wentylatora na nadmuch, w górnej pozycji powoduje pracę wentylatora i jednej grzałki w przypadku ustawienia małego przełącznika na 1000, lub dwóch grzałek w przypadku ustawienia w pozycji 2000. Ogólnie aby chodziły grzałki potrzebne jest ustawienie dużego przycisku w pozycji do góry z znaczkiem słoneczka.

  Film przedstawiający pracę agregatu Kraft&Dele KW6500J

  Prosiłbym o poradę w kwestii zachowania poprawności odczytów wartości na wyjściu bo pojawiają się spadki w zakresie ~050V czy ~150V, ale są też jakieś wartości po ~400 czy nawet jakaś ~ -1200V (oraz jeszcze kilka innych na minusie). Miernik był ustawiony na standardowy pomiar napięcia zmiennego w zakresie do 1000V.
  Czy te wartości są jakimiś błędami odczytu miernika czy potencjalnymi szpilkami pików napięcia które mogą spalić elektronikę?

  Dodam jeszcze że ręczna regulacja obrotów silnika (wajchą na korpusie) nie powodowało wahań napięcia wyjściowego (co miało wyraźny wpływ na model ST1300). Tutaj jest AVR ale całość to jakiś chińczyk.

  Prosiłbym o informacje:
  1. Czy niska temperatura może mieć wpływ na problem z mieszanką i nie możnością ustawienia sterowania gaźnikiem w pozycję instrukcyjne roboczą?
  2. Czy wskazania napięć traktować jako błędy pomiarów, czy jako odczyty chwilowych pików zagrażających elektronice?

  Z góry dziękuję za informacje
  Pozdrawiam
 • e-mierniki
 • #2
  End
  Level 29  
  Witam. Kolego i jak ten agregat? Potrzebuję coś podobnego do zasilania końcówki mocy z mixerem - moc około 1200W. Więc biorąc pod uwagę "Chińskie" parametry to powinno uciągnąć spokojnie połowę mocy, którą oferuje ten sprzęt.
 • e-mierniki
 • #3
  o-w-c-a
  Level 13  
  Agregat został i działa.

  Odnośnie problemu z nie trzymaniem obrotów i problemami z uruchomieniem to wynikały one z błędu w instrukcji - podano w instrukcji odwrotne ustawienie gaźnika względem tego które powinno być (oceniłem to na podstawie filmów z innych klonów chińskich podrób Hondy o budowie podobnej).

  Co do agregatu to miernik cyfrowy ma problem z ustabilizowaniem się, miernik analogowy pokazuje w miarę stałe napięcie wyjścia.
  W praktyce jednak przy małych obciążeniach widać znaczne "tętnienia" tzn widać np. na żarówce 25W jak pobłyskuje (z częstotliwością 0,5s rozjaśnia się i przygasa).

  Sytuacja stabilizuje się przy obciążeniu agregatu powyżej 1000W - wtedy już niemal nie występują wahania jasności świecenia. Żadnej wrażliwej elektroniki jeszcze do tego nie podłączyłem, ale ma szanse przetrwać bo napięcie jest naprawdę stabilne tyle że trochę "skokowo" (wspomniane pobłyskiwania)...
 • #4
  End
  Level 29  
  W sumie podłączałem sprzęt pod taki agregat bez AVR i nic złego się nie działo, pomimo tego, że skoki napięcia były spore, ale wolę nie próbować, bo szkoda sprzętu.
  W takim razie do amatorki będzie ok, nie będę go też używał często, bo tyle co kilka razy w roku, ale po np. 10h

  Dzięki za informacje kolego.

  Pozdrawiam

  Dodano po 9 [minuty]:

  A może masz możliwość podejrzeć na oscyloskopie czy nie pojawiają się jakieś duże piki?
 • #5
  o-w-c-a
  Level 13  
  Sprzęt praktycznie nie używany (poza testami nie użyty nawet raz), nie będę podłączał wrażliwej elektroniki lub przez UPSa i powinno być ok.

  Zamykam jako przestarzałe.