Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić/zweryfikować sumę kontrolną wypalonej płyty cd.

leszekb20 30 Sty 2014 19:13 3387 5
  • #1 30 Sty 2014 19:13
    leszekb20
    Poziom 11  

Witam, mam pytanie propo płyt CD. Nagrałem pewien obraz na płytkę CD-RW i teraz chciałbym sprawdzić czy udało mi się to zrobić poprawnie, czy istnieje możliwość wygenerowania sumy kontrolnej z tej płyty i porównać z sumą obrazu?

0 5
  • #3 30 Sty 2014 20:01
    leszekb20
    Poziom 11  

Fajnie ale na płyty nie działa.

0
  • #4 30 Sty 2014 20:26
    Christophorus
    Poziom 42  

Autor obrazu ISO pobranej płyty powinien zamieścić sumę kontrolną utworzonego obrazu płyty. Po pobraniu obrazu płyty z sieci na dysk komputera sprawdzasz sumę kontrolną pobranego pliku i porównujesz z tą podaną przez autora pliku. Jeśli sumy się zgadzają to OK, jeśli nie to obraz mógł zostać uszkodzony podczas pobierania. Natomiast podczas nagrywania płyty niektóre aplikacje do nagrywania płyt oferują weryfikację nagranej płyty z danymi lub obrazem płyty na dysku komputera. Zobacz na obrazek poniżej.
    Jak sprawdzić/zweryfikować sumę kontrolną wypalonej płyty cd.

0
  • #5 31 Sty 2014 15:29
    leszekb20
    Poziom 11  

Tak, to wiem. Ale chciałbym sprawdzić płytkę którą już wypaliłem a nie którą będę wypalał.

0
  • #6 31 Sty 2014 20:30
    Christophorus
    Poziom 42  

leszekb20 napisał:
    Nagrałem pewien obraz na płytkę CD-RW i teraz chciałbym sprawdzić czy udało mi się to zrobić poprawnie
    Rozumiem, że chodzi o nagranie płyty z obrazu np. ISO a nie obrazu graficznego. Po nagraniu płyty z obrazu będzie się ona różnić od obrazu źródłowego z tego powodu, że obraz płyty to jeden duży plik, a nagrana płyta zapewne posiada określoną strukturę plików i katalogów. Bezpośrednio się ich raczej nie da porównać. Można skorzystać z weryfikacji nagranej płyty w programie do nagrywania płyt co wcześniej wskazałem.

Z tego co pamiętam w Linuksie program do nagrywania płyt o nazwie K3B przy nagrywaniu płyty z dystrybucją Linuksa z obrazu płyty ISO automatycznie obliczał sumę kontrolną obrazu płyty i można ją było porównać z sumą kontrolną podaną dla danego obrazu płyty z dystrybucją Linuksa. Tylko raz przytrafiło się mi, że pobrany obraz płyty był uszkodzony. Ponowne jego pobranie rozwiązało problem.

Jeśli chodzi o niezawodność zapisu to znaczenie też ma jakość nośnika, na którym dokonano zapisu. Na nośniku o niskiej jakości nawet idealnie zapisane dane mogą być nieczytelne już po krótkim okresie czasu.

0