Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kuchnia wolnostojąca (piekarnik elektryczny + indukcja) - prąd jednofazowy.

30 Sty 2014 20:32 2718 4
 • Poziom 2  
  Zamierzam zakupić taką kuchnię "Amica 58IE3.319HTAKDPQ(XV)"
  (proszę o znalezienie jej na stronie internetowej "Amica")  Niestety nie posiadam prądu trzyfazowego. Wiem, że tą kuchenkę można podłączyć do prądu jednofazowego, lecz obawiam się, czy kuchenka ta będzie działała sprawnie i czy będzie można było korzystać z niej bez obaw, że bezpiecznik się wyłączy. Mam dedykowane gniazdko do tej kuchni na prąd jednofazowy z osobnym bezpiecznikiem "16B".]Link[/url]
 • IGE-XAO
 • Specjalista elektryk
  feloniousash napisał:
  czy kuchenka ta będzie działała sprawnie i czy będzie można było korzystać z niej bez obaw, że bezpiecznik się wyłączy
  Moc całkowita 7,1 kW. Prąd pobierany przy tej mocy jest około 2 razy większy niż znamionowy Twego bezpiecznika. Nie ma sensu kupować takiej kuchni przy zasilaniu jednofazowym z zabezpieczeniem 16 A.
 • IGE-XAO
 • Poziom 2  
  Tak, moc całkowita wynosi 7,1 kW, ale myślę, że wszystkich pól grzejnych i piekarnika jednocześnie nie będę używał.
  Jedynie może być tak, że używam: albo 3 pola grzejne, lub 1-2 pól oraz piekarnik.

  Czy jeśli w ten sposób kuchenka byłaby wykorzystana, to będzie dobrze na prądzie jednofazowym? Można też wymienić bezpiecznik na "mocniejszy"?[/b]
 • Specjalista elektryk
  Żeby wymienić "bezpiecznik" na "mocniejszy" trzeba najpierw wymienić przewód w ścianie na taki o większym przekroju i przyłączyć kuchnię do instalacji bezpośrednio, gdyż standardowe gniazdo ma maksymalny prąd 16A. Trzeba też sprawdzić, czy zabezpieczenie przedlicznikowe ma odpowiednią do takiej zmiany wartość (chodzi o zachowanie selektywności) oraz czy zwiększenie prądu znamionowego wyłącznika nie spowoduje utraty skutecznej ochrony przeciwporażeniowej.
 • Poziom 27  
  Jedyne rozsądne wyjście to wystąpić o nowe warunki przyłączenia z zasilaniem 3 fazowym. Zwiększyć przydział mocy oraz wykonać dedykowany obwód 3-fazowy dla tej kuchenki.