Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana oświetlenia na LEDowe w reflektorze wstecznego

31 Sty 2014 00:16 2046 13
  • Poziom 7  
    Witam

jako że to mój pierwszy post chciałbym was przywitać i proszę o wyrozumiałość.
    Powoli zaczynam przygodę z elektroniką, w najbliższym czasie ma do mnie dotrzeć zestaw AVT ośla łączka więc mam nadzieję że jakoś bezboleśnie się to potoczy.

Chciałbym zastąpić standardową żarówkę na płytkę z oświetleniem LED w reflektorze wstecznego w moim samochodzie. Pytanie brzmi, czy do tego potrzebuję jakiś specjalnych diód czy mogą być np smd 5050? Chodzi o to by swiatło ich dobrze rozświetlało. Ewentualnie jakich diód użyć i w jaki sposób je podłączyć. Najlepiej jakiś schemacik, bo wiem że trzeba wstawić jakieś rezystorki ale nie mam pojęcia jakie.
    z góry dzięki i pozdrawiam :-)
  • IGE-XAO
  • Poziom 22  
    Na początek dobrze było by wiedzieć jaki prąd maksymalny wytrzymują te Ledy, i przy jakim napięciu prawidło świeci jedna dioda, potem łączysz je w szereg i zabezpieczasz rezystorem na ewentualny skok napięcia (chociaż bez rezystora też widziałem takie oświetlenie i działało), a jak będzie ci mało ledów to kolejne szeregi łączysz ze sobą równolegle.
  • Poziom 7  
    Taka jest specyfikacja techniczna

Dioda świecąca - LED wykonana w technologii SMD 5050, zbudowana z 3 chipów - PLCC-6.

- napięcie pracy: 3,2-3,4V
    - prąd pracy: 3x20mA
    - barwa światła: biały zimny (9000-11000K)
    - strumień światlny: 10-12lm
    - kąt świecenia: ~ 120°
    - ilość chipów: 3
    - wymiary: 5 x 5(5,5) x 1,5mm
    - temp. lutowania: max 260°C <5sec
  • Poziom 25  
    Może wpisz na allegro SMD 5050 wyskoczy sporo tanich żarówek samochodowych 12v pozostaje włożyć i po sprawie .No chyba , że chcesz walczyć samemu :D
  • IGE-XAO
  • Poziom 22  
    Na dobrą sprawę wystarczy połączyć 4 w szeregu to będzie napięcie pracy 12,8V - 13,6V, do tego niewielki rezystor, lub nawet dać 5 w szeregu
  • Poziom 30  
    Poczytaj ile teraz ma jedna żarówka lm, potem przelicz ile takich diod potrzebujesz.

Dla tylnych pozycyjnych jest to około 400lm, więc zakładając że dioda LED da te 10lm potrzebujesz 40 sztuk aby świeciło tak samo.
    Dodatkowo trzeba dobrać barwę światła bo wyjdzie Ci albo marchewkowy albo krwisty, dodatkowo odpowiednio trzeba je ukierunkować abyś miał dobrze oświetlony klosz.
  • Poziom 22  
    Nie trzeba nic przerabiać są dostępne zamienniki zwykłych żarówek na LED
    Które tez działają na 12V
    Kup zamienniki LED i wymień
  • Poziom 7  
    Szczerze to chce to zrobić sam a nie kupować zarowke, chce wstawić płytkę z ledami im więcej tym lepiej bo obecne światło za słabo swieci, a mam przyciemnione szyby więc tym bardziej. Pozatym chciałbym zrobić taki mały tuning by podswietlic napisy w blendzie ale nigdzie nie mogę znaleźć płytki z diodami smd o wymiarach 15x3cm, więc będę musiał taka sam stworzyć
  • Poziom 22  
    Kup sobie tych taśm ledowych samoprzylepnych, najlepiej takich gdzie wchodzi 120led na 1m lub gęściej upakowanych jeśli znajdziesz, i wyklej sobie taką płytkę tymi ledami. Taśmy led są normalnie dostosowane do pracy na 12V, używałem ich w samochodzie i nic im sie nie dzieje nawet przy pełnym napięciu ładowania.
  • Poziom 7  
    Wolę to jednak zrobić sam niż iść na latwizne :p nic tak nie cieszy DIY. Może za ambitny jestem ale co poradzić :)
    Więc proszę jakby ktoś mógł mi zrobić schemat na powiedzmy 30 diod i jakie i gdzie rezystory wstawić. Nie ukrywam ze później chciałbym przerobić przeciwmgielne by także było wstecznym a w razie potrzeby tym przeciwmglowym. Ale to już za pomocą rgb ale to dopiero w przyszłości :p
  • Poziom 22  
    Chyba rzeczywiście masz duuuużo wolnego czasu, bo moim zdaniem w taśmy led też trzeba włożyć trochę pracy, no i w każdy moduł 3 diód masz już dołożony rezystor 160ohm.
    A jak w szeregu połączysz po 5 led to nawet rezystor stanie sie zbędny bo z tymi diodami to będzie 16V - 17V napięcie dla takiego szeregu
  • Moderator
    Kolega zapomina(?) o jednym - oświetlenie samochodu ma swoją homologację. Wymiana na inne jest naruszeniem przepisów i na dodatek może pogorszyć widzialność (lub na odwrót, oślepiać innych). https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.1.
    Zamykam.
  • Poziom 7  
    Ponownie lecę z tematem ( Link ), wiec proszę łaskawie o przypięcie mojego tematu do poprzedniego i otwarcie go ponieważ mój problem nie został rozwiązany
    i powód dla jakiego został zamknięty nie bardzo do mnie przemawia.

Jeżeli powodem zamknięcia tematu jest jak zostało napisane utrata homologacji, to w takim razie zmieniam temat na stworzenie płytki o wymiarach 15 x 3 cm wypełniona diodami w celu umieszczenia w podsufitce samochodu, albo w bagażniku ponieważ oświetlenie w tych miejscach jest fabrycznie bardzo słabe.
    Poza tym skoro stracę homologacje to moja sprawa to raz, a dwa nie napisałem nigdzie że mam zamiar tym samochodem uczęszczać w ruchu drogowym...
    Bo równie dobrze może to być przygotowywane do projektu tuningowego, który będzie wykorzystywany tylko na różnego typu imprezach.

Nawiązując do treści punktu regulaminu na który się administrator powołał:
    3.1.1. Jakiekolwiek udostępnianie za pomocą Forum materiałów uzyskanych nielegalnie, bądź w sposób sprzeczny z obowiązującym prawem,

pytanie moje brzmi jakie materiały udostępniłem lub jakie mój post udostępnił ?

prawdę mówiąc nie chce tutaj grać komuś na nerwach.. chcę tylko stworzyć sobie płytkę.

Wracając do tematu ( i prawdę mówiąc nie potrzebuje odpowiedzi na w/w powody ) pytanie do Budiet lub innych
    czy jest mi ktoś w stanie pokazać schemat ideowy takiej taśmy LED i taśmy LED RGB ? oraz napisać jakie rezystory zostały tam wykorzystane.
  • Moderator
    Wystarczy użyć wyszukiwarki - wszystko na ten temat jest na forum, np. w dziale Optoelektronika.