Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ista Breeze 12V + regulator Model i700 Hybryde

31 Sty 2014 00:34 3909 6
  • Poziom 9  
    Witam
    Trafiła mi się dość tanio turbina wiatrowa Ista Breeze 500W 12V. W sumie za Turbinę oraz panel 100W z regulatorem zapłaciłem tylko ok 650zł po przeliczeniu.

Turbina wyposażona w 3 czarne najkrótsze łopaty jakie są w standardzie.

Ista Breeze 12V + regulator Model i700 Hybryde

W zestawie znajduje się jeszcze regulator ładowania pozwalający przyłączyć panel słoneczny.

Kłopot w tym że uruchomiłem całość. Wiatromierzem sprawdziłem i prędkość wiatru przekraczała 3-5/s a turbina jedynie co robiła to stała w miejscu i obracała się na osi.

Myślałem ze źle podłączyłem pod regulator ale tam nie ma oznaczeń gdzie który kabel podłączyć jeśli chodzi o kolory. Odłączyłem wiec od regulatora kable i sprawdziłem ręcznie turbina się kręci bez większych oporów jedynie niewielki ale bez większego znaczenia zapewne oddziaływanie magnesów na stojan. gdy złączyłem przewodowy sobą każdy z każdym i osobno turbina . Mocno stawiała opory z przekręceniem jej .

Zostaje jedno pytanie co jest przyczyną ze turbina nie kreci się mimo wiatrów będąc na wysokości 4 metrów.

Druga sprawa to taka że jeśli nie ładuje mi turbina to przez regulator akumulator jest ładowany przez panel 100W ale mimo że nie korzystam obecnie z aku to mimo 1 tygodnia nie dal się akumulator naładować.

Mocno mnie to zastanawia ale w szczególności to czemu widząc na mierniku wskazanie 4 - 5 ms turbina stoi w miejscu,

Może ktoś ma taką turbinę i podzieli się doświadczeniami. bo przy takim wietrze 4-5 ms to powinna pracować normalnie . want odłączona od regulatora.

Gdyby było zwarcie bym palcami nie obkrecił wałka. a tak na luzie czuje małe skoki ale to zapewne ja wspomnieniem wcześniej magnesy oddziałujące na stojan

Proszę o pomoc z sprawie. a możne ktoś ma instrukcje jak tego zestawu jak na foto.
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    Może właśnie dlatego zestaw kosztował całe 650 zł...
    A sprawdzałeś jak na wietrze kręci się bez podłączonego akumulatora? I jak będzie trochę wiało zamiast tego regulatora podłącz większą żarówkę samochodową np. 50W/12V i zobacz co będzie. Bo może regulator jest walnięty i robi jakieś zwarcie.
  • Poziom 24  
    Panel 100 W w warunkach zimowych - prawie bez słońca da 10 Wat max... strata na regulatorze 30% = 7 Wat przy 12V = 0,6 Amp. Straty na ładowaniu aku 10-15% = 0,5 Amp. No to nie bardzo ma się jak ładować.

Nie napisałeś jakie aku ?

Co do turbiny to nie znam producenta - ale na 4metrach w zabudowie nie liczył bym na sensowne uzyski. Z wiatrówką to jest tak, że uzysk między 4m a 15m jest jest pewnie drukrotnie wyższy - jak nie więcej, więc jeżeli inwestować w sprzęt to z kratownicy maszt ;-)
  • Poziom 2  
    wiatrak ma za małe smigła zmien smigła i bedzie krecic
    ja załozyłem od duzego wentylatora i działa ok
  • Poziom 21  
    Większość tych turbin ma wbudowany układ elektroniczny, który nie pozwala pracować turbinie
    bez akumulatora. EW można porównać do piec węglowego, PV do pieca gazowego.
    Jeśli nie potrzeba energii odłączamy gaz lub PV i nic się nie dzieje.
    Przy rozpalonym piecu węglowym nie można ot tak przestać odbierać energii podobnie przy
    EW. Oczywiście duże elektrownie zatrzymuje się ustawiając odpowiednio śmigła do wiatru.
    W małych EW zapobieganie nadmiernemu wzrostowi obrotów stanowi obciążenie akumulatora.
    Stąd on jest tak istotny. Po naładowaniu aku. do 14.4V następuje zwarcie uzwojeń
    (zatrzymanie turbiny) i odczekanie aż napięcie spadnie na aku poniżej 12,5V.
    Często można obserwować cykliczną pracę takich turbin przy b. silnym wietrze i nie odbieraniu w
    całości produkowanej energii. Tak więc regulator wbudowany wewnątrz turbiny pozwala jej się
    kręcić jeśli wyczuje napięcie z aku.
    Jeśli dodamy zewnętrzny sterownik, który ma dodatkowo sterować PV może nastąpić sytuacja jak
    opisałeś.
  • Poziom 1  
    Witam,
    Znalazłem ten temat szukając rozwiązania swoich problemów. Elektrownia Ista Breeze "500W" 12V (celowo ten cudzysłów).
    Opisze moje doświadczenia:
    Pierwsze starcie: wirnik przy ok.7 m/s zaczyna się z lekka kręcić. Po przyjrzeniu się końcówce śmigła, stwierdziłem że kąt jakby zerowy lub nawet lekko w druga stronę. Zwiększenie kąta nastawienia zaowocowało tym, że rzeczywiście przy ok. 3 m/s zaczęło się kręcić, a przy większych wiatrach rzędu 7 - 8 m/s wchodziło na dość duże obroty (niestety nie mam obrotomierza), ale świst było słychać. Na tzw. chłopski rozum powinno ładować. Niestety stwierdziłem że nie ładuje (akku 2x 85 AH żelowe 12 V).
    Drugie starcie - Pomiary : Przy ok. 6 m/s (wiatromierz mam :D ) napięcie międzyfazowe zaledwie 4 V, na wyjściu z regulatora o ok. 1-1,5 V więcej, czyli bez szans na jakiekolwiek ładowanie.
    Trzecie starcie: Wymiana turbiny (dostałem druga do testów). Test wiertarką przy ok. 1700 obr/min ok. - tzn ok. 14 V międzyfazowego. Turbina zamontowana, śmigło zmienione na mniejsze (szansa na większe obroty). Przy bardzo silnym wietrze ok. 10 m/s napięcie międzyfazowe 10 V, oczywiście brak ładowania. Dopiero przy porywach (ok. 13 m/s) wskakuje na jakieś sensowne napięcie, które może ładować . Test obciążenia bezpośrednio na fazie żarówką 55W 12V wychodzi pozytywnie, zatem moc jest, ale przy zbyt niskim napięciu.
    Miał ktoś podobne doświadczenia?
    Podsumowując... nie wiem co dalej robić. Nawet te 14V przy porywach jest śmiesznie małe - po stronie wejścia do regulatora.
    Jedyne co wydaje mi się sensowne (oprócz zwrotu), to układ podwyższający napięcie, lub podwyższający transformator na fazach , straty zawsze lepsze są od zera.
    Jedyny pozytyw całej sprawy, to rozkminka dzięki czemu człowiek coś niecoś sobie przypomni ze szkoły :lol:
  • Poziom 32  
    Śmigła z sztyletowymi łopatkami są dobre na szkockie wybrzeża gdzie wieją sztormy.
    Przy 1700 obr/min i 14 V w naszych warunkach są nie do wykorzystania.
    Można zmienić turbinę, która wystartuje na mniejszych wiatrach i i jednocześnie zmienić prądnicę, która na mniejszych obrotach zapewni napięcie (prąd) ładowania.
    Obroty trzeba zmniejszyć co najmniej 10 x i wydajność prądnicy powiększyć co najmniej 10 x.
    W sumie 10 x 10 = 100 razy parametry Ista Breeze 12V dyskwalifikują na nasze warunki.