Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz 100W na tranzystorach BDP495 - BARDZO wysoki prąd spoczynkowy

DraconBS 31 Jan 2014 00:44 3789 20
Tespol
 • #1
  DraconBS
  Level 12  
  Witam. Szukałem w Googlach schematu wzmacniacza około 100W RMS na tranzystorach bipolarnych. Ma napędzać subwoofer w aucie. Znalazłem tą stronę: LINK. Narysowałem na kartce płytkę dostosowaną do moich potrzeb (przerysowałem ją w Gimpie, aby była czytelna dla kogoś innego niż ja :) )
  Wzmacniacz 100W na tranzystorach BDP495 - BARDZO wysoki prąd spoczynkowy
  Nie miałem kilku elementów, więc zamiast rezystora 680R dałem 470R+220R, 100k+22k zamiast 120k, 100R+22R zamiast 120R, 2R2+2R2+5R1 zamiast R17 (10R), 4R7 zamiast R16 (10R), a zamiast oporników 0,33R (R14 i R15) założyłem 0,47R. Równolegle do diody Zenera dałem kondensator 100nF (ale później go wywaliłem) i zamiast kondensatora 150p wlutowałem 330p+330p. W sumie wartości (oprócz R14, R15 i R16) się zgadzają, bo wszystkie elementy pomierzyłem i dobrałem.
  Po zmontowaniu chciałem przetestować swoje dzieło. Podłączyłem do wejścia potencjometr 50k i kabel z jack'iem, do wyjścia obciążenie 8R, zasilanie +-38V. Tranzystory końcowe założyłem BD911 (tylko dla testu). Włączyłem zasilanie i po chwili rezystory R14 i R15 poszły z dymem. Miernik pokazywał na jednym z nich spadek napięcia prawie 8V. Wymieniłem R14, R15, T3, zamiast BD911 założyłem BDP495, a zamiast obciążenia 8R podłączyłem głośnik 4R. Po włączeniu zasilania w głośniku było słychać głośne buczenie i tylko cichą muzykę w tle. Znów przepaliły się te same rezystory, a kręcenie potencjometrem od ustawiania prądu spoczynkowego nie dawało efektów. Po kilku próbach odlutowałem nawet R17, a zamiast R12 i R13 włożyłem rezystory 220R. Próbowałem też innych oporników R14 i R15 (10R i 1R). W końcu zamiast jednego z nich wlutowałem zworę, a zamiast drugiego podłączyłem amperomierz. Odłączyłem obciążenie i uruchomiłem wzmacniacz. Bardzo się zdziwiłem, gdy pokazał 18A, niezależnie od położenia potencjometra od regulacji.
  Obecnie płytka wygląda tak:
  Wzmacniacz 100W na tranzystorach BDP495 - BARDZO wysoki prąd spoczynkowy Wzmacniacz 100W na tranzystorach BDP495 - BARDZO wysoki prąd spoczynkowy
  Płytkę wykonałem mazakiem i sprawdziłem czy nie ma na niej zwarć. Tranzystory są dobrze wlutowane... Co może być przyczyną takiego zachowania tego wzmacniacza? Proszę o pomoc.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Tespol
 • #2
  budiet
  Level 22  
  Czy ja dobrze czytam 18A?
  To ewidentnie wskazuje na zwarcie.
  Jeśli powoduje to jakiś półprzewodnik to od razu będzie cały gorący (a raczej nawet ulegnie samospaleniu).
  Jeśli to nie jakiś element to masz zwarte ścieżki.
 • #3
  DraconBS
  Level 12  
  Też się dziwiłem że aż tyle... Co ciekawe, tranzystory mocy były tylko lekko ciepłe, a przecież to prąd wyższy od granicznego. Inne tranzystory też były najwyżej ciepłe.
  Między ścieżkami przejechałem pilnikiem, więc zwarte ścieżki raczej odpadają. Ech... Może błąd na płytce? Sprawdzałem wielokrotnie, ale może czegoś nie zauważam...
  Sprawdzałem też opór na wyjściu bez obciążenia. Miernik pokazuje 1R, a potem ta wartość cały czas rośnie.
  A najśmieszniejsze jest to, że spaliłem wszystkie rezystory mocy jakie miałem w domu :D
 • #4
  budiet
  Level 22  
  A sprawdzałeś czy te tranzystory w końcówce są sprawne?
  Ja np mam kilka tranzystorów spalonych (zwartych na amen) taki tranzystor nawet ci się nie zagrzeje, a przewodzi.
 • #5
  Wojtek.zse
  Level 31  
  Ile razy trzeba jeszcze napisać na tym forum, że wszelkie próby uruchamiania wzmacniaczy najlepiej przeprowadzać z szeregową żarówką na transformatorze?

  Czym to zasilasz? Czy są podkładki pod tranzystorami mocy na radiatorze?
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  DraconBS
  Level 12  
  Wojtek.zse wrote:
  Czym to zasilasz? Czy są podkładki pod tranzystorami mocy na radiatorze?

  Transformator Unitra TS120/13 z filtracją 4x10000uF. Zwykle zasilam nim końcówkę mocy Rotela RA-820 i działa bez zarzutów. Naturalnie, że tranzystory są odizolowane.

  Posprawdzałem wszystkie tranzystory. Spalone były T3, T5 i T7 lub T8. Inne działały, ale zwiększyło się ich wzmocnienie (BD i BDP sprawdzałem prostym miernikiem wzmocnienia, jaki sobie zrobiłem). Na wszelki wypadek wymieniłem wszystkie tranzystory we wzmacniaczu i zamiast R12 i R13 wlutowałem 120R (wcześniej wrzuciłem 220R). Przetarłem też pilnikiem między ścieżkami i sprawdziłem miernikiem czy nie ma zwarć. Po uruchomieniu spaliło się R13 i T5, a prąd spoczynkowy wyniósł około 3A przy potencjometrze od regulacji ustawionym na środku.
 • Tespol
 • #8
  budiet
  Level 22  
  A jakie napięcie masz na wyjściu względem masy?
 • #10
  budiet
  Level 22  
  Pomierz jeszcze co dociera na bazy tranzystorów końcowych.
 • #11
  januszx3
  Level 31  
  Zdjęcie Twojego układu od strony elementów, powiększone pokazuje, i czy się nie mylę, prawy tranzystor małej mocy (widoczne koło siebie dwa), na lewo od grupki 3 kondensatorów elektrolitycznych, wygląda na zniszczony termicznie ( widoczne rozwarstwienie struktury). Przepraszam za ewentualną pomyłkę, bo samo zdjęcie bez pomiaru może wprowadzić w błąd.
 • #12
  DraconBS
  Level 12  
  To "rozwarstwienie struktury" to przetarcie, które jest na każdym nowym tranzystorze (przynajmniej na tych które mam). Pewnie powstało podczas produkcji. Z resztą ten tranzystor już dawno wymieniłem na inny. ;)


  Wzmacniacz palił mi rezystory R12 i R13, więc zwiększyłem je do 470R. Odpaliłem wzmacniacz i R5 zaczął dymić. Hmm... Czyżby to wszystko było winą diody Zenera? Jak można ją sprawdzić? Musiałbym po nową jechać 15km albo zamówić przez internet :/.

  //Edit: Znalazłem w skrzynce regulator 9,2V z odzysku. Spróbuję zastąpić nim tą diodę, ciekawe czy jest sprawny... :)

  Dodano po 1 [godziny]:

  Wmontowałem ten regulator (L4892) zamiast rezystora 5k6 i diody Zenera. Podczas uruchomienia znowu to samo - pali się R5.
  Baza T7: 34V
  Baza T8: 36,3V
 • #13
  budiet
  Level 22  
  O kruca to są ewidentne zwarcia, masz gdzieś coś zdrowo pokopane, przypuszczam że nie sprawdzałeś elementów przed montażem czy są sprawne.
  Lepiej będzie dla ciebie jak sprawdzisz każdy element, bo w ten sposób spalisz w nim wszystko co możliwe, łącznie ze ścieżkami.
 • #14
  prazol
  Level 22  
  Ten tranzystor od prądu spoczynkowego musi być zamontowany na radiatorze, tym co tranzystory mocy.
 • #15
  DraconBS
  Level 12  
  budiet wrote:
  O kruca to są ewidentne zwarcia, masz gdzieś coś zdrowo pokopane, przypuszczam że nie sprawdzałeś elementów przed montażem czy są sprawne.

  Właśnie nie, sprawdzałem wszystkie. Parowałem T1,2 i T5,6. Nawet rezystory pomierzyłem i zamontowałem te, które miały wartości najbliższe docelowym. Tylko elektrolitów, diody Zenera i cewki nie mierzyłem, bo nie mam czym...

  Rozumiem, że napięcia na bazach powinny być 0,7V i 0V? Zastanawia mnie, który z elementów może robić ten bałagan... Dokładnie sprawdziłem płytkę jeśli chodzi o zwarcia, więc to odpada.

  prazol wrote:
  Ten tranzystor od prądu spoczynkowego musi być zamontowany na radiatorze, tym co tranzystory mocy.

  Wiem, ale zrobię to na docelowym radiatorze. Teraz, na etapie uruchamiania nie widzę takiej potrzeby, bo sprzężenie termiczne raczej nie ma nic do palenia się wzmacniacza. ;)
 • #16
  prazol
  Level 22  
  Jest jakiś postęp w uruchamianiu wzmacniacza, czy nadal dymi?
 • #17
  budiet
  Level 22  
  I jak już zaopatrzysz się w nowe półprzewodniki, to zabezpiecz układ uruchamiając go na małej żarówce lub rezystorze wpiętym szeregowo
 • #18
  DraconBS
  Level 12  
  Rozkminiłem jak sprawdzić tą diodę Zenera i jest ona w 100% sprawna, działa na 9,08V. Doszedłem więc do innych wniosków: R5 pali się, ponieważ jakimś cudem na bazę T1 dostaje się napięcie. Sprawdziłem więc R2, R6, R7 i czy nie ma zwarcia na kondensatorach C2 - nie ma, a rezystory są sprawne. Błąd widocznie musi być gdzieś dalej...
  Za parę dni przyjdą mi tranzystory tip35C i rezystory mocy. Wtedy spróbuję jeszcze raz to uruchomić, a na razie odkładam na półkę :).
 • #19
  budiet
  Level 22  
  A kontaktowałeś się z kimś kto już składał kiedyś dokładnie ten wzmacniacz?
  Bo może to jest kolejny internetowy bubel, działający tylko w bajkach lub w rękach specjalisty.
 • #20
  DraconBS
  Level 12  
  Nie, po prostu znalazłem to w internecie. Wybrałem ten schemat, bo miałem w domu wszystkie elementy. Może ktoś doświadczony sprawdziłby schemat? Bardzo bym prosił... :)
  Poszukam może jeszcze czegoś prostego na tranzystorach. Został mi jeden BDP495 i 3 sztuki BDP496, więc może coś się złoży... Nie chcę iść na łatwiznę i złożyć to na scalaku. No bo czego niby się przy tym nauczę i jak to zagra? No właśnie ;)
 • #21
  DraconBS
  Level 12  
  Przerobiłem lekko układ z Rotela Ra-820, zrobiłem płytkę i ruszył bez poważniejszych problemów. Tą końcówkę uruchomię, gdy będę miał czas i więcej wiedzy lub nigdy. Szkoda mi tylko tych popalonych elementów...
  Tak podsumowując: dziękuję wszystkim za porady. Mimo że wzmacniacza nie udało się uruchomić, to trochę się przy nim nauczyłem, co najważniejsze :).