Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung SyncMaster 930B - brak obrazu z sygnału wejściowego

Upierz 31 Sty 2014 02:15 1008 0
  • #1 31 Sty 2014 02:15
    Upierz
    Poziom 16  

Witam. Mam problem z monitorem Samsung SyncMaster 930B.
    Usterka polega na tym, że podczas podłączania sygnału np. z laptopa lub komputera - obraz robi się całkowicie czarny. Podświetlenie jest, ale nie ma treści. W przypadku zmiany np. jasności z klawiatury monitora, ekran robi się biały i widać znaczek np. pogłaśniania i funkcje te działają, można wejść do menu itp. - po kilku sekundach gdy znaczek automatycznie znika, obraz wraca na czarny. Monitor gdy przełączy się na tryb np. odbiór sygnału z DVI, a podłączone jest VGA to normalnie miga na ekranie znaczek "brak sygnału" na czarnym tle oraz odwrotnie także. W przypadku gdy od łącze np. VGA to pojawia się wtedy znaczek "brak obrazu" latający po ekranie.

Sprawdziłem napięcia zasilające, stabilne poprawne +5V; +13V. Monitor gdy jest podłączony zgłasza się w systemie w opcjach grafiki, po weryfikacji monitor jest widziany. Tak samo w programie AIDA, jest widoczny podłączony monitor (mam możliwość odczytania jego parametrów).

Ogólnie stwierdziłem, że na pewno nie jest to wina podświetlenia ani układu zasilania. Pozostaje płyta sygnałowa lub matryca. Wywnioskowałem, skoro treść jest widoczna na matrycy to raczej problem leży gdzieś w bloku obrabiania sygnału przychodzącego do monitora -> docelowo płytka sygnałowa. Żaden z układów scalonych na tej płytce nie grzeje się.

Piszę ponieważ, ktoś może spotkał się z takim lub podobnym uszkodzeniem i ma jakieś doświadczenie lub gotowy przepis na rozwiązanie takiej usterki. Mógłby ktoś opisać lub podpowiedzieć jak taki układ obróbki sygnału działa? Oczywiście najprościej jest iść na łatwiznę i kupić taką płytkę i podstawić na próbę, ale zanim to zrobię to może ktoś coś doradzi :)

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo