Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie pompy do podłogówk - niedogrzana podłoga

31 Sty 2014 12:29 8571 13
  • Poziom 11  
    Domek 135m2, parter + piętro
    Piec gazowy termet unico 24+sterownik salus
    na parterze 4 grzejniki i podłogówka na 4 pętlach...największa pętla ok 20m2
    na piętrze 5 grzejników i 2 pętle podłogówki
    Wszystko działa poprawnie oprócz ogrzewania podłogowego na duzej pętli, najprawdopodobniej woda idzie tam gdzie jest jej lżej...czyli omija dużą pętle podłogówki.
    Skrzynka z rozdzielaczem do podłogówki na parterze wygląda mniej więcej tak: podłączenie pompy do podłogówk - niedogrzana podłoga
    Najprawdopodboniej brakuje zestawu mieszającego, który kosztuje 800-1500zł;/
    Czy jest jakieś inne rozwiązanie by wspomóc przepchanie wody w tej podłogówce
    1. Np założyć pompe obiegową w skrzynce podłogówki na zasilaniu przed rozdzielaczem i dołożyć sterownik z termostatem podłączenie pompy do podłogówk - niedogrzana podłoga który włączałby pompe gdy temp zasilanie podłogówki przekroczyłaby wartość np 30 stopni i gasił ją gdyby ta temp się obniżyła? ale jak to dokładnie podłączyć?
    2. założyc tylko pompkę i sterownia pompki wziąść z kotła? ale jak?
    czy w ogóle takie rozwiązania mają prawo bytu? bo np jak dogrzeje się pomieszczenie to sterownik wyłączy piec i po 3 minutach pompkę kotle.
    a druga pompka na zasilaniu podłogówki bedzie działać jeszcze z 15 min zanim temp na rozdzielaczu gdzie będzie podłączony czujnik z termostatem ze sterownika spadnie poniżej zadanej. Czy to w niczym nie przeszkadza?
  • Poziom 34  
    barteq289 napisał:
    Najprawdopodboniej brakuje zestawu mieszającego, który kosztuje 800-1500zł

Zawór mieszalnikowy ATM 341 kosztuje ok 255zł, pompa OHI ok 160zł. Nie ma co kombinować tylko założyć, koszt nie jest duży.
  • Poziom 11  
    Wawrzyniec a możesz mi powiedzieć gdzie zamontować ten zawór i pompke? na zdjęciu które podałem? górna belka to zasilanie, dolna-powrót. zawór termostatyczny mam na zasilaniu natomiast kapilara jest na powrocie.
    Da radę to samem zrobić czy trzeba jakiegoś fachowca wołać?
  • Poziom 34  
    Ja robiłem w/g tego,
    a mój zawór tak wygląda
    Mam 5 obwodów na 2 piętrach, w sumie ok 240m pexa. Oprócz tego 10 grzejników podpiętych bezpośrednio do pieca. Ogranicznika temp nie montowałem. W sumie pracuje to 2 rok bez zarzutu.
  • Poziom 11  
    a czy ja potrzebuje dokładnie to samo co na zdjeciu czyli termometr i bypass? czy bez tego może się obyc?
    Może wspomogę się zdjeciem zapożyczonym, u mnie wystarczy zrobić tak jak na zdjeciu? podłączenie pompy do podłogówk - niedogrzana podłoga
    ale jak wtedy działa pompa? cały czas?
  • Poziom 34  
    Baypas jest po to aby pompa mogła obracać wodą w podłogówce kiedy ma właściwą temperaturę. Bez tego kiedy zawór się zamknie pompa przestałaby tłoczyć wodę mimo iż pracowała by. Termometr potrzebny do tego żeby wiedzieć jaką temperaturę ma woda która krąży w podłogówce. Bez termometru da się obejść, bez baypasu nie. Dzięki niemu pompa pracuje jakby na wewnętrznym obiegu podłogówki. W tym układzie w sumie potrzebne są 2 pompy: jedna do samej podłogówki, a druga ogólna przy piecu, chyba że jest tylko ogrzewanie podłogowe i nie ma bojlera podpiętego pod piec, albo piec ma własną (wbudowaną) pompę.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Wawrzyniec napisał:
    Bez tego kiedy zawór się zamknie pompa przestałaby tłoczyć wodę mimo iż pracowała by.

Czy na pewno?

Bez niego pompa będzie tłoczyć przez pętle nawet jak zawór zamknie.
    Jednak jest on potrzebny aby zrównoważyć przepływy.

Wystarczyłoby zamontować pompę. Ta głowica, którą masz w tej chwili spokojnie da sobie radę z regulacją temperatury na podłogę.

Tylko po zamontowaniu pompy beki zamienią się funkcjami. Górna będzie powrotną, a dolna zasilającą. Chyba że zamienisz podłączenie rur z kotła to belki pozostaną tak jak są.

Dodatkowo zostawiając głowicę możesz zamontować pompę z bypasem po lewej stronie rozdzielacza. Najmniej przeróbek. Tylko szafkę wywalić.
    Wyjdzie coś takeigo:
  • Poziom 11  
    piracik a mógłbyś na zdjeciu z pierwszego postu zazanczyc gdzie pompa itd. musiałbym zmieniać belki czy lepiej tak zostawić i mieć świadomość, ze dolna to zasilanie a górna to powrót? pompa bedzie pracować cały czas?
    Belki są bez rotametrów itp. To wystarczy zamienić rączki na zaworach aby kolory się zgadzały :)

Kapilarę trzeba byłoby przenieść na dolną belkę (zasilającą)\
    Pompa powinna tłoczyć z górnej na dolną belkę.
  • Poziom 22  
    Nic dodać nic ująć. Zakładaj pompę do podłogi. Nie musisz dawać zaworu termostatycznego w przypadku równoległego podłączenia pompy do układu. Natomiast jeżeli zamierzasz podłączyć tak jak na zdjęciu powyżej to termostat potrzebny. W obu przypadkach sterowanie pompy podłogi można zrealizować termostatem przylgowym jeżeli nie da się podłączyć sterowania z kotła.
    barteq289 napisał:
    największa pętla ok 20m2

Z tą pętlą będą problemy jak na mój gust stanowczo za duża powierzchnia do jednej pętli. Jeżeli nie masz rotametrów na belce podłogi to kiepsko widzę regulację całego układu podłogówki. Jedna będzie za gorąca inna będzie w sam raz a ta największa zawsze zimna. Podziękuj temu co Ci to spaprał. Układy można upraszczać bądź rozbudowywać, ale ten jest spier...
    Półśrodkiem może być mierzenie temperatury zasilania i powrotu na poszczególnych pętlach i przykręcanie na oko aby temperatury były podobne.

Dodano po 1 [minuty]:

pablowp1 napisał:
    Natomiast jeżeli zamierzasz podłączyć tak jak na zdjęciu powyżej to termostat potrzebny

Nie rozumiem tego. Odnosisz się do fotki, którą wstawiłem? W tym układzie wystarczy głowica, którą ma.
  • Poziom 34  
    Z czasem na tych zaworkach też wyreguluje, a kapilara na zasilaniu, nie na powrocie. Ja mam pętle między 5, a 7m2, jeden rozdzielacz, 5 obwodów i 2 poziomy. Piec w piwnicy.
    piracik napisał:

Bez niego pompa będzie tłoczyć przez pętle nawet jak zawór zamknie.

Zgadza się, ale będą duże różnice przepłuwu między zamkniętym zaworem a otwartym.

Dodano po 1 [minuty]:

piracik napisał:
    mierzenie temperatury zasilania

Jak będzie miał kapilarę na zasilaniu to tylko pomiar na powrotach, na zasilaniu będzie miał ustaloną.
    Wawrzyniec napisał:
    a kapilara na zasilaniu, nie na powrocie.

Pisałem, że na belce zasilającej, a tą będzie belka dolna.
    Wawrzyniec napisał:
    Jak będzie miał kapilarę na zasilaniu to tylko pomiar na powrotach

Chodziło mi aby określić różnicę temperatur. Czyli pomiar z górnej minus pomiar z dolnej powinno być około 5*C

Dodano po 37 [sekundy]:

Wawrzyniec napisał:
    Zgadza się, ale będą duże różnice przepłuwu między zamkniętym zaworem a otwartym.

Niewielkie i wynikające wyłącznie z wydajności pompki na kotle.

Zawór nie przymyka tylko przełącza pomiędzy jednym króćcem, a drugim.
    Przepływ więc powinien zapewniać taki sam, tylko woda przepływająca może pochodzić z innych źródeł (powrót z pętli lu zasilanie z kotła).
  • Poziom 34  
    Ja też tak robiłem, trochę to potrwało, ale jest dobrze, z tym że ja mam małe pętle i w miarę wyrównane.

Dodano po 5 [minuty]:

piracik napisał:
    Przepływ więc powinien zapewniać taki sam, tylko woda przepływająca może pochodzić z innych źródeł (powrót z pętli lu zasilanie z kotła).

Ale nie z tą głowicąpodłączenie pompy do podłogówk - niedogrzana podłoga
    Z zaworem mieszającym, tak.