Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Testowanie akumulatorów, czym?

dezerter_sdz 31 Sty 2014 12:53 2115 7
  • #1 31 Sty 2014 12:53
    dezerter_sdz
    Poziom 10  

Jako że mam w małej firmie budowlanej kilka maszyn i samochodów w których każdej jesieni pasowało by sprawdzić stan akumulatorów, a kłopotliwe jest wyciąganie każdego z maszyny tylko po to żeby go zawieść gdzieś do sprawdzenia.

Chciałbym się zapytać o tester do akumulatorów, którym można sprawdzić stan baterii pod obciążeniem. Jest ich masa w sieci, ale nie wiem czym się kierować przy wyborze odpowiedniego. Akumulatory do sprawdzenia mają od 75ah w busach i osobówkach do 150ah w koparkach i ciągnikach.

Nie wiem czy takie proste testery typu Yato YT8310, czy jakiś tańszy Telwin (do 250 złotych) dadzą dobre obciążenie i miarodajne wyniki. Jakim obciążeniem badać takie akumulatory?

0 7
  • Katalog Megger
  • #2 31 Sty 2014 13:31
    telbod
    Poziom 31  

Dobry jeden i drugi. Ale bym proponował zaopatrzyć się w woltomierz. Dobrze czasami napięcie ładowania w pojazdach zmierzyć. Zbyt małe może spowodować szybkie zasiarczenie akumulatora.

0
  • Katalog Megger
  • #3 31 Sty 2014 13:40
    dezerter_sdz
    Poziom 10  

Mam dosyć dobry multimetr i zawsze sprawdzam ładowanie, ale przydała by mi się możliwość sprawdzenia akumulatora pod obciążeniem. Wolę wiedzieć wcześniej czy kiedy będzie mróz to bateria da radę, a nie później się denerwować.

0
  • #4 01 Lut 2014 12:59
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ten tester jest wystarczający - w sieci jest instrukcja obsługi.
    masz w niej napisane w jaki sposób prawidłowo sprawdzić testerem stan akumulatora.
    Przeczytaj uważnie i wszystko będzie jasne.

0
  • #5 01 Lut 2014 13:14
    dezerter_sdz
    Poziom 10  

Czytałem już wcześniej, tylko chciałem się upewnić czy obciążenie odpowiadające poborowi 100A jest wystarczające do dosyć sporych akumulatorów o prądzie rozruchy 850A

0
  • #6 01 Lut 2014 14:25
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tak naprawdę, rzetelne sprawdzenie stanu akumulatora to złożony i długi proces.
    Powinno się sprawdzić:
    -gęstość elektrolitu ( jeśli jest taka możliwość)
    -napięcie statyczne i rozruchu
    -prąd zwarcia
    -napięcie zwarcia
    -obciążenie udarowe
    -sprawdzenie pojemności akumulatora

Dobrze jest to opisane w książce - Diagnostyka silników o zapłonie iskrowym .
    Wspomniane testery są pomocne ale nie niezbędne.
    Taki tester to sztuczne obciążenie, amperomierz i woltomierz w jednej obudowie.
    Od strony praktycznej ( bez użycia testera):
    - ładujesz akumulator na max
    -sprawdzasz napięcie i prąd ładowania w maszynie - jeśli są ok
    -podpinasz woltomierz do akumulatora
    -kręcisz rozrusznikiem - jeśli napięcie siada poniżej 9V ( dla aku 12V) to należy założyć, że akumulator dogorywa ( zakładam, że instalacja i rozrusznik są sprawne)

0
  • #7 05 Lut 2014 22:47
    dezerter_sdz
    Poziom 10  

A co mi powiecie o tym urządzeniu?
    Myślę, że będzie lepsze niż Yato.
    Kolega ma to do sprzedania, tylko nie wiem czy warto to kupić.

Testowanie akumulatorów, czym? Testowanie akumulatorów, czym? Testowanie akumulatorów, czym?

0
  • #8 06 Lut 2014 19:27
    ryszardon
    Poziom 20  

Witam.Ten przeznaczony jest do pomiaru pojemności pojedynczych cel z odkrytymi mostkami.Nadaje się do starych akumulatorów, współczesne akumulatory rozruchowe mają zakryte mostki między celami, pomiar tym mirnikiem jest praktycznie nie do zrealizowania. Pozdrawiam

0