Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migracja systemu - z HDD na większy HDD

krzysiekpu 31 Sty 2014 18:06 2436 23
  • #1 31 Sty 2014 18:06
    krzysiekpu
    Poziom 10  

Przeszukałem forum, ale albo nie umiem czytać ze zrozumieniem albo nie umiem szukać.
    Zamierzam dodać nowy dysk HDD do komputera, gdyż stary zrobił się za mały i powoli zaczyna szwankować. I w związku z tym mam parę pytań do bardziej doświadczonych forumowiczów:
    1. jak i czym dokonać migracji systemu (win7 x64) na nowy dysk?
    2. podział nowego dysku (jakim programem?) na partycje – przed migracją czy po?
    3. czy programy zainstalowane na innych partycjach będą się nadal uruchamiały czy może trzeba te partycje również przekopiować na nowy dysk?

Stary dysk chciałbym zostawić i przechowywać tam mało istotne dane (mniej będzie bolało jak padnie). Co zrobić by system nie startował ze starego dysku?
    Niestety angielski u mnie na poziomie 2 (słyszę, że do mnie mówią) więc jeśli można to łopatologicznie poproszę.

Dla jasności - oba dyski będą dyskami SEAGATE.

0 23
  • #2 31 Sty 2014 18:12
    globusek14
    Poziom 31  

Ja bym proponował wykonać świeżą instalację systemu. Możesz oczywiście zrobić obraz dysku C z sektorem rozruchowym i później odzyskać np. programem Acronis. Co to partycjonowania to np. Acronisem Disk Director.

Ale mimo wszystko proponowałbym świeżą instalację i później wykonać ewentualny backup, także może być Acronisem.

0
  • #3 31 Sty 2014 18:14
    linuks
    Spec od komputerów

Sklonuj stary dysk na nowy i wszystko będzie ok.
    Najlepiej użyć polecenia ddrescue z jakiegoś linuksa live
    ddrescue --force /dev/sda /dev/sdb
    gdzie dysk sda to ten mniejszy a sdb to nowy
    Nie pomyl dysków.
    Po sklonowaniu uruchamiasz system z nowego dysku i zwiększasz ostatnią partycję lub tworzysz nową na nieprzydzielonym miejscu.
    Pozdrawiam
    Ile GB ma nowy dysk a ile stary ? Przy nowym dysku 1TB i wyżej nie będzie tak prosto ale też da się zrobić.

0
  • #4 31 Sty 2014 18:16
    krzysiekpu
    Poziom 10  

Problem w tym, że nie mam czasu na reinstalację systemu, instalowanie wielu programów (już nawet nie wiem gdzie szukać kluczy do niektórych).
    System do poniedziałku musi ruszyć.

0
  • #5 31 Sty 2014 18:19
    linuks
    Spec od komputerów

globusek14 napisał:
    Ja bym proponował wykonać świeżą instalację systemu. Możesz oczywiście zrobić obraz dysku C z sektorem rozruchowym i później odzyskać np. programem Acronis. Co to partycjonowania to np. Acronisem Disk Director.

Ale mimo wszystko proponowałbym świeżą instalację i później wykonać ewentualny backup, także może być Acronisem.

Bez sensu porada. Chyba łatwiej i szybciej sklonować niż robić backup i przywracać lub nową instalację.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 31 Sty 2014 18:19
    krzysiekpu
    Poziom 10  

Niestety nie mam i nie znam Linuxa więc ten sposób odpada.

0
  • #7 31 Sty 2014 18:23
    linuks
    Spec od komputerów

Linuksa live się pobiera z netu i wpisuje polecenie. To wszystko.
    Jakiej wielkości dyski ? Wszystkie programy do klonowania to linuksy są.
    Przecież nie przeniesiesz windowsa na inny dysk z poziomu uruchomionego windowsa.
    Możesz użyć bootowalnego DMDE i klonować tylko to znacznie dłużej trwa niż ddrescue
    Tu masz live linuksa po polsku. Obsługa podobna do windowsa.
    https://dl.dropboxusercontent.com/s/5nde3whbbvwnrq7/lubuntu-13.10-ratunkowy-PL.iso
    Pozdrawiam.

0
  • #8 31 Sty 2014 18:31
    krzysiekpu
    Poziom 10  

Stary ma 500GB a nowy będzie miał 2TB.
    Chodzi o to, by całą operację przeprowadzić jednego dnia (+ ewentualnie nocy). Na poniedziałek rano musi być wszystko OK.
    A dysk będę miał jutro rano.

0
  • #9 31 Sty 2014 18:36
    linuks
    Spec od komputerów

To już nie będzie tak prosto bo inny rozmiar klastra. Linuksowy fsarchiver trzeba użyć. Proste klonowanie nie zda egzaminu. Jaki windows ?
    Linuksa oczywiście nie instalujesz tylko uruchamisz komp z CD/pena i wybierasz opcję (domyślną ) wypróbuj bez instalacji.
    Jeden dzień wystarczy. Zależy od zajętego miejsca na partycjach.

0
  • #10 31 Sty 2014 19:12
    globusek14
    Poziom 31  

linuks napisał:

Bez sensu porada. Chyba łatwiej i szybciej sklonować niż robić backup i przywracać lub nową instalację.
    Pozdrawiam.

Napisałem o formacie bo użytkownik nie ma pojęcia z tego co napisał o żadnym sposobie klonowania. Nie wspomniał także, że zależy mu na czasie. Poleciłem też Acronis bo jest łatwy w obsłudze i wystarczy tylko wypalić na płytę i poczytać instrukcje do niego. Także nie uważam, że porada jest bez sensu.

0
  • #11 31 Sty 2014 19:26
    krzysiekpu
    Poziom 10  

A ja nadal nie wiem co mam zrobić.
    Wyczytałem gdzieś, że najlepszą metodą jest klonowanie dysku na dysk, ale jak to zrobić i czym nie mam pojęcia.
    I co w związku z tym, że nowy dysk będzie większy.
    A może zrobić, w jakiś sposób, kopię całego dysku a nie poszczególnych partycji?
    Większy dysk to pomieści, a później będzie można robić porządki...
    Mam czas do rana, żeby znaleźć i rozwiązać ten problem.

0
  • #13 31 Sty 2014 19:50
    krzysiekpu
    Poziom 10  

Werturko napisał:

Wszystko pięknie i ładnie, ale pisałem już, że mój angielski jest nikły...
    I nadal nie mam pojęcia co i gdzie. Co mam zrobić i w jakiej kolejności? Jaki program kiedy mam użyć...
    Prosiłem o łopatologię, a nie o linki do stron, z których nie za wiele rozumiem.

0
  • #15 31 Sty 2014 20:10
    krzysiekpu
    Poziom 10  

Werturko napisał:
    Zainstalować.. wskazać partycje/dysk i miejsce docelowe. Takie trudne?

No trochę trudne, choćby ze względu na to, że
    krzysiekpu napisał:
    1. jak i czym dokonać migracji systemu (win7 x64) na nowy dysk?
    2. podział nowego dysku (jakim programem?) na partycje – przed migracją czy po?
    3. czy programy zainstalowane na innych partycjach będą się nadal uruchamiały czy może trzeba te partycje również przekopiować na nowy dysk?

Stary dysk chciałbym zostawić i przechowywać tam mało istotne dane (mniej będzie bolało jak padnie). Co zrobić by system nie startował ze starego dysku?

Przeczytaj jeszcze raz mój pierwszy post.
    A dyski (i stary i nowy) będą SEAGATE.

0
  • #16 31 Sty 2014 20:13
    helmud7543
    Poziom 42  

Proponowałbym zrobić za pomocą DMDE kopię posektorową (funkcja kopiuj sektory) małego dysku na duży. To jest bardzo proste w użyciu (tylko nie pomyl z którego na który kopiujesz). Na małym nic się nie zmieni. Po zrobieniu kopii uruchom system z dużego i będziesz widział czy działa (nie jestem pewny czy poradzi sobie z różną wielkością klastra ale powinien). Resztę nieprzydzielonego miejsca (1,5 TB) będziesz mógł sobie potem zagospodarować.

1
  • #17 31 Sty 2014 20:22
    Werturko
    Poziom 11  

helmud7543 napisał:
    Proponowałbym zrobić za pomocą DMDE kopię posektorową (funkcja kopiuj sektory) małego dysku na duży.

I właśnie cała magia programów które wskazałem mniej więcej na tym samym polega - wskazać dysk źródłowy i docelowy, czy partycje.

Programy do partycjonowania też to zrobią np. Aomei partition asistant opcja Disk copy wizard a dalej jest wybór czy posektorowo (dłużej) czy nie, wtedy szybciej.

0
  • #18 31 Sty 2014 20:34
    krzysiekpu
    Poziom 10  

Czyli:
    1. Pobieram program DMDE (czy wystarczy wersja demo czy muszę kupić pełną?)
    2. instaluję ja (gdzie? stary dysk czy może na płycie lub penie)
    3. instaluję nowy dysk w komputerze
    4. odpalam DMDE
    5. robię kopię całego dysku czy tylko partycji C (stary dysk mam podzielony na trzy partycje)
    6. po przekopiowaniu - jak uruchomić system z nowego dysku? Trzeba odłączyć stary czy jest jakiś inny sposób?
    7. Co dalej z partycjami, przecież nowy dysk będzie miał nadane inne litery partycji
    I ostatnie (na razie) pytanie:
    Czy da się powiększyć partycję systemową (ta którą mam jest za mała)

0
  • #19 31 Sty 2014 20:53
    helmud7543
    Poziom 42  

1. Demo wystarczy.
    2. Najlepiej dosową umieszczoną na bootowalnej płytce lub pendrive.
    5. Jak chcesz wszystko, to całego dysku.
    6. Przestawić w BIOS.
    7. Jeśli uda się uruchomić system z nowego dysku, to będą takie same jak na starym.
    8. Tak. Tylko trzeba najpierw poprzesuwać lub zmniejszyć tą graniczącą z systemową.

0
  • #20 31 Sty 2014 21:01
    krzysiekpu
    Poziom 10  

I o taką wiedzę mi chodziło
    Chciałbym jednak doprecyzować:
    2. Jak stworzyć bootowalny program na penie?
    7. ale stary będzie nadal podłączony, czy to nie wywoła konfliktu?
    8. czy da się to zrobić po skopiowaniu całego dysku (trzech partycji)

0
  • #21 01 Lut 2014 07:24
    linuks
    Spec od komputerów

Jeżeli chcesz klonować to jak napisałem.
    Pobierasz iso i wypalasz CD lub robisz pena bootowalnego programem unetbootin.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2327650.html
    Startujesz przy podłączonych obu dyskach z CD/pena . Wybierasz opcję wypróbuj bez instalacji na dysk. Czekasz aż pojawi się pulpit i wpisujesz w terminal polecenie. DMDE też jest na tym live.
    I to jest całe klonowanie.
    Dosłownie wpisanie jednego polecenia w terminal.
    ddrescue --force /devsda /dev/sdb
    Poniżej przykładowy filmik

A tu poczytaj sobie o kłopotach z klonowaniem z dysku małego na 1 TB. Chodzi o różne rozmiary klastra.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2249703-0.html
    Pozdrawiam

0
  • #22 02 Lut 2014 14:29
    helmud7543
    Poziom 42  

2. Link.
    7. Można odłączyć stary. Mnie raz zrobiło problem z aktywacją ale nic poza tym.
    8. Tak, tylko trzeba je wszystkie poprzesuwać, zaczynając od ostatniej.

0
  • #23 03 Lut 2014 10:20
    KrisPier
    Poziom 15  

Proste, do klonowania dysku na inny dysk użyć windowsowego programu: DiskSync

0
  • #24 14 Cze 2014 13:37
    krzysiekpu
    Poziom 10  

Trochę to trwało ale się udało.
    Podłączyłem nowy dysk i okazało się, że ważna jest kolejność portów S-ATA, do których podpina się nowy dysk ( po podpięciu nowego HDD pod port nr 1 system startował, ale dysk nie był widoczny). Zmiana kolejności i pierwszy maleńki sukces - widać nowy dysk.
    Po wielu poszukiwaniach i Waszych poradach znalazłem program do klonowania - "AOMEI Partition Assistant". Wszystko poszło gładko. Podłączyłem nowy port pod gniazdo nr 1, zaś stary dysk odłączyłem. System startuje z nowego bez problemu.
    Teraz pora na zmianę rozmiaru partycji. Nie wiedziałem, że trzeba przemyśleć rozmiar partycji, gdyż każda zmiana w w/w programie skutkuje kolejnym kilkudziesięcio minutowym procesem konfiguracji. Po paru godzinach mam wreszcie wszystko poukładane.
    Jeszcze raz dziękuję za rady.

0
  Szukaj w 5mln produktów