Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ładowarka będzie odpowiednia do akumulatorków nimh

31 Sty 2014 19:49 1482 4
 • Poziom 9  
  Witam mam pytanie posiadam ładowarkę procesorową energizer quattro wraz z oryginalnymi akumulatorkami (zestaw) 1.2 v 2450mAh .Chciałbym nią naładować akumulatorki treq 1.2v 2300mAh ponieważ zepsuła mi się oryginalna ładowarka od nich.

  Ładowarka energizer ładuje prądem 360 mA
  Stara ładowarka treq ładowała prądem 1.4v 135mA

  Z tego co wyczytałem w necie powinno się ładować prądem 1/10 pojemności akumulatorka.

  Nasunęły mi się następujące pytania:


  1. Akumulatorki o pojemności 2450mAh 2450/10=245 czy dobrze rozumiem energizer ładuję nawet zbyt dużym prądem ?

  2.Czy tą ładowarką mogę ładować słabsze akumulatorki ? np.2300/10=230 wynika że zbyt duży daje prąd ładowarka.

  3.Czy do każdej pojemności akumulatorka jest potrzebna najlepiej inna ładowarka?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 24  
  Prąd 1/10 pojemności jest optymalny. Jeśli ładujesz prądem mniejszym to odpowiednio trzeba zwiększyć czas ładowania np 1/20 to 20 godzin. Można ladować prądem większym, czasem producent dopuszcza nawet 1/2 pojemn., ale wpłynie to na skrócenie życia akumulatora
 • Poziom 32  
  Przede wszystkim ładowanie prądem większym niż C/10 wymaga by ładowarka wykrywała naładowanie do pełna i kończyła ładowanie. Mniejszymi prądami można ładować 'bez końca'.
 • Poziom 9  
  Bardzo zainteresował mnie ten temat.Czyli jeśli dobrze zrozumiałem to gdy posiadam ładowarkę procesorową która kontroluje kiedy akumulatorki są w pełni naładowane to mogę włożyć właściwie wszystkie akumulatorki NiMH (każdej firmy) o dowolnej pojemności.A co powiecie na temat ładowarek które ładują np. akumulatorek 2000 w godzinę np. ta http://www.energizer.eu/po/po/products/batteries/1hour?Aha i jeszcze jedno pytanie mam w domu taką starą ładowarkę która lądowała prądem 2.8v 155-165mA czyli ładowarki ładują jeszcze rożnym napięciem czy jak bo nie rozumiem tego myślałem że wszystkie ładowarki do akumulatorków ładują napięciem 1.4v
 • Poziom 32  
  Są dostępne bardzo zaawansowane ładowarki, które wiele potrafią, w tym mierzyć parametry akumulatorów, oraz obsługują zupełnie niezależnie kilka ogniw naraz. Oczywiście mogą ładować ogniwa bardzo szybko, nawet szybciej niż w 1h (niezalecane). Przykładowo: BC-700/BC-900/MH-C9000 i podobne.

  Tak szybkie ładowanie niekorzystnie wpływa na trwałość, by zmniejszyć ten efekt parametry ładowania muszą być starannie kontrolowane, najlepiej wraz z temperaturą ogniw.

  Ładowarki zwykle wymuszają ustalony prąd, napięcie jest wtedy wtórne - rośnie sobie w miarę postępów ładowania, a na końcu trochę spada. Większe napięcie może też wynikać z tego, że nie każda prosta ładowarka potrafi ładować pojedyncze ogniwa. Wtedy zwykle ogniwa połączone są szeregowo co może powodować problemy, jeśli ogniwa nie mają bardzo podobnej pojemności.
  Jedynie przy powolnym ładowaniu można przetrzymać ogniwa dłużej w ładowarce i każde z nich zostanie wtedy doładowane do pełna. Na szczęście zwykle takie proste ładowarki są powolne.