Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbyt duży dzienny pobór mocy

31 Sty 2014 21:49 4236 22
  • Poziom 2  
    Mam duży problem jak byłem za granicą to miałem kontrole z tauronu i okazało się niby że miałem jakieś obejście za licznikiem o czym w ogóle nie wiedziałem :( mam licznik trójfazowy i z tego co mi mówił szwagier to było podłączone na siłę ogrzewanie, płyta indukcyjna i przepływowy ogrzewacz wody reszta czyli telewizor lodówka laptop itp podłączone było na 230. przed kontrolą miałem zużycie prądu na poziomie 2500 Kw na rok a teraz mam zużycie około 50 Kw na dzień normalnie masakra nie wiem co mam robić czy jest możliwe że jeśli z siły przepieli mi na 230 to tak wzrosło zużycie. proszę o pomoc i jakieś porady z góry dziękuje i pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Jeśli masz ogrzewanie na prąd to całkiem realne zużycie. A, że wcześniej miałeś mniej to pewnie sprawka tego tajemniczego obejścia :).
    P.S. To nie ten dział.
  • Poziom 2  
    ok rozumiem tylko że tak to było podłączone podobno przez jakieś 15 lat dokładnie nie wiem bo to mieszkanie od szwagra a ja mieszkam tu 4 lata i wcześniej nikt tego nie zauważył dopiero teraz , a jak z tą siłą jeśli zmieniają na 230 to zużycie wzrasta ?

P.S. sorki jestem tu nowy i nie umiałem znaleźć właściwego działu pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Napisz to samo tylko tak bardziej sensownie. Bo teraz to widzę, że było jakieś obejście i teraz go nie ma. Napisz to ładnie i składnie, bo naprawdę nikomu nie chce się przebijać się przez tekst po to, żeby Ci pomóc.
  • Poziom 2  
    czy jeśli podłącze ogrzewanie pod siłę to będzie mi naliczać tak samo jak pod 230
  • Poziom 23  
    Wszystko zależy od mocy. Jeżeli grzeje tak samo i jest taka sama taryfa to będzie tak samo.
  • Admin Elektroenergetyka
    Trzy razy przeczytałem i nie wiem o co chodzi. Piszesz w taki sposób, że nie idzie zrozumieć. Jedno zaprzecza drugiemu.

Zaproś elektryka na wizje lokalną, my na odległość nic nie jesteśmy w stanie sprawdzić. Możemy jedynie gdybać.
  • Poziom 34  
    dejwid1987 napisał:
    okazało się niby że miałem jakieś obejście za licznikiem
    dejwid1987 napisał:
    i z tego co mi mówił szwagier to było podłączone na ogrzewanie, płyta indukcyjna i przepływowy ogrzewacz wody
    (darmowy prąd)
    dejwid1987 napisał:
    przed kontrolą miałem zużycie prądu na poziomie 2500 Kw na rok
    dejwid1987 napisał:
    telewizor lodówka laptop itp

dejwid1987 napisał:
    , a jak myślisz, jak doszło
    dejwid1987 napisał:
    ogrzewanie, płyta indukcyjna i przepływowy ogrzewacz wody
    to normalne że masz takie zużycie.

• Poziom 29  
    Niedługo przyjdzie pismo od dostawcy ( Kara za nielegalny pobór energii elektrycznej)
  • Poziom 23  
    Ja dorzucę tylko od siebie jeszcze, że zużycie energii elektrycznej liczymy w kWh a nie w Kw. kW to jednostka mocy a nie energii.
  • Poziom 2  
    Licząc że jest zima i teraz ciągnie ogrzewanie, a w lato nie, to ~10k+ kWh na rok powinieneś zużyć. Różnica 7,5k+ kWh to jest około 4-5k zł na rok przy obecnych kwotach. Pomnóż sobie przez ilość lat, przez które kradniesz (Ty czy szwagier) energię + kara i może jakieś odsetki.
  • Poziom 34  
    dejwid1987 napisał:
    około 50 Kw na dzień normalnie

Czyli 50kWh dziennie. Zważywszy na ogrzewanie, kuchnię indukcyjną, przepływowy podgrzewacz wody średnia moc zainstalowanych urządzeń to w okolicy 2kW ( w/g dziennych wskazań licznika), to zdecydowanie za mało.
    Porównanie:
    Były kiedyś wkłady do pieca kaflowego - 3 grzałki po 2kW, łączna moc to 6kW. Zużycie dobowe prądu to około 120kWh, a ty na wszystkim masz tylko 50kWh? Taką ilość energii to pobrałby 1 olejak 2000W bez, albo z uszkodzonym termostatem włączony na 24 godziny do gniazdka. Powinno być więcej. Może masz jeszcze jakieś obejście?
  • Poziom 41  
    Jak wyżej teraz martw się o karę z Tauronu a nie o opłaty :-(
  • Poziom 22  
    Przepływowy podgrzewacz wody to ma moc minimalną pewnie koło 3-4kW (mam 4kW u siebie, a mam nawet w garażu taki co ma 18kW ale nie podłaczony).
    Więc 50kWh dziennie nie dziwi mnie za specjalnie, miałeś same najbardziej prądożerne urządzenia podłączone w taki sposób.
  • Poziom 43  
    Wawrzyniec napisał:
    Czyli 50kWh dziennie. Zważywszy na ogrzewanie, kuchnię indukcyjną, przepływowy podgrzewacz wody średnia moc zainstalowanych urządzeń to w okolicy 2kW ( w/g dziennych wskazań licznika), to zdecydowanie za mało.

Za mało? A które z wymienionych urządzeń pracuje 24h na dobę?
    Wawrzyniec napisał:
    Porównanie:
    Były kiedyś wkłady do pieca kaflowego - 3 grzałki po 2kW, łączna moc to 6kW. Zużycie dobowe prądu to około 120kWh,

Zazwyczaj nie pracowały 24 h na dobę, może tylko w największe mrozy.
  • Poziom 34  
    Nie pracowały, a przynajmniej nie trzy, ale mimo wszystko trochę zużywały prądu. Kiedyś chciał u mnie w starym drewnianym domu przemieszkać zimę taki dziadek. Dostał grzejnik, 10 żeberek z grzałką 600W . Gotował na kuchence elektrycznej, czajnik też elektryczny, lodówka, telewizor. Grzejnik chodził 24 na dobę i za ciepło tam nie było. Zużycie ok 18-20 kWh dziennie. I tylko jeden pokój, więc przy całym domu 50 no nie wiem. U mnie to było nieocieplone to na ogrzewanie też trzeba było więcej.
  • Poziom 22  
    dejwid1987 najlepiej będzie jak podasz moc tych urządzeń które wcześniej pracowały w osobnym obwodzie (na każdym z nich pisze jaką moc w kW zużywa)
  • Poziom 34  
    vodiczka napisał:
    Za mało? A które z wymienionych urządzeń pracuje 24h na dobę?

Wydaje mi się, że 2kW na ogrzewanie domu może to być mało. Jeden olejak za dobę nie pobierze 50kWh, ale razem z kuchnią, podgrzewaczem wody, czajnikiem, telewizorem lodówką i innymi elektrycznymi urządzeniami które zwykle w każdym domu są może pobrać. Tylko ile można takim jednym olejakiem ogrzać, jaką powierzchnię. Chodzi o to, że jeszcze coś może być o czym nie wie i żeby później nie okazało się to źródłem kolejnych kłopotów.
  • Poziom 43  
    Wawrzyniec napisał:
    Wydaje mi się, że 2kW na ogrzewanie domu może to być mało

Po pierwsze nie dom tylko mieszkanie, po drugie ok. 2kW wyszło ci z podzielenia 50 przez 24 godziny a ile czasu w ciągu doby pracuje kuchnia czy przepływowy ogrzewacz wody?
    O grzałkach do ogrzewania sam napisałeś, że też nie pracują 24h/dobę. Moc zainstalowana może być np. 15 kW a dobowe zużycie energii 50 kWh, jedno nie wyklucza drugiego.
  • Poziom 34  
    Fakt, przeoczyłem.
    dejwid1987 napisał:
    to mieszkanie od szwagra
    Moja wina. Myślałem że to dom, i dlatego wydawało mi się że to za mało. To że to jest mieszkanie całkowicie zmienia sytuacje i te 50kWh dziennie wydaje się być dużo, ale nie wiemy jakie są moce poszczególnych urządzeń, więc trudno oszacować zużycie.
    Co do tych 50kWh nie będę się ustosunkowywał gdyż znam mieszkania w których gdyby to było elektryczne ogrzewanie to 50kWh na samo ogrzewanie byłoby zdecydowanie za mało i znam również takie gdzie takie zużycie byłoby oznaką uszkodzenia licznika, ewentualnie podejrzeniem że ktoś się podłączył do tej instalacji. Mój szwagier mieszka na poddaszu. Grzejniki żeliwne, chyba ponad metr wysokie, prawie 2m długie, nie da się ich dotknąć bo parzą, a w mieszkaniu chłodno. A u teścia wszystkie grzejniki wyłączone i 20stopni ciepła. Tutaj równie dobrze może okazać się, że te 50kWh dziennie to jest realne zużycie, jak i może świadczyć o uszkodzeniu licznika lub podłączeniu się sąsiada pod tą instalację. Sąsiad mógł dogadać się ze szwagrem (poprzednim właścicielem mieszkania) i podłączyć się pod tą instalację. Skoro szwagier zrobił taki myk to równie dobrze mógł sąsiadowi "użyczać" lewego prądu. A teraz kiedy cały pobór jest opomiarowany wychodzi takie a nie inne zużycie. Myślę, że dobrze byłoby odłączyć wszystkie odbiorniki (nie bezpieczniki) przynajmniej na dobę i zobaczyć czy licznik wykaże jakiekolwiek zużycie, ale teraz w okresie zimowym to raczej nierealne (chyba że po odłączeniu wszystkich odbiorników licznik będzie się dalej kręcił).
  • Poziom 2  
    Sprawa jest prosta, można mierzyć dokładną moc (wyłączając poszczególne urządzenia ) mierząc stoperem, sekundnikem ilość obrotów tarczy licznika ( w nowszych licznikach migającą lampkę, diodę ), lub okres jednego cyklu i na podstawie opisu licznika ile obrotów przypada na 1 kWh. Dla przykładu u mnie to jest 2,4/T=kW , T to jest czas trwania jednego impulu. Druga sprawa "lewe podłączenia" -wyłączyć wszystkie bezpiczniki i sprawdzić czy rzeczywiście wszystko jest odłączone i nigdzie nie ma napięcia.Dla pojaśnienia tematu podam że w domu jednorodzinnm z licznkiem dwutaryfowym z bojlerem elektrycznym i czajnikie na wodę 2 osoby zużywają ~ 450 kWh/mc czy to dużo , czy mało w stosunku do innych chętnie bym się dowiedział?
  • Poziom 43  
    Ryszard66 napisał:
    czy mało w stosunku do innych chętnie bym się dowiedział?

Zależy jak często myją się wciepłej wodzie :D a poważnie sądzę, że zużycie w normie, może nieco powyżej średniej.
    Skoro podajesz zużycie a nie koszt to fakt, że licznik jest dwutaryfowy nie ma znaczenia, bardziej istotne są (lub ich brak) inne urządzenia poza bojlerem: czajnik elektryczny, pralka, zmywarka etc.
  • Poziom 14  
    Witam!

Ja miałbym pytanie do autora wątku. Czy jest założony tam licznik mechaniczny (z obracającą się tarczą), czy elektroniczny (mruga diodą i wyświetla na LCD)?

Pytanie jest o tyle istotne, że skoro było "lewe" obejście, to może przy okazji ktoś się jeszcze bawił magnesem przy liczniku (o ile oczywiście jest mechaniczny). A taki licznik po potraktowaniu magnesem może kręcić się wiele szybciej niż powinien...

Pozdrawiam