Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Farnell IoTFarnell IoT
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowy system; zacinanie się; bluescreen; bugi

31 Jan 2014 21:57 1074 4
  • Level 8  
    ZASILACZ: Fortron HLN 350W
    PROCESOR: Intel Core 2 Quad Q6600 4 x 2.40GHz
    PŁYTA GŁÓWNA: ASRock P45R2000-WiFi
    PAMIĘĆ: [2x] 1GB Kingston 800MHz
    DYSK: Western Digital 160GB SATA II
    KARTA GRAFICZNA: Asus Radeon HD4850 + Accelero S1
    SYSTEM OPERACYJNY: Windows 7 Home Premium 64-bits

Witam!

Mam problem;
    ostatnio spaliła mi się plyta główna - zakupiłem więc nową wraz z procesorem (w/w). Komputer bardzo się zamulał, więc od kolegów dowiedziałem się, że trzeba od nowa postawić Windowsa. Tak też zrobiłem.
    Z Win 7 Ultimate 32 przeinstalowałem na Win 7 Home Premium 32 - bo tak mi poradzili, twierdząc, że mój komputer jest zbyt słaby na Ultimate - czyżby było na odwrót? Dalej zainstalowałem Win 7 Home PRemium 64 bity - bez zmian.

Teraz, po przeinstalowaniu systemu nadal mam problemy;
    komputer się zawiesza, momentami wyrzuca bluescreen i restartuje, nagle explorator okien windows przestaje działać, żadne elementy flash na stronach www nie działają, czasami strony w ogóle nie chcą się załadować! Google Chrome nie chce w ogóle działać, gry po 2 minutach "przestają działać".

Co robić?
    Proszę o pomoc, bo już nie wyrabiam! :/

Pozdrawiam,
    Jakub
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Farnell IoTFarnell IoT
  • Level 42  
    reservater wrote:
    Co robić?

Kupić legalny system.
  • Farnell IoTFarnell IoT
  • Moderator on vacation ...
    Najpierw trzeba ocenić, czy system masz skonfigurowany poprawnie.

Daj zrzut z HWmonitor'a oraz CristalDiskInfo.

Masz lekko za słaby zasilacz do tego Quada + HD4850 i od tego zacznijmy. Powinieneś mieć przynajmniej Fortona 350 PNF, ale to minimum. Najlepiej by był to mocny 400-450W zasilacz.

Przetestuj pamięć memtestem z bootowalnego nośnika.

Dodano po 3 [minuty]:

sPeRaCz.PL wrote:
    reservater napisał:
    Co robić?

Kupić legalny system.

To fakt, ale na pierwszy rzut widać, że to wina HW.
  • Level 8  
    Nowy system; zacinanie się; bluescreen; bugi Nowy system; zacinanie się; bluescreen; bugi

Screeny z HWmonitor oraz CrystalDiskInfo.
  • Level 31  
    Krótka diagnoza:
    1. Dysk uszkodzony.
    2. Zasilacz nie wyrabia pod obciążeniem - za słaby do tej konfiguracji.

Dodano po 16 [minuty]:

swiercm wrote:
    Masz lekko za słaby zasilacz do tego Quada + HD4850 i od tego zacznijmy.
    W samo sedno. Zaledwie 10A na +12V1 i 15A na +12V2; dopuszczalne łączne obciążenie na +12V: ??? - nie wiadomo ile, ale obstawiam, że coś koło 220-240W.
    Tymczasem samo łączne TDP procesora i karty graficznej to 215W. A reszta podzespołów też przecież trochę z +12V bierze. Jeżeli dołożyć do tego jeszcze ten fakt, że mamy tu do czynienia z kilkuletnim zasilaczem, którego parametry zapewne uległy obniżeniu w porównaniu do czasu, gdy pachniał nowością, to sprawa jest jak dla mnie jasna.
    Zwłaszcza linia +12V1, do której jest podłączona karta graficzna, nie wyrabia, bo sama karta obciąża ją maksymalnie, a prócz niej są do tej linii podpięte inne urządzenia.
    Napięcia przydałoby się zmierzyć multimetrem. Podejrzewam, że mogą przekraczać normy lub występują bardzo duże tętnienia.
    I może to właśnie załatwiło dysk.

Niezależnie od powyższego: wartość parametru C7 (SMART dysku) może świadczyć o występowaniu także problemów z taśmą sygnałową S-ATA.

Do samego dysku można spróbować (po podmianie zasilacza na jakiś porządny 450-watowy, z liniami +12V najlepiej sporo powyżej 300W, np. 360W) zastosować jeszcze procedurę naprawczą wg:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html
    ale i tak lepiej rozejrzeć się za innym, w pełni sprawnym dyskiem, a tego używać odtąd jedynie jako magazyn na mało ważne dane, bo sektory uszkodzone - realokowane (05) - dalej po tym będą, najwyżej te niestabilne (C5) uda się wyeliminować.