Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłogówki Adamos'a

akwidzynski 31 Mar 2005 22:31 5890 21
  • Witam. To moja pierwsza konstrukcja. Mam wieze ktora lezala sobie z 2 lata bez glosnikow, wiec postanowilem cos z tym zrobic. Jak tylko wpadla mi w rece wyrzynarka zaczalem rznac :) Plyta 18 mm wysokosc kolumny 100 cm szerokosc 22 cm glebokosc 25 cm. Rzniecie na oko bez zadnych wyliczej :( Glosniki STX'a (bo najtansze:) wysokotonowiec GDWK-9-150-8-PJ, niskotonowiec GDN-17-80-4-SS no i na to wszystko okleina. Moim skromnym zdaniem gra to wysmienicie. Lepiej niz piszczalki Creativ'a jak i kolumienki mojego brata Sony. Acha zwrotnica 2D-12. Takie moje pytanko czy cos spier... czy moze wsio jest ok. Pozdrawiam Adam.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    akwidzynski
    Level 11  
    akwidzynski wrote 19 posts with rating 0, helped 0 times. Live in city Kartuzy. Been with us since 2005 year.
    yety
    Level 12  
    jak dla mnie to moze byc tylko zeby przynajmniej jeszcze jeden głosniczek był :D bo tak to 1 m i tylko 2 glosniczki u gory. jak na pierwsza konstrukcje to dobrze (ja jeszcze zadej nie zrobiłem :/)
    IrekKo
    Level 32  
    Wygląd OK.
    Szkoda, że nie spróbowałeś obliczyć obudowy jakimś programem.
    Na pewno byłbyś bardziej zadowolony z efektów swojej pracy.
    Zwrotnica 2D-12 nie zabardzo nadaje się do głośnika GDN-17xxxx- za wysoki podział. Co prawda z charakterystyki widać, że pasmo kończy się na 5kHz, ale on nie powinien pracować wyżej niż 3-4kHz.
    Zmniejszyłbym obudowę o jakieś 5litrów.
    Nie napisałeś nic o otworze.
    Optymalny otwór dla pomniejszonej obudowy to rura o śr. 6cm i dł. 12cm lub śr. 8cm i dł. 23cm (lub wielkości pośrednie). Zmniejszy to trochę i tak wysoki impuls opóźnienia.
    Ale jeżeli jesteś zadowolony z brzmienia i nie chcesz więcej inwestować to OK.
    PANCIO WIŁ
    Level 22  
    Irekko, mogłbyś mi powiedzieć jak ciąć stx gdn 22-120-8 ss i gdwk110-200-8, bo widze że masz pojęcie.

z góry dzięki...
    tomaszo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Nowoczesne rozwiazanie, ale - pomysl, jakby to wygladalo smuklo i dostojnie, gdyby wysokotonowy dochodzil do gornej krawedzi kolumny? Dobrze, ze zblizyles maksymalnie do siebie glosniki (no, mozna jeszcze z centymetr blizej ;) ).
    firelord
    Level 12  
    ja też chcę zastosować w kolumnach tego stx jako piszczałke. Jaką obudowe do niej dałeś?
    p.s. fajna kontstrukcja
    akwidzynski
    Level 11  
    Witam
    Co do glosnika sredniotonowego - nie lubie tego dzwieku i to tyle.
    Co do BR ma śr. 7,5 cm i długość 10,5 cm.

Jezeli chodzi o glosnik wysokotonowy to po prostu tak wyszło miał byc wyzej błąd w mierzeniu :(

Obudowa usztywniona po środku dechą 18mm o szerokosci 10cm w srodku oczywiscie wata. Chcialem pobawic sie w obliczenia programami, ale strasznie sie spieszylem z wykonaniem kolum.
    W nastepnej konstrukcji (jak bedzie) to bede walczyl z obliczeniami.
    chaka
    VIP Meritorious for electroda.pl
    No ładnie zorbiona kolumnienka ale jak dla mnie to kolejny 'klocek' mogłbys przynajmniej przednie krawedzie zaokraglic.
    akwidzynski
    Level 11  
    Beda maskownice sciete pod jakims katem. Łączówki maskownic już są teraz musze znaleźć trochę czasu i materiału oraz chęci :)
    _eddie_
    Level 32  
    Bardzo ladne :) .Dosc ciekawie do wygladu tego stx`a (kolor membrany) pasuja te nozki.Swietna robota i nawet trafione wymiary (bliskie) jak na robote bez jakiegokolwiek wyliczania.Tylko szkoda , ze wysokotonowka nie jest ciut wyzej no i brak maskownic.Dodam od siebie , ze fajnie by tam pasowaly maskownice w kolorze wanilii lub kosci sloniowej :).Ogolem :
    --5 :).Pozdrawiam i zycze dalszych powodzen przy pracach DIY :D
    !ron
    Level 21  
    no fajne kolumny jak na pierwszy raz:) szkoda tylko, że bez obliczeń:(
    no i jednak może troche brakuje tam średniotonowca
    nózki to dobra sprawa i widze, że o podkładki też sie postarałeś
    jak na pierwsza konstrukcje to klasa:)
    akwidzynski
    Level 11  
    Dziekuje, dziekuje za mile slowka :)

Podaje koszta

Glosniki, br, zwrotnice, kolce - 145zł
    Szpachtel, klej, wkręty, okleina - 53 zł
    Razem za pare kolumn - 198zł mysle ze to dobry wynik zwlaszcza ze miało byc jak najtaniej.
    _eddie_
    Level 32  
    Takie kolumny za okolo 200zl :) .Najtansze badziewie supermarketowe jest wiele drozsze i gra wiele gorzej.Obraz tego jak bardzo oplaca sie pomeczyc :) .No i nic niezastapi tej satysfakcji , ze zrobilo sie cos samemu , ze nikt takich niema :D .Dzialaj dalej - teraz moze kolej na jakis subik do nich?! :) .Tylko tymrazem skorzystaj tez z obliczen :P .Pozdrawiam
    akwidzynski
    Level 11  
    Subik jest w planach, ale nie teraz (brak kasy), a jak juz bede jakis robil to aktywny of course.
    Alexik85
    Level 11  
    Kolumny ladnie wykonane ale nie sadze aby ladnie graly. Patrze po postach i widze ze wiekszosc ludzi kolumny robi z stx rozumiem ze sa tanie i ladne wygladaja ale dajcie spokoj nie lepiej troszke dozbierac i zrobic cos co zagra lepiej niz te badziewne stx (bez urazy)
    ghost666
    Translator, editor
    aryan2
    Level 12  
    spierniczyles obudowe :P jakbys obliczyl jeszcze lepiej zagraja; zwrotnica pewnie stx -jest slaba :( gdwk tez jest slaby; trzea bylo arv 104 dzwiek o niebo leszy w proruwnaniu z stx
    hacker
    Level 26  
    a moim zdaniem bardzo ładnie Ci wyszly te kolumienki.
    Jezeli chodzi o dzwiek to kazdy ma inny gust, ale nam zawsze sie podoba to co sami zrobimy :D
    No i mysle ze jednak lepiej wygladaloby z 2 basowymi i do tego gwizdek. Mogles zrobic 2 i pół drożną :D:D
    Ale ogółem jest OK :!:
    Pozdro....
    adolfone
    Level 13  
    Wykonczenie bardzo ładne tylko troszke łysa ta kolumna przydałby sie jeszcze jeden głosniczek.Pozdrawiam