Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Maxon MX1000 przestrojenie z piątek w zera

oster7 01 Feb 2014 13:28 2637 17
    oster7
    Level 15  
    Dostałem takie radio jest z Niemiec i jest w '5' kach
    Jak go w prosty sposób przestroić na '0' ?
    bo o dodaniu/przejściu na AM raczej nie ma mowy ? chyba ze się mylę ?
  • Helpful post
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie będę nawet pisał jak przestroić, bo jest tu tyle tematów na ten temat że głowa mała. Wystarczy poszukać. Generalnie podłączasz szeregowo dławik 4,7µH do rezonatora na syntezie LC7185. Co do AM, można to zrobić w tym radiu. Trochę roboty jest, ale da się. Tylko do tego już trzeba trochę wiedzy praktycznej i teoretycznej. Nadajnik nawet bez transformatora modulacyjnego można zrobić, ale tylko 1W. Wystarczy wyjście wzmacniacza mcz. podłączyć do drivera i końcówki nadajnika i gada. Gorzej z odbiornikiem, bo by prawidłowo działał musi mieć ARW. Bez ARW to wystarczy dioda jako detektor tylko że bliskie, silne stacje będą odbierane niezbyt czysto, jakby przesterowane. Dalsze, słabsze stacje ok. To wszytko jeszcze musi być przełączane z AM na FM. Chyba że chcesz tylko AM to jeszcze bardziej upraszcza sprawę, bo nie trzeba kombinować nad przełączaniem nadajnika i odbiornika razem, ale to nie jest aż takie trudne.
    oster7
    Level 15  
    Kolego dzięki za szybki odpis.
    Szukałem ale te opisy co znalazłem były dość ogólnikowe i dot. innych radyjek.
    ok zakupie ten 4.7 µH i postroję kondensatorem ktory jest w tej lini do masy - częstosciomierz mam wiąc powinienem dać radę.
    Co do drugiej sprawy to moje hobby elektronika moze byc niewystarczajace :-(
    Wystarczyłoby mi samo AM bez FM - jakbyś mial chwile czasu i opisał mi to bym spróbował może odpisz na PW lub Email aby nie drażnic MODa.
    Mam schemat z niego wiec mogę Ci podesłać ?
    pawel01
    Level 24  
    Mam takie radio i przerobiłem tx i rx na AM bardzo łatwo sie przerabia. Więcej w zdjęciu poniżej. A co do zer to mozna dac krawc 10,235 mHz zamiast 10,240 i demontaż jednego kondensatora przy kwarcu i mamy równo w 0.

Dodano po 1 [minuty]:

Dolny lewy róg odpowiada za odbiornik, reszta połączeń nadajnik. Odbiornik po tej modyfikacji trzeba lekko podstroić na max odbieranego sygnału na 20 kanale na środku pasma.
    oster7
    Level 15  
    Pawełku - widze że to rzeczywiście jest proste i może być fajne - chyba spróbuję ale napisz co to za ceweczka i skąd ją wziąć ta do ktorej idzie ten kondensator 1000uF ?

Co do "0" to wstawię 4,7 uH i podstroję trimerkiem który jest w lini do masy - częstościomierz mam
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    oster7 wrote:
    ... co to za ceweczka i skąd ją wziąć ta do ktorej idzie ten kondensator 1000uF ?

To transformator modulacyjny.

Pozdrawiam.
    oster7
    Level 15  
    SP5ANJ wrote:
    Witam.
    oster7 wrote:
    ... co to za ceweczka i skąd ją wziąć ta do ktorej idzie ten kondensator 1000uF ?

To transformator modulacyjny.

Pozdrawiam.

hm......... nie za wiele mi to mówi :cry: - skąd go wziąć - jakieś parametry ?

Ponadto jak teraz sprawdziłem to się nie da tych elementów umieścić od strony druku [obudowa jest nad płytka ok 2-3mm] a od strony elementów to też problem bo jeden punkt lutowniczy do tego 'transformatora modulacyjnego' jest osłonięty obudową metalową MOCNO przylutowaną - no chyba żeby pociągnąć kabelek ale nie wiem czy to nie rozstroi radyjka ?

ps.
    proszę o wyrozumiałość bo w te 'klocki' jestem słaby :cry:
  • Helpful post
    pawel01
    Level 24  
    tak jak pisze SP5ANJ to transformator modulacyjny, ten co wsadziłem pochodzi z echo 4 rakie polskie walkie talkie, a można użyć z innego cb tylko miernikiem obadaj gdzie jest pierwotne i wtórne.

Dodano po 2 [minuty]:

Jeden punkt lutowniczy możesz do ekranu przylutować bo to masa a kable od strony ścieżek na strone elementów można przeciągnąć robiąc otwory w miejscu gdzie nie ma połączeń
    oster7
    Level 15  
    pawel01 wrote:
    tak jak pisze SP5ANJ to transformator modulacyjny, ten co wsadziłem pochodzi z echo 4 rakie polskie walkie talkie, a można użyć z innego cb tylko miernikiem obadaj gdzie jest pierwotne i wtórne.

Dodano po 2 [minuty]:

Jeden punkt lutowniczy możesz do ekranu przylutować bo to masa a kable od strony ścieżek na strone elementów można przeciągnąć robiąc otwory w miejscu gdzie nie ma połączeń

*pawel01 - no to sprawa przerzucenia na stronę elementów byłaby do zrobienia przeze mnie ale problem z tym transformatorkiem - nie wiem czy gdzieś go zdobędę - popytam wśród kolegów - póki co wielkie dzięki - jak zdobędę to po zrobieniu odezwę sie jak wyszło !

=================

Dodam , że jeszcze drugi Kolega z tej strony Tematu stara się mi pomóc proponując troszeczkę inną wersję więc jeszcze zobaczę może jego wer. bedzie jeszcze prostrza o tej .
    pawel01
    Level 24  
    Można też podłączyć transformator z 3 odczepami to wtedy środkowy odczep podłączamy do kondensatora 1000uF a 1 i 3 do punktów jak pierwotne uzwojenie.
    oster7
    Level 15  
    pawel01 wrote:
    Można też podłączyć transformator z 3 odczepami to wtedy środkowy odczep podłączamy do kondensatora 1000uF a 1 i 3 do punktów jak pierwotne uzwojenie.

Kolego byłem u znajomego i on pokazał mi taki transformator w swoim radiu i coś nie bardzo wierzą aby u mnie sie zmieścił ?

Czy sa jakieś różne wymiary tych transformatorów ?
    A jak Ty zmieściłeś go jak robiłeś ?
    pawel01
    Level 24  
    Na płasko w środku i kablami pociągłem. jest jeszcze jedna opcja trzeba przeciąć ścieżkę co zasila driver i pa i pociągnąć kablem do ostatniego pinu końcówki m.cz, wtedy mamy 1 wat
    oster7
    Level 15  
    pawel01 wrote:
    Na płasko w środku i kablami pociągłem. jest jeszcze jedna opcja trzeba przeciąć ścieżkę co zasila driver i pa i pociągnąć kablem do ostatniego pinu końcówki m.cz, wtedy mamy 1 wat

Kol. *pawel01* odezwij się na PW lub Email
    napisałem kilka dni temu do Ciebie na PW ale nic nie odpowiedziałeś ?
    pawel01
    Level 24  
    Zamieszczam tutaj zdjęcie z modem 1w AM dla innych co posiadają te radiotelefony.
    Tam gdzie znak X przeciąć ścieżki. Po tym zabiegu radia ma modulacje AM, jak ktoś chce można dorobić przełącznik i mieć obie modulacje. Układ ARW jest wykorzystywany z części FM i działa dobrze, nie zatyka odbiornika, modulacja głośna i wyraźna.
    Zdjęcie w dużej rozdzielczości żeby było dokładnie widać gdzie sa kable podłączone.

oster7
    Level 15  
    pawel01 wrote:
    Zamieszczam tutaj zdjęcie z modem 1w AM dla innych co posiadają te radiotelefony.
    Tam gdzie znak X przeciąć ścieżki. Po tym zabiegu radia ma modulacje AM, jak ktoś chce można dorobić przełącznik i mieć obie modulacje. Układ ARW jest wykorzystywany z części FM i działa dobrze, nie zatyka odbiornika, modulacja głośna i wyraźna.
    Zdjęcie w dużej rozdzielczości żeby było dokładnie widać gdzie sa kable podłączone.

Ok Kolego ale nie podaleś kierunek kondensatorów + i - ;
    ten z lewej po powiększeniu widac gdzie plus ale ten poprawej ?
    Ponadto piszesz ze kondensator 1uF 16V lub więcej - więcej czego więcej Voltów czy uF ?
    nie każdy jest mocny tak jak Ty :D
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

oster7 wrote:
    Ok Kolego ale nie podaleś kierunek kondensatorów + i - ;
    ten z lewej po powiększeniu widac gdzie plus ale ten poprawej ?
    nie każdy jest mocny tak jak Ty :D

Tu nie chodzi o "moc" a o to, że jest to dział typowo serwisowy i powinieneś wiedzieć z układu ścieżek oraz schematu gdzie jaki biegun kondensatora. :!:
    Regulamin pkt 3.1.17.

Jeżeli ta "moc" nie jest z Tobą to zawsze masz wyjście z sytuacji podłączając dwa kondensatory szeregowo jednymi biegunami do siebie o 2 razy wyższej pojemności - i teraz obojętnie jak wstawisz ten układ kondensatorów to zawsze będzie OK.

Przykład obyś nie błądził :

Pozdrawiam.
    oster7
    Level 15  
    Szefie dzięki - s o r r y - ale jak pisałem powyżej nie jestem mocny w te klocki i jak umieściłem wg Ciebie nie w tym dziale moje pytanie to je przenieś
  • Helpful post
    pawel01
    Level 24  
    Po tej operacji konieczne strojenie odbiornika na max sygnału.