Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór dobrego zestawu stereo

Necach 01 Lut 2014 16:03 2823 25
  • #1 01 Lut 2014 16:03
    Necach
    Poziom 6  

Cześć. Pierwszy post i od razu pytanie. No ale właśnie po to się zarejestrowałem, bo szukam wiedzy, doradztwa, opinii...

Drodzy forumowicze, już od jakiegoś czasu przeszukuję fora o tematyce audio. Im bardziej zagłębiam się w temat, tym większy mętlik w głowie. I do tego już oczy bolą od tego wpatrywania się w monitor...
    Chciałbym sobie sprawić przyjemność w życiu i kupić dobre stereo, które da mi muzykę w dobrej jakości przede wszystkim. Marzy mi się system w takim starszym stylu - drewno, aluminium... Jakość dźwięku jest najważniejsza.

Pokój to około 27m kw.
    Suma jaką mógłbym przeznaczyć to około 7k zł.
    Sprzęt raczej używany. Najlepiej z lat 70, 80.
    Muzyka... zróżnicowana: trance, ambient, house, rock, metal, jazz, blues, klasyczna, poważna, instrumentalna, stare polskie kawałki... Lubię kobiece wokale i czyste rozbite na wszystkie składowe dźwięki.

1. Przedwzmacniacz i końcówka (zastanawiam się nad Rotelem, ale zbyt mało urządzeń jeszcze przesłuchałem żeby jednoznacznie przypieczętować ten wybór).
    2. Kolumny podłogowe (podobają mi się Ininity Kappa 7 - słuchałem podobnie grających).
    3. Jako źródło, myślę o gramofonie (kompletnie się nie znam i nie wiem ile kosztuje dobry gramofon - wygląd klasyczny).
    4. Kable. Temat rzeka. Totalny bajzel i każdy mówi i pisze coś innego. Można mieć kable za kilkadziesiąt złotych z elektronicznego i samemu sobie polutować z dobrymi końcówkami, a można wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych....

Na "audiostereo" już nie mam cierpliwości wchodzić.... postanowiłem poszukać dalej i trafiłem tutaj. Może pomożecie mi coś.

Każda opinia coś wnosi i z góry dziękuję za jakiekolwiek zainteresowanie tym nudnym i niekończącym się tematem...

Pozdrawiam serdecznie :)

0 25
  • #2 02 Lut 2014 16:15
    k52
    Poziom 32  

Ininity Kappa warto kupić, infinity RS 500 zresztą też też . W tym sporym budżecie chyba warto kupić odtwarzacz CD (niekoniecznie z lat 70;) ale coś z XXI wieku pewnie tak, wydatek relatywnie mały.
    Rotel neutralny nie jest, ma z lekka dociążony dół pasma, ale w tych gatunkach to nawet zaleta :D

0
  • #3 02 Lut 2014 23:04
    Necach
    Poziom 6  

Mhm... no właśnie te kolumny Infinity Kappa 7 - fest mi się podobają :) cieszę się, że potwierdzasz słuszność wyboru.
    CD oczywiście nie wykluczam. Po prostu z racji nie posiadania kompletnie żadnych płyt, czy to CD czy winyli, musiałem się zdecydować na początek na jedno źródło, a bardziej mi się winyle podobają.
    A co do wzmacniacza. Poleciłbyś może jeszcze coś innego? Myślałem również nad Kenwoodem.

Generalnie, pewnie i tak wszystko się sprowadzi do odsłuchu, ale pomyślałem, że podpytam co komu jeszcze podchodzi. Wtedy będę mniej więcej wiedział w czym przebierać :)

pozdrawiam!

0
  • #4 02 Lut 2014 23:22
    irek6311
    Poziom 33  

Coś dzisiejszych czasów i nowe ... Yamaha A-S1000 ,
    kolumny Infinity Kappa 7 powinny z tym wzmacniaczem zagrać z klasą < wart posłuchać .

0
  • #5 02 Lut 2014 23:32
    Necach
    Poziom 6  

Bardzo ładnie wygląda ta Yamaha, nie powiem :) tylko trochę droga... razem z głośnikami to już mój założony budżet :/

W każdym bądź razie dzięki za podpowiedź, nie omieszkam przesłuchać, jeśli nadarzy się sposobność :)

Wszelkie dalsze podpowiedzi mile widziane :)

Pozdrawiam serdecznie!

0
  • #6 03 Lut 2014 00:12
    irek6311
    Poziom 33  

Jeszcze dodam taki zestaw CAMBRIDGE AUDIO AZUR 651A i Klipsch Icon KF-28 Link < posłuchasz na miejscu .

0
  • #7 03 Lut 2014 08:29
    Necach
    Poziom 6  

Dzięki Irek za zainteresowanie i podpowiedzi. Specyfikacja tej propozycji: "CAMBRIDGE AUDIO AZUR 651A i Klipsch Icon KF-28" wygląda dobrze.... kolejna zagwozdka ehh. Za ten zestaw 7k zł i do tego źródło bym jeszcze musiał dokupić. Kable jak widzę w cenie. Sprawa do rozważenia / przemyślenia.
    Widzę, że jesteś raczej zwolennikiem nowego sprzętu.

Coś (wzmacniacz) jeszcze do tych Kapp 7 ktoś by polecił? Bo chyba się w nich zakochałem...

0
  • #8 03 Lut 2014 08:42
    k52
    Poziom 32  

Kupując wzmacniacz/amplituner stereo zwróć uwagę aby miał wejście MM na gramofon, nie zawsze jest to takie oczywiste . Z dobrze grających kolumn choć z charakterkiem i w drewnie jest np. indiana line diva 655(drewno różane prawdziwe, ale drogo 4400 ) lub dla mnie ładniejsza nota 550 okleina i skóra(1700zł ), monitor audio bx6 ( koło 3tys),ewentualnie nieco mroczne pięknie wyglądające duże mission m35i, tannoy R2( tanie koło 1 tys a bardziej rozdzielcze niż popularna seria M ).

0
  • #9 03 Lut 2014 09:20
    Necach
    Poziom 6  

Słuszna uwaga K52. W żadne przejściówki się nie bawić raczej?

0
  • #10 03 Lut 2014 10:05
    k52
    Poziom 32  

Szkoda sensu, aż tak kiepsko ze wzmacniaczami / amplitunerami z wejściem MM nie jest , wystarczy odrobina uwagi.

0
  • #11 03 Lut 2014 10:23
    Necach
    Poziom 6  

No dobrze :)

To mamy Rotela i Yamahę ze wzmacniaczy. Powiem szczerze, ta Yamaha A-S1000 też kusi... do tego gramofon a w przyszłości może to CD do kompletu... hmm... :)

Czy jeszcze coś Wam przychodzi do głowy?

~~

/Edit

No dobra, ale sporo więcej się dowiedziałem.
    Dzięki takiemu tematowi oraz takiemu uspokoiłem się jeśli chodzi o to całe okablowanie.

Potwierdziliście słuszność wyboru Infinity Kappa 7.

Ze wzmacniaczami jeszcze będe musiał powalczyć.

Ze źródłami tak samo.

Bardzo Wam dziękuję za podpowiedzi.

Jeśli ktoś jeszcze miałby jakieś podpowiedzi, sugestie odnośnie wzmacniaczy i źródeł, chętnie poczytam.

Dziękuję serdecznie za zainteresowanie i pomoc :)

0
  • #12 03 Lut 2014 16:14
    irek6311
    Poziom 33  

Pioneer A-50 też posłuchaj bo gra moim zdaniem bardzo ładnie .
    Co do żródła dżwięku to Player CD z portem usb obowiązkowo .
    Posłuchasz flac plików muzycznych o jakości = lub lepszej od tej z CD .

0
  • #13 03 Lut 2014 17:59
    Necach
    Poziom 6  

Dzięki Irek za kolejną propozycję. Ale nawiązujemy cały czas do infinity Kappa 7 tak?

Tak szczerze, to ja od początku zamierzałem kupić tylko bardzo dobry wzmacniacz i bardzo dobre głośniki. A źródło to właśnie flac z kompa lub jakiegoś pendrive'a, a dopiero później CD lub gramofon. No ale już mnie zawrócono w pewnym momencie z tej złej i ciemnej ścieżki przeczącej prawom audiofilów hehe... :P

Zobaczymy jak się to rozwinie.

0
  • #14 03 Lut 2014 19:39
    irek6311
    Poziom 33  

Dodam jeszcze Rotel RA-12 to też perełka w sferze stereo za rozsądne pieniądze .
    Skoro gramofon będzie podstawowym nośnikiem dżwięku to ten wzmacniacz spasuje ( recenzja Link ) .

0
  • #15 04 Lut 2014 08:37
    Necach
    Poziom 6  

Dzięki Irek.

A coś ze starszych wzmacniaczy? Nie słuchał nikt systemu złożonego m.in. z Infinity Kappa 7?

Ja tak myślę nad starszym wzmacniaczem nie tylko ze względu na stary design i tzw. wyższą półkę za mniejsze pieniądze, ale również ze względu na bebechy i fakt, że dzisiaj wszelkie dobra materialne robi się tak, aby się sprzedały, a nie żeby jak najdłużej działały... kiedyś nie oszczędzano na materiałach, a dzisiaj za taką nieoszczędność płaci się takie sumy, że normalnego śmiertelnika nie stać. Tj. dla mnie oczywisty fakt.

Gramofon, gramofonem... napewno nabędę. Jakoś tak jest, że te czarne płyty i cała ta celebracja ich puszczania mi się podoba...

Natomiast jeśli chodzi o CD to pewnie z czasem również. I tutaj przy tym CD, z racji, że prawdopodobnie będzie to nowszy model, znajdzie się USB tak, jak Irek piszesz :)

Muszę popróbować na własnej skórze po prostu.

Jak byłem jakiś czas temu na odsłuchu to gość mi powiedział, że absolutnie żadnych plików flac, że one zawsze będą gorsze od chociażby CD.
    Ale ja uparty jestem i na pewno to sobie sprawdzę.

Na chwilę obecną widzę to tak, żeby kupić jako podstawę dobre kolumny, końcówkę+przedwzmacniacz, okablowanie i gramofon. No i żeby ten zestaw raczej zmieścił się w kwocie założonych 7k zł... ale to tak na chwilę obecną :)

0
  • #16 04 Lut 2014 09:04
    irek6311
    Poziom 33  

Nie polecam ci starych wzmacniaczy z lat 70" czy 80" bo one wymagają gruntownego przeglądu .
    Elektronika po tylu latach wymaga porządnego sprawdzenia parametrów i remont często jest kosztowny .
    Nowe konstrukcje grają na takim samym poziomie a gwarancja zapewnia serwis za free .
    Co do flac to gość mało rozgarnięty widać był bo nawet te zwykłe flac mają jakość plików z CD .
    Są jednak dostępne pliki flac z nowych utworów zarejestrowanych w wyższej rodzielczości i takie obecnie zbieram (tak dla jasności Link ) .

0
  • #17 05 Lut 2014 08:24
    Necach
    Poziom 6  

Ehh, te wzmacniacze... mówisz, Irek? Ale nie jesteś sprzedawcą :?:

Parę albumów i dyskografii w wersji flac już posiadam. Teraz tylko dysk zewnętrzny kupić i można kolekcjonować dalej :)

Nie rozumiem tylko jednej rzeczy. Na tej stronce, co podałeś pisze najpierw o bitrate dla mp3 (256-320kbps) a później już o kHz dla flac (44.1-192).

Ja u siebie mam pliki flac i wyświetla mi się tam bitrate 800-1600...

Jak się ma tak wysoki bitrate do kHz?

0
  • #18 05 Lut 2014 09:37
    irek6311
    Poziom 33  

Pliki mp3 poddane są kompresji i 320kbps odznacza najmniejszą .
    Mp3 to niestety najgorszej jakości muzyka i nadaje się tylko na PC czy telefon .
    Flac to 16bit / 44.1kHz jakość CD a 24bit / 44.1 - 192kHz to już wyższa rozdzielczość .
    CD stawia ograniczenie bo pojemność nośnika mała stąd rozdzielczość plików niska .
    Blu-Ray zniósł te ograniczenia i koncerty na nich nagrane są w wyższej rozdzielczości .
    W sieci flac zagościł i taki format stał się standardem dla muzyki wysokiej jakości .
    Flac nie ma żadnej kompresji a rozdzielczość studio nagrań ustala (często = tej studyjnej) .
    Im wyższa rodzielczość pliku flac tym więcej szczegółów jest a to przekłada się na jakość utworu muzycznego .
    Obecnie testy sprzętu audio tego z najwyższej półki plikami flac odsłuchują .
    nie jestem sprzedawcą a tylko pasjonatem audio/video ;)

0
  • #19 05 Lut 2014 14:04
    k52
    Poziom 32  

Nie samymi koncertami na bluray człowiek żyje , lub flac-ami:) są jeszcze dość popularne SACD i dvd-audio( ale to już dla pasjonatów).
    I tak najlepszy format się nie obroni jeśli nagranie "zarażone jest loudness-war "Pozdrawiam.

0
  • #20 05 Lut 2014 14:22
    Necach
    Poziom 6  

No OK :)

Wiesz jak tj.: "każda zmiana generuje opór". Nastawiony byłem cały czas na stary sprzęt, to i trudno teraz mi sie przestawić...

Nie żebym się znał, dlatego cały czas staram się dopytywać itd., no i biorę większość rzeczy na logikę. Zgadzam się / jest to dla mnie logiczne, że kiedy pliki flac mają taką jakość / przepustowość / bitrate, to po prostu muszą brzmieć dobrze. Różnica w odsłuchu pomiędzy plikiem mp3 a flac, jest przeogromna i mówi, a raczej brzmi sama za siebie.

Dowiedziałem się trochę o zapisie cyfrowym. Taki gość w elektronicznym podał fajny przykład z telewizją cyfrową: sygnał jest albo go nie ma. Kod zero-jedynkowy. Jak jest to mamy świetny, czysty obraz. Czy można się w ten sam sposób odnieść do zapisu i oddawania dźwięku?

Tak, jak pisałem wcześniej, o usłyszeniu opinii pewnego sprzedawcy nt. "gorszości" flac od CD... mówił coś o cyfrowym zapisie, że jak to idzie z kompa, to wtedy "zawsze coś wycina". Teraz, im głębiej w tematyce audio, wiem że CD to też przecież zapis cyfrowy więc... no.

OK, przekonuje mnie to, że flac to dobry sposób na kolekcjonowanie muzyki w dobrej jakości oraz przyjemność z odsłuchiwania takowych.

Wracając do sprawy wzmacniacza. Zauważyłem, że mamy tak:
    - wzmacniacze,
    - amplitunery,
    - końcówkę mocy + przedwzmacniacz z regulacją,
    i jest jeszcze chyba do tego coś takiego, jak monobloki.

Mamy już ustalone, że będzie gramofon i będą pliki flac z pendrive'a, kompa czy jakiegoś dysku zewnętrznego.

Tak z grubsza, jakie są różnice między tymi urządzeniami? Co najlepiej wybrać?

0
  • #21 05 Lut 2014 16:17
    irek6311
    Poziom 33  

W tym budżecie skupiłbym się na wzmacniaczach a wzmacniacz + przedwzmacniacz odpuścił ,
    najwyższa półka stereo ma wzmacniacz rozbity na segmenty ,
    jeśli chcesz w ten segment wejść to przykładowe używane z allegro :
    http://allegro.pl/rotel-rmb-1506-komplet-gwarancja-pol-roku-i3946191389.html
    http://allegro.pl/rotel-rc-1090-w-bardzo-dobrym-stanie-i3941629445.html
    Tu wzmacniacz stereo :
    http://allegro.pl/perelka-vintage-pioneer-sa-9800-perfekcyjny-stan-i3945790657.html
    Sprzęt trzeba jednak obejrzeć i odsłuchać na miejscu (zakup w ciemno odradzam) ,
    na Allegro te kultowe segmenty mocno trzymają cenę więc budżet musiałbyś zwiększyć dość mocno ,
    7tyś zł to na wzmacniacz + przedwzmacniacz może braknąć a trzeba jeszcze kolumny głośnikowe kupić ,
    w każdym razie kolumny te co upatrzyłeś czy te co poleciłem zagrały by rewelacyjnie .

0
  • #22 05 Lut 2014 18:28
    Necach
    Poziom 6  

Mhm. No faktycznie dość drogo to wychodzi. Ale zawsze jest coś za coś, a końcowy efekt i tak może być różny od pierwotnych założeń...

Kwota, którą założyłem... no nie ukrywam, że myślałem, że w niej już się zmieści świetny system stereo. Tyle, że wtedy brałem pod uwagę tylko używki. Podane 7k zł jest jeszcze kwestią do omówienia. Dlatego, że jestem człowiekiem, który woli coś kupić raz a porządnie. No i stawiam na jakość oraz solidność.

Ten Pioneer co podałeś - piękny.
    Te Rotele może mniej urokliwe wizualnie, ale nie o to chodzi żeby sprzęt tylko ładnie wyglądał na półce.

Powiedz, Irek co o tym myślisz :
    Słuchałem zróżnicowanej muzyki dokładnie z tym egzemplarzem i z kolumnami Infinity RS 2,5; mogę mieć tą końcówkę i przedwzmacniacz za 2k zł.

Tylko, że potem zostaje jeszcze kwestia urządzenia, które dobrze podałoby sygnał cyfrowy (flac).

0
  • #23 05 Lut 2014 19:49
    irek6311
    Poziom 33  

Oferta z linka atrakcyjna jeśli 2k zł i jakość dżwięku ci się podoba to najważniejsze ,
    z CD Rotel czytającym też flac będzie problem ale zawsze można innej firmy kupić ,
    I - przykładowo od Yamaha http://www.sklep.megahz.com.pl/yamaha-cd-n500.html ,
    II - jeśli nie masz kolekcji CD można iść inną drogą http://audio.com.pl/testy/cambridge-audio-sonata-np30:26 ,
    myślę że 2 opcja bardziej ciekawa bo radio internetowe plus flac pliki ,
    dodam jeszcze DAC który podłączony do komputera (USB) prześle 2x RCA muzykę flac do wzmacniacza ,
    to tańsza opcja rozszerzenia możliwości zwykłego wzmacniacza > Firestone Fubar 2 .

0
  • #24 06 Lut 2014 12:23
    Necach
    Poziom 6  

OK, super. To porównałbym jeszcze tego Rotela z innymi klockami żeby wytypować ostatecznie to, co najbardziej będzie mi się podobało czyt. najmilej słuchało.

Podoba mi się pomysł tego całego DACa :!:
    Omówmy sprawę:

1. Oba Twoje linki (oprócz CD Yamahy) to DACi, tak?
    2. Pierwszy ma radio internetowe i odtwarza flaci w lepszej jakości (16-24 bit/32-96 kHz) niż ten drugi. Można podłączyć go z kompem, routerem, pendrivem za pomocą USB. Potem od niego podać dalej 2xRCA lub optycznym do wzmacniacza?

3. Drugi odtwarza w takiej jakości: 16Bit/48kHz. Łączymy go z kompem kablem USB. Muzykę puszczamy z kompa, ta sobie leci przez USB do przetwornika / DACa, tam się dzieje co? Zmiana sygnału na analogowy i potem 2xRCA do wzmacniacza?

4. Co z jakością najwyższą dochodzącą do : 24bit / 192kHz? Są urządzenia, które podają taką jakość do wzmacniacza?

Pozdrawiam i dziękuję za poświęcany czas i pomoc :)
    Bardzo dużo mi to daje Irek :)

~~

/Edit

Znalazłem jeszcze takie urządzenie. Odtwarza 24bit / 192kHz. W opisie była też informacja o odtwarzaniu w 32 bitach / 44,1 kHz. Muszę poczytać o tych bitach i hercach bo nie bardzo się orientuję...

Czy w porównaniu z tymi dwoma zalinkowanymi przez Ciebie DACami j/w, ten Pro-Ject wypada lepiej?

0
  • #25 06 Lut 2014 14:53
    irek6311
    Poziom 33  

Cambridge Audio Sonata NP30 to mój faworyt z tych co zaproponowałem ,
    jakość dżwięku jest w niej na najwyższym poziomie a brak tylko odtwarzacza CD ,
    na drugim miejscu jest Yamaha CD-N 500 bo niewiele ustępuje Sonata NP30 ,
    co do ograniczeń jakościowych plików flac to jakość dżwięku uzyskasz taką jak dobre one będą ,
    przetwornik DAC przetwarza cyfrowy sygnał na analogowy i taki prześlesz do zwykłego wzmacniacza 2x RCA ,
    co i jak to działa jest w opisie urządzeń a więcej o całym procesie w necie < poczytaj ;)

0
  • #26 07 Lut 2014 14:50
    Necach
    Poziom 6  

OK, dzięki Irek :)

~~

A poleciłby ktoś jeszcze jakiś gramofon? Lub podpowiedział, na co zwracać uwagę przy zakupie?

Pozdrawiam.

~~

Na razie skłaniam się ku Adamowi 424, jeśli chodzi o gramofon...

0