Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beretta Conica Sinthesi 25 - Przewód zasysania powietrza w systemie rozdzielonym

01 Lut 2014 18:30 1398 3
 • Poziom 2  
  Witam,
  Posiadam kocioł Conica Sinthesi 25 S e.s.i. Turbo. System odprowadzenia spalin rozdzielony, fi 80. Pierwotnie pobór powietrza odbywał się z otoczenia kotła, przez króciec wlotowy zakończony kolankiem. Przed sezonem grzewczym doprowadziłem powietrze z zewnątrz budynku, rurą fi 80, dł. ok. 1m, stal nierdzewna, nieocieplona. Podczas silnych mrozów kocioł nie odpalił płomienia ponieważ (prawdopodobnie?) zablokowany skroplinami został wężyk łączący presostat z przewodem spalin. Serwisant oczyścił wężyk i od tej pory jest ok. Moje pytania:
  1. Czy faktycznie silne ochłodzenie otoczenia wężyka przez zasysane powietrze może być przyczyną wykraplania aż takiego aby go zablokować? Czy po prostu był brudny?
  2. Czy w ogóle mroźne powietrze dostające się do kotła może być problemem dla jego funkcjonowania? Ochładza zapewne znacznie napęd wentylatora spalin i presostat.
  3. Przy okazji: czy ma znaczenie spadek rury zasysającej powietrze? W niej nie powinno być skroplin szkodzących kotłowi.

  Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Ad.1- tak
  Ad.2- tak
  Ad.3 - odsyłam do instrukcji kotła. Tam wszystko jest opisane...
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Cylpeps35 napisał:
  Ochładza zapewne znacznie napęd wentylatora spalin i presostat.
  Nie chodzi o temperaturę tylko o wilgoć/wodę.
  Cylpeps35 napisał:
  czy ma znaczenie spadek rury zasysającej powietrze? W niej nie powinno być skroplin szkodzących kotłowi.
  A tak na logikę to jak ma być? Skierować wodę do kotła?
 • Poziom 2  
  Dziękuję za szybką odpowiedź. Ale drąże temat dalej:

  serwisant73:
  Skoro ad.1 i ad. 2 - tak, to jak sobie radzić z problemem? rura ssąca jest krótka, powietrze nie zdąży się ogrzać przed wlotem do kotła. Ocieplić sam wężyk? Ad. 3 - w instrukcji jest informacja o kierunku nachylenia poziomego odcinka rury spalinowej, nie ma mowy o rurze wlotowej.
  -west:
  nie wiem czy jest zagrożenie ze strony wilgoci/wody ponieważ mroźne powietrze napotyka na cieplejsze elementy wewnątrz kotła (napęd wentylatora i presostat, co nie sprzyja skraplaniu)