Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MSI NX8600GTS - Pomóżcie uruchomić kartę graficzną ( kondensatory )

01 Lut 2014 20:13 3348 17
  • Poziom 35  
    Witam

Kupiłem na aukcjach okazyjnie kartę graficzną wystawioną jako uszkodzoną z objawem "wybrzuszonego kondensatora".

Jak się okazało, 3 są wybrzuszone, jeden wystrzelił.

Nie chcę jej podłączać do komputera dopóki nie wymienię wszystkich kondensatorów, których i tak jeszcze nie mam.

Pierwsze pytanie.
    Czy wybuch kondensatora mógł spowodować jakieś inne uszkodzenia karty ? Polaryzacja się zgadza. Poprzedni właściciel zapewnia, że karta będzie działać. W takim stanie czasem nie było obrazu a czasem pojawiały się paski i artefakty.

Drugie pytanie.
    Pomóżcie mi ustalić parametry fioletowych kondensatorów. Nie jstem pewien co do napięcia. Na kondensatorze pisze: SANYO 1000 | 4 105°. Czy to będzie 4V o ile takowe są czy 16V ?

Trzecie pytanie.
    Poprzedni właściciel ingerował w kondensatory polimerowe ( widać po lutach ). Patrząc po obrazkach w googlach, fabrycznie są zainstalowane kondensatory 330uF 16V, natomiast w mojej grafice ktoś wlutował 470uF 16V. Wydaje mi się, że to nie przeszkadza, ale wolę się upewnić. Mam powrócić do 330uF ?

Może ktoś posiada ten model i mógłby podesłać screeny ? Ofiaruję nawet punkty. Bardzo mi na tej karcie zależy.

Bardzo proszę o pomoc.

• Poziom 10  
    Otwieram to zdjęcie 3minity musi być duże widoczne OK!

Po pierwsze Zdjęcie zapisuje się w plikach JPG. Przygotowujesz do publikacji na elektrodę :
    otwierasz Point (znacznikami odpowiednio zmieniasz obraz) NAZWA-obrazka zapisujesz w JPG na elektrodzie wybierasz opcję Dodaj obraz i wklejasz link"miniaturki".

Wybuch,wysadzenie kondensatora świadczy o odwrotnym podłączeniu kondensatora!!!

Jeżeli wymienisz uszkodzone i uzupełnisz brakujące kondensatory takie jakie powinny być to karta powinna wstać. Próba odpalenia teraz tej karty i sprawdzenie, czy działa przy takim stanie uszkodzonych kondensatorach i innych kondensatorach o parametrach rożnych może spowodować ,ze usterka pójdzie, gdzieś głębiej np: na układ powierzchniowy - co trwale uszkodzi kartę a koszt naprawy będzie nieopłacalny.

Moja rada taka w necie poszukaj identycznej karty np: oglądaj aukcje allegro, tablice.pl ,może ktoś ma taka samą i poda parametry kondensatorów. Kondensatory do Płyt głównych i kart graficznych stosuje się LOW ESR 105 stopni.

Zrób zdjęcia (wyraźne) bez chłodzenia.

A. duże
    B. z perspektywy dalszej(mniejsze)

obejrzyj kartę i podaj dokładnie numery karty itd. . to ułatwi.

KARTA- ułatwi oglądającemu :)

Dodano po 7 [minuty]:

zobacz, czy się zgadzają kondensatory
    tu masz link do 8600GTX http://www.techpowerup.com/gpudb/2257/geforce-8600-gts-mac-edition.html

Dodano po 11 [minuty]:

Jeszcze jedna sprawa związana z wymianą Kondensatorów uszkodzonych. Poczytaj na elektrodzie jak wymieniać uszkodzone kon. i w to miejsce lutować poprawnie kondensatory oraz jak można (montować) lutować kondensatory nowe ucinając nóżki w starych kondensatorach. Taka metoda uchroni płytkę drukowaną (przed przegrzaniem przez grot lutownicy) karty graficznej ,płyty głównej przed odwarstwianiem ścieżek miedzianych.
  • Poziom 35  
    ANSI-C napisał:
    Wybuch,wysadzenie kondensatora świadczy o odwrotnym podłączeniu kondensatora!!!

Nie zawsze.

ANSI-C napisał:
    Jeżeli wymienisz uszkodzone i uzupełnisz brakujące kondensatory takie jakie powinny być to karta powinna wstać. Próba odpalenia teraz tej karty i sprawdzenie, czy działa przy takim stanie uszkodzonych kondensatorach i innych kondensatorach o parametrach rożnych może spowodować ,ze usterka pójdzie, gdzieś głębiej np: na układ powierzchniowy - co trwale uszkodzi kartę a koszt naprawy będzie nieopłacalny.

Doskonale o tym wiem. Stąd napisałem, że nie będę jej teraz podłączać.
    ANSI-C napisał:
    Moja rada taka w necie poszukaj identycznej karty np: oglądaj aukcje allegro, tablice.pl ,może ktoś ma taka samą i poda parametry kondensatorów. Kondensatory do Płyt głównych i kart graficznych stosuje się LOW ESR 105 stopni.

Wiem. Szukałem, dlatego też mam obawy co do moich polimerów i pytam na forum.

ANSI-C napisał:
    Jeszcze jedna sprawa związana z wymianą Kondensatorów uszkodzonych. Poczytaj na elektrodzie jak wymieniać uszkodzone kon. i w to miejsce lutować poprawnie kondensatory oraz jak można (montować) lutować kondensatory nowe ucinając nóżki w starych kondensatorach. Taka metoda uchroni płytkę drukowaną (przed przegrzaniem przez grot lutownicy) karty graficznej ,płyty głównej przed odwarstwianiem ścieżek miedzianych.

Najpierw porównaj moje posty i czas na forum z Twoim a potem się wypowiadaj. Nic nie wniosłeś do tematu.

Znalazłem na ebayu kondensatory Sanyo 1000uF 4V. Wsadzę zamiast nich JAMICON 1000uF 6,3V.

Została do wyjaśnienia sprawa polimerów.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Dj Haker napisał:
    Została do wyjaśnienia sprawa polimerów.
    Możesz zastosować zwykłe elektrolityczne różnią się one głównie od polimerowych budową (wytrzymałością), na korzyść tych drugich.
  • Poziom 30  
    Jak by to było z winy zasilacza to padłyby kondensatory na lini zasilania te na 16V tymczasem padły te po przetwornicy zasilającej GPU/pamięci na 4V.
    Nieczęsto zdaraz się widzieć uszkodzone kondensatory polimerowe , z reguły mają one dłuższą żywotność niż reszta komponentów więc albo msi zastosowało jakieś nędzne zamienniki (co zgadzałoby się z moją opinią o jakości msi :) ) albo karta była eksploatowana z niedziałającym wentylatorem i kondensatory zwyczajnie się ugotowały (jedyne przypadki kiedy musiałem wymieniać kond. polimerowe to maksymalnie zakurzone komputery gdzie nie było obiegu powietrza przez długi czas i jeden przypadek gdzie klient zbudował sobie ultracichy zestaw bez wentylatorów z olbrzymim radiatorem na procesorze , niestety zapomniał że sekcja Vcore też się grzeje i jakoś te ciepło należałoby rozproszyć) względnie faktycznie ktoś ją grzał aby zreanimować.
  • Poziom 35  
    Armageddon22 napisał:
    Kondensatory napuchły z powodu marnej jakości zasilacza który dawał za wysokie napięcie.

Przy odwrotnej polaryzacji też wybuchają ale to nie w tym przypadku. Tu chodziło raczej o wysoką temperaturę.

Armageddon22 napisał:
    Kondensatory napuchły z powodu marnej jakości zasilacza który dawał za wysokie napięcie.

To nie są kondensatory filtrujące napięcie z zasilacza bo te mają 16V.

Armageddon22 napisał:
    Nie wiem za ile kupiłeś tą kartę ale pewnie za 20 zł.

Trafiłeś co do grosza. Za więcej bym nie ryzykował.

kry7 napisał:

Możesz zastosować zwykłe elektrolityczne różnią się one głównie od polimerowych budową (wytrzymałością), na korzyść tych drugich.

Ze sprawą pomimerów chodziło mi o to czy wymienić je na 330uF czy zostawić 470uF.

0__0 napisał:
    Nieczęsto zdaraz się widzieć uszkodzone kondensatory polimerowe

Gdzie ty widzisz uszkodzone polimery ?

MSI NX8600GTS - Pomóżcie uruchomić kartę graficzną ( kondensatory ) MSI NX8600GTS - Pomóżcie uruchomić kartę graficzną ( kondensatory ) MSI NX8600GTS - Pomóżcie uruchomić kartę graficzną ( kondensatory ) MSI NX8600GTS - Pomóżcie uruchomić kartę graficzną ( kondensatory ) MSI NX8600GTS - Pomóżcie uruchomić kartę graficzną ( kondensatory ) MSI NX8600GTS - Pomóżcie uruchomić kartę graficzną ( kondensatory )
  • Poziom 11  
    Dj Haker napisał:
    Ze sprawą pomimerów chodziło mi o to czy wymienić je na 330uF czy zostawić 470uF.
    Jeśli to są te kondensatory filtrujące napięcie to mogą zostać większe pojemność.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Dj Haker napisał:

Gdzie ty widzisz uszkodzone polimery ?

Te walcowate elementy na których jest napis os con a obok nazwa typu sp to właśnie kondensatory polimerowe względnie ich podróbki.

http://www.capacitorsplus.com/oscon/SP.pdf
    Oczywiście to nie musi być kondensator sanyo , trudno byłoby zastrzec sobie znak "sp"
    jako oznaczenie typu kondensatora os con też oznacza kilka firm choć niby nazwa zastrzeżona (może wykupiły licencję?) więc może się okazać że to typowe chińczyki - trzeba by porównać zdjęcia kondensatorów z materiałów producenta z rzeczywistością .
    Tu możesz sobie coś więcej poczytać o tym rodzaju kondensatorów:
    http://www.capacitorlab.com/capacitor-types-polymer/
  • Poziom 35  
    Wyglądają jak zwykłe elektrolity, są mocowane fabrycznie, sprawdziłem.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    kry7 napisał:
    Dj Haker napisał:
    Jeśli to są te kondensatory filtrujące napięcie to mogą zostać większe pojemność.

Może filtrujące, może blokujące, może cokolwiek. Ja bym dał kondensatory o identycznej jak fabryczne pojemności, ale na nieco wyższe napięcie. Wtedy będzie pewność, że z nimi wszystko OK. Te kondensatory "polimerowe" (możliwe że to elektrolity w aluminiowych fartuszkach) pewnie też są przegrzane, małe kondensatory zapewne również bo...
    Karta była moim zdaniem wygrzewana na 100%, oto dlaczego:
    1) widać skorupki topnika na niektórych lutach - fabrycznie takich rzeczy nie ma, karta winna być czysta;
    2) naklejka z PCV i bąbelki powietrza pod nią - podczas normalnej pracy karta aż tak się nie nagrzewa:
    MSI NX8600GTS - Pomóżcie uruchomić kartę graficzną ( kondensatory ) MSI NX8600GTS - Pomóżcie uruchomić kartę graficzną ( kondensatory )
    3) dziwnym trafem wybrzuszone kondensatory...
  • Poziom 30  
    Podałem linka z opisem o polimerach - 3 cechy przemawiają że to polimery (oprócz oznaczeń) -nietypowe napięcie 4V , brak nacięć na górze i przekładka między foliami aluminiowymi koloru czarnego (akurat z jednego zeszła obudowa i widać zawartość) - w zwykłym kondensatorze elektrolitycznym jest coś o kolorze zwykłego papieru pakowego czy tektury .
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Była grzana. Zobacz na laminat na drugim zdjęciu zaraz obok GPU.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Znalezione te fioletowe 1000µF / 4V: Link
  • Poziom 35  
    Dobra. Póki co dziękuję za pomoc. Dopiero za około 2 tygodnie będę w stanie wymienić kondensatory. Mam na stanie elektrolity na 6,3V.

Na razie tematu nie zamykam. Odezwę się po wymianie. Mam nadzieję, że komuś się powiódł ten piekarnik.
  • Poziom 35  
    Karta graficzna uszkodzona. Wymiana kondensatorów nie pomogła. BIOS sygnalizuje jej brak, monitor jej nie wykrywa.

Dziękuję za zainteresowanie tematem.