Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki AVR z zasilaniem na 12V

01 Lut 2014 20:24 1734 11
  • Poziom 15  
    jak w opisie czy jest jakiś mały atmelek z rodziny avr który można zasilać bespośrednio z 12V chcę użyć go w nadajniku RF na 430MHz warunek zasilanie 12V .
    Niestety wszystkie jakie znam można zasilać max 6V
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    Tak właśnie jest. Nawet 12-voltowe PIC są zasilane z 5 V. ;)
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    A czemu nie możesz dodać regulatora napięcia?
  • Poziom 15  
    ponieważ układ ma pobierać jak najmniej prądu a dodatkowy stabilizator będzie pobierał dodatkowe miliampery układ będzie zasilany z bateri więc szukam takiego układu wiem , że pice niektóre można stosować przy 12V ale ja upieram się przy atmelach czy jakiś atmel jest dedykowany do wyższego napięcia ?
    Nie ma. Jakie PICe można zasilać z 12V?
    Wstaw tam małą przetwornicę, pewnie jej straty + zasilanie procka np. 1,8V da łącznie mniejszy pobór prądu niż wstawienie procka zasilanego z 12V (o ile takowy istnieje).
    Napisz coś więcej o tym projekcie, bo może podpowiemy coś innego.
  • Poziom 15  
    więc tak założenia projektu to pobór prądu z 12V nie więcej jak 10mA max jestem blisko bo z atmega 8 szeregową diodą zenera 5,6V na zasilaniu procka mam 18mA całość. Sam nadajnik rf pobiera ok 4mA chcę aby sam atmega pobierał ok 4mA , 5mA takie rozwiązanie odpada ponieważ straty na zasilaniu procka mam zbyt duże i procek przy takim zasilaniu jak napięcie na bateri spadnie do ok 7V zaczyna wysyłać głupoty lub wogule przestaje wysyłać oczywiście fusbity mam ustawione tak aby układ pracował przy niższym napięciu od 2,7V jak bym zastosował procka który pracuje przy 12V odpadł by mi stabilizator lub dioda zenera i mógłbym się zmieścić w pierwotnych założeniach
    Nie napisałeś nic na temat RF więc zapytam - czy zastanawiałeś się nad użyciem mikrokontrolerów ze zintegrowanym nadajnikiem RF? Ja myślę o PIC, ale Atmel chyba także ma (Tomek pewnie coś napisze w tym względzie).
    Tak, Atmel też ma serię z wbudowanym torem RF.
    Natomiast dla mnie oszczędność energii i ATMega8 to oksymoron. Jeśli już M8 to M8A - prawie 2x mniejszy pobór. Z małych sensownych to XMEGA8E5 - kilkukrotnie mniejszy pobór lub inne AVR z serii picoPower. Zenerka + rezystor to też nijak ma się do oszczędności. Dlaczego nie dasz oszczędnej przetwornicy step down? W dodatku ci wydrenuje całą baterię a nie tylko jej część.
    Jeśli masz mało mijesca to i przetwornicę i procek można kupić w obudowie QFN i po kłopocie.
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    Przyzwoity stablizator liniowy (nie 7805, tylko coś współczesnego), zje Ci kilka uA, więC możesz ten prąd pominąć i uwzględnić sam pobór przez mikrokontroler.

Osobiście nie znam uC zasilanego z 12V. Najbliżej są PIC12HV z prądożernym stabilizatorem zwarciowym oraz MC68HC908 ze stabilizatorem schodzącym na 5V, ale dzisiaj to raczej egzotyka. Miały się jeszcze pojawić MSP430 zasilane do 40 V, ale zaginęły.
  • Poziom 30  
    Jeśli nie przetwornica to mały stabilizator LDO np. LM2931 - ma maleńki spadek napięcia i bardzo je sobie chwalę.
  • Poziom 20  
    Ja używam mcp1703, Vinmax 16V, Iout 250mA, 3 uA prąd spoczynkowy. Są wersje 5V i 3.3V.