Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Za wysokie napięcie z zasilacza

jareczekDH 07 Feb 2014 10:28 3582 38
 • #31
  cseiecompl
  Level 1  
  Bardzo łatwo może się uszkodzić przez zbyt wysokie napięcie. A wszystko dobrze podłączone?
 • #32
  arturpawelec
  Level 10  
  Taki pomiar napięcia w samym nieobciążonym zasilaczu jest zupełnie niewiarygodny i gdybanie , czy 18,5 czy 14,5 volta powinno być jest zupełnie bez sensu . Żeby cokolwiek wiarygodnie stwierdzić podłącz do samego zasilacza jakieś obciążenie 4-8 omów , np opornik czy drut oporowy , który go wstępnie obciąży prądem chociaż 2- 3 ampery. Wtedy dokonaj pomiaru napięcia stałego. Sprawdź również obecność dużych kondensatorów na wyjściu zasilacza

  Pozdrawiam,
  Artur ze sklepu techsat24.pl
 • #33
  jareczekDH
  Level 9  
  Obciążyłem wzmacniacz czterema kolumnami Tonsil ZG60-C115 4x60W po 8Ω
  napięcie zmalało i utrzymywało się w granicach 14,80V - 15,60V ale takie napięcie dopiero było przy pełnej mocy wzmacniacza. A co do kabla zasilającego to przekrój jego to 0,75 mm taki ma w oryginalnej instalacji VOLVO i tam się nie grzeje.

  Pozdrawiam
 • #34
  fuutro
  Level 43  
  To dostarczałeś po koło 20-25W na kanał o ile dałeś temu popalić. Załóżmy sumarycznie 100W, skorygujmy o sprawność przetwornicy i wzmacniacza co może dać koło 180W poboru mocy a wiec przy tych średnio 15V daje jakieś 12A. Przy takim przekroju na każdym metrze tracisz około 0,6V napięcia zasilania. To masakra jakaś :!:
 • #35
  jareczekDH
  Level 9  
  To możesz mi wytłumaczyć dlaczego przewody o takim przekroju nie grzeją się w instalacji samochodowej choć są dużo dłuższe niż ja mam? Ja mam długość przewodu 30 cm. To o jakim przekroju radzisz dać przewód zasilający by było dobrze ?
 • #36
  fuutro
  Level 43  
  Grzeją tylko mogą nie mieć zbyt wysokiej temperatury. Dobierz przekroje tak, żeby nie stracić ok 3% napięcia zasilania a tu na każdym metrze tracisz 4,2%. Każdy metr kabla traktuj jako dwie żyły o długości w sumie 2m, określ spadek napięcia, prąd znasz, oblicz maksymalny opór i w końcu określ przekrój żył, oczywiście dla spokoju wybierz pierwszy większy z szeregu.
 • #37
  Rychu.d
  Level 10  
  Przepraszam, że "podpinam się" do tematu, ale mam pytanie o wpływ kondensatora na wzrost napięcia za mostkiem Graetza. Dlaczego tak się dzieje i do jakiej wartości wzrośnie jeżeli trafo przed wyprostowaniem daje 24V? Niestety sam nie mogę sprawdzić, bo boję się, że zepsuję coś w powierzonym sprzęcie.
 • #38
  fuutro
  Level 43  
  www.edw.com.pl/ea - tam jest wyjaśnienie w podmenu zasilanie.
  Generalnie kondensator ładuje się do poziomu amplitudy a nie wartości skutecznej napięcia. Przy sinusie masz 24V razy pierwiastek z 2. Kondensator daj przynajmniej na 40V lub lepiej 50V gdyż uzyskasz około 35-36V.
 • #39
  jareczekDH
  Level 9  
  Temat zamknięty.