Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik elektryczny - błędne podłączenie ?

02 Lut 2014 12:20 2469 9
  • Poziom 14  
    Witam,
    Blok z lat 60-tych, układ sieci TN-C, , wymieniłem WLZ biegnący od tablicy na pietrze do mieszkania na 5x10, piony aluminiowe o oplocie bawełnianym, podłączyłem
    licznik, działa, za licznikiem rozdział PEN. Problem w tym, że po przyłożeniu neonówki do śrubki z plombą na liczniku, neonówka świeci, dotykam drugiej śrubki na liczniku - to samo. Wymieniałem liczniku już niejednokrotnie, ale z tym spotykam się pierwszy raz
    dziękuję za podpowiedź
    grzegorz
  • Specjalista elektryk
    dgpx napisał:
    Problem w tym, że po przyłożeniu neonówki do śrubki z plombą na liczniku, neonówka świeci, dotykam drugiej śrubki na liczniku - to samo

W tym przypadku nie ma co się doszukiwać błędów w podłączeniu przewodów do licznika kWh, bo zapewne jest wszystko OK jeżeli licznik nie sygnalizuje problemów ( jeszcze powinna być informacja jaki to licznik - elektromagnetyczny, elektroniczny.
    Może któryś z przewodów fazowych ma przebicie do obudowy tegoż licznika ( pokrywa zacisków przeznaczona do plombowania ) i neonówka to wskazuje. W większości liczniki kWh to odbiorniki wykonane w I klasie i wymagają podłączenia przewodu ochronnego do obudowy - jest tam konkretny zacisk z symbolem uziemienia na obudowie. Czyż nie tak kolego ?
  • Poziom 14  
    Witam,
    Dziękuję za podpowiedź. To licznik mechaniczny, Pafal. Tak ma oczywiście.
    Tylko że przed wymianą licznika, to "zjawisko" nie występowało (sprawdziłem) Zmienił się przekrój przewodu. Pokrywa nie dotyka, bez pokrywy to samo.
  • Poziom 37  
    Nie spotkałem się w licznikach 1f by był zacisk do podłączenia przewodu uziemiającego jedynie w starych 3f Rumunach był zacisk na obudowie.
    Nigdy tez nie bawiłem się w sprawdzanie czy na obudowie świeci neonówka.
    Spotykam się czasem z tym ze zaciski licznika 1f maja duże śruby i wieczka są profilowane i izolowane by nie było zwarcia ale spotykam wieczka pomylone i wtedy wspomagamy się taśma izolacyjną by odizolować śruby od wieczka.
    Mogą występować jakieś prądy pojemnościowe czy co i pobudza neonówkę do świecenia. Nie mam pojęcia muszę przy okazji sprawdzić jak znajdę neonówkę czy na śrubce świeci.
  • Poziom 14  
    Witam,

Uściślając: na obudowie licznika neonówka nie świeci. Świeci na tej śrubce z otworem, przez którą przekłada się drucik od plomby chroniącej pokrywę z zaciskami oraz na śrubce od góry, przez którą przełożona jest górna plomba legalizacyjna licznika.
  • Poziom 22  
    Jaki model licznika?
  • Poziom 14  
    model licznika: A52
  • Pomocny post
    Moderator - Elektryka
    Typowy problem - stara, poczciwa neonówka jest dla jednych nieocenionym narzędziem, dla innych źródłem utrapień.
    Przyłóż jeszcze starszą i poczciwszą próbówkę (żarówkę 15W) i napisz czy zaświeciła i co na to neonówka. :D
  • Poziom 24  
    U mnie taki sam licznik i też świeci, ale nie "kopie":)
  • Poziom 14  
    Temat zamykam - szczególne podziękowania dla kolegi zbych70 za info na prv.