Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Włącznik światła - Słabe światło neonówki na włączniku światla

02 Feb 2014 14:21 1941 2
  • Level 9  
    Obserwuję pewne zjawisko którego nie rozumiem.

Do jednego z zacisków włącznika podłączam fazę, drugi nie jest podłączony do żadnego przewodu.

Sprawdzam oba zaciski neonówką przy oby ustawieniach włącznika (włą/wył)
    Na nie podłączonym końcu neonówka świeci się słabym światłem kiedy włącznik jest wyłączony.

Sprawdzałem włącznik czujnikiem który bada zamknięcie obwodu i włącznik działa prawidłowo.

Ten sam eksperyment powtórzyłem na innym wyłączniku i 3 innych neonówkach i występuje ten sam efekt.

Kiedy do drugiego zacisku podłączam przewód efekt na zaciskach wyłącznika nie występuje. Czyli przy pozycji wyłączonej neonówka nie pali się słabym światłem ale kiedy sprawdzam koniec podłączonego przewodu to efekt ten występuje tak samo jak wcześniej występował na zacisku włącznika.

Dlaczego tak się dzieje ?
  • Level 25  
    Badając zaciski tworzysz układ zamknięty, również przy wyłączonym włączniku, w takim układzie występuje impedancja pojemnościowa, i w układzie płynie prąd, który powoduje żarzenie neonówki.
  • Level 9  
    Dziękuję.
    Gdybym był tego świadom wcześniej zaoszczędził bym sobie kilku godzin sprawdzania obwodów. Teraz zapamiętam - impedancja pojemnościowa.