Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płytka ewaluacyjna do układu CPLD Altery: MAX 3000A [EPM3064A]

phanick 02 Feb 2014 17:35 7146 12
  • Płytka ewaluacyjna do układu CPLD Altery: MAX 3000A [EPM3064A]

Wcześniej bawiłem się układami FPGA i CPLD od Xilinxa. Teraz pora sprawdzić, jak sprawy mają się u konkurencji.
    Wykonałem prostą płytkę ewaluacyjną pod układ CPLD Altery: MAX 3000A [EPM3064A].

Jest to bardzo prosty układ, który w skrócie można opisać:

Code:

Feature EPM3064A
    Usable gates           1,250
    Macrocells             64
    Logic array blocks     4
    Maximum user I/O pins  66
    tPD (ns)               4.5
    tSU (ns)               2.8
    tCO1 (ns)              3.1
    fCNT (MHz)             222.2

Układ współpracuje z poziomami napięć na pinach 2.5 / 3.3 / 5 V, więc jest bardzo ciekawy.

Dla dociekliwych nota katalogowa:
    http://www.elenota.pl/datasheet-pdf/121810/Altera/MAX-3000

Płytka posiada złącze do programatora (JTAG) oraz wyprowadzone wszystkie piny I/O w postaci goldpinów.
    Zainstalowany jest też generator 100 MHz, który za pomocą zworki można podłączyć na dedykowane wejście zegarowe układu.
    Układ jest zasilany napięciem 3.3 V, które generuje stabilizator liniowy A21085D. Obecny na płycie przycisk RESET doprowadzony jest do dedykowanego do resetu wejścia układu.

Do złącza DC na płytce można podłączyć zasilacz 12 V DC (takie jest maksymalne dopuszczalne napięcie wejściowe stabilizatora), ale można tez podpiąć 5V DC (stabilizator potrzebuję minimalnej różnicy napięć ok 1.5V).
    Przewagą nad Xilinxem jest na pewno niższa cena programatora na USB.

Wszystkie wyjścia zabezpieczone są rezystorami 220, które chronią przed przypadkowym zwarciem, ograniczając maksymalny prąd.

Na płytce nie dawałem żadnych bajerów - diod LED, przycisków, gdyż nie ma to być płytka do nauki VHDLa, ale pod konkretne zastosowania.

Płytka ewaluacyjna do układu CPLD Altery: MAX 3000A [EPM3064A] Płytka ewaluacyjna do układu CPLD Altery: MAX 3000A [EPM3064A]

Płytka ewaluacyjna do układu CPLD Altery: MAX 3000A [EPM3064A] Płytka ewaluacyjna do układu CPLD Altery: MAX 3000A [EPM3064A]

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    phanick
    Level 28  
    Has specialization in: energetyk najwyższych napięć
    phanick wrote 2490 posts with rating 2566, helped 57 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2007 year.
    Steryd3
    Level 33  
    Płytka fajna bo prosta. Jedyna uwaga która rzuca mi się w oczy to połączenie wykonane drutem na górnej warstwie. Czy nie można było choćby kosztem kilku zworek zrobić tego jako zworek prostopadłych czy równoległych. W obecnym stanie wygląda to okropnie i grozi zwarciem. Gdyby to choć wykonać jakimś kynarem z izolacją było by już lepiej. Poza tym -czy ten odizolowany przewód nie mógł iść najkrótszą możliwą drogą? Tylko czekać jak zmieni swoje położenie i narobi szkód. To radził bym zmodyfikować od razu.
    Poza tym projekcik ok -choć wiele on nie wnosi. Bądź co bądź to tylko stabilizator, rezonator i wyprowadzenie pinów na kołki.
    phanick
    Level 28  
    Można wykonać programator pod LPT i będzie on taki sam jak do układów Xilinxa. Jednak programator pod USB Altery kosztuję ok. 40zł, ponadto można z niego wyciągnąć zasilanie 5V (i jak się uprzeć to także 3.3V, lecz o maksymalnej wydajności 100 mA) wobec czego stosowanie zewnętrznego zasilacza jest zbędne. Przy programatorze na LPT potrzebny jest dodatkowy zasilacz i kłopoty z nowszymi komputerami, które takiego portu nie posiadają.
    JAbłecznik
    Level 11  
    Jak to jest z tymi układami EPM - gdzieś czytałem że JTAG-iem można programować tylko te z końcówką S?
    Greyangel
    Level 14  
    rafikAVR wrote:
    w czym tworzy się oprogramowanie dla tego układu

Na starcie polecane są programy producenta. Mają dobrą dokumentację i całkiem niezłe możliwości. Ściągniesz z witryny Altery. Dwa trzy lata temu jak się nimi bawiłem to oprogramowanie było darmowe. Teraz pewnie też takie jest.

Niewątpliwie projekt ma walory poznawcze jednak wykorzystanie jego możliwości (szybkości) wymaga nieco bardziej zoptymalizowanego pod tum kątem prowadzenia ścieżek. Układy logiki programowalnej stosowane jako np. interface pomiędzy szybkim ADC+RAM a uC stosuje się dla tego że są szybkie, wtedy pojawia się w.w. zagadnienie.
    Greyangel
    Level 14  
    rafikAVR wrote:
    Ja jestem zmuszony zastosować CPLD do adresowania pamięci przez AVR

Nie prościej na licznikach ? Mają prędkość wystarczającą do takich zastosowań. Choć wiem że nie chodzi o to żeby było prościej :D. Życzę powodzenia :), CPLD to są naprawdę fajne kostki, start z nimi jest chyba jeszcze prostszy niż z uC na początek nie trzeba znać nawet języka programowania, później w miarę postępu znajomość VHDLa się przydaje. Ja zaczynałem od CUPL i ispGALow, za dużo nie dało się na tym zrobić ale przynajmniej łatwo było chwycić podstawy.
    megao
    Level 24  
    Warto zapoznać się z układami CPLD Altery. Nowsze serie mają całkiem spore możliwości.
    W przypadku MAX3000 trzeba pamiętać, że gwarantowana przez producenta liczba cykli programowania to 100, czyli niewiele.
    phanick
    Level 28  
    megao wrote:
    Warto zapoznać się z układami CPLD Altery. Nowsze serie mają całkiem spore możliwości.
    W przypadku MAX3000 trzeba pamiętać, że gwarantowana przez producenta liczba cykli programowania to 100, czyli niewiele.

Dzięki za info, zupełnie tego nie zauważyłem! W takim razie płytka ewaluacyjna w tej postaci jest trochę bez sensu, bo po tej ilości cykli układ idzie do śmieci i trzeba go wylutować.
    megao
    Level 24  
    Jest tak, że 100 cykli jest gwarantowane, być może układ wytrzyma drugie tyle, różnie z tym bywa. Do podstawowych testów powinno wystarczyć.
    leonow32

Level 30  
    A ja polecam MachXO2 od Lattice. Bardzo fajny scalak i jest bardzo user friendly. Doskonały na początek. Najtańsze modele można kupić w Farnellu już za 15zł!!! Oprogramowanie Lattice Diamond też jest bardzo lekkostrawne i łatwo je opanować. W standardzie jest też symulator Active HDL, również świetny :)

Płytki testowe do MachXO2 mają w Kamami, a na mojej stronie jest kilka przykładów, co z tym można robić:
    Generator DDS na FPGA
    Karta graficzna VGA na FPGA