Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Emisja ujawniająca - jak się bronić? Jak testowac?

02 Lut 2014 18:13 1293 2
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich serdecznie!

Jest to mój pierwszy post na elektrodzie i dotyczy w dodatku dość specyficznego tematu, którego tak do końca nie wiedziałem gdzie umieścić i mam nadzieję, że wybrałem dobrze. Nie znalazłem nic w internecie o budowie takiego sprzętu.

Zaznaczam też, że nie jestem elektronikiem tylko informatykiem.

Do rzeczy! Jakiś czas temu zacząłem się interesować tematyką TEMPEST i jego zagadnieniami. TEMPEST mówi nam, że możliwe jest podglądanie praktycznie każdego urządzenia przetwarzającego dane poprzez emisję ujawniającą. Wiem też, że takie urządzenia istnieją, bo je widziałem i widziałem, że działają skutecznie :) chodzi mi w zasadzie o tematykę podglądania monitorów LCD przy użyciu tej techniki z uwagi na to, że są najmocniejszymi emiterami pola elektromagnetycznego. Chciałbym stworzyć otoczenie(amatorskie) w którym mógłbym obniżyć emisję elektromagnetyczną swojego monitora testowego za pomocą folii ograniczających emisję, uziemnień itp.

Teraz mój problem. Chodzi mi o wykonanie aparatury testowej za pomocą, której widziałbym efekty swoich działań - tzn czy emisja ulega zmiejszeniu i czy dane wyświetlane na monitorze są bezpieczne i nie do odczytania.
    Aparatura testowa musi być w stanie z odległości kilku metrów pokazać na ekranie np. mojego laptopa to, co jest na ekranie mojego monitora testowego.
    Proszę was o rady, spostrzeżenia, pomoc programistyczną czy też z zakresu elektroniki(ewentualnie zawarcie współpracy)

Mój sprzęt: Skaner icom ic-r3 AM,TV z wyjściem jack video. Zakres częstotliwości pracy to 495Khz do 2459Mhz, więc myślę, że to wystarczy. Posiadam też antenę kierunkową, której mógłbym użyć do skierowania na monitor testowy. Posiadam też sprzętowy generator rastra. Dzięki niemu jestem w stanie dobrać parametry do wysterowania sygnału video(x i y) sygnał "z" to wczesniej wspomniany icom.

Myślałem też o ewentualnym zastosowaniu innej techniki np. karty TV analogowej itp ale myślę, że to chyba gorsze rozwiązanie.
    I tutaj zaczynają się schody i lawina pytań...
    Czy istnieje takie coś jak programowy generator synchronizacji? Nie wiem, jak "poskładać" te sygnały do kupy. Jak połączyć sygnał z icoma z generatorem rastra. Potrzebowałbym oprogramowanie, które mi to umożliwi, ale takowego nie ma nigdzie od tak do ściągniecia. Dodatkowym problemem jest manualne ustawianie częstotliwości wysterowania tego sygnału, więc to także powinien dobierać automat-soft. Moja wizja jest taka: Program komputerowy skanuje częstotliwości za pomocą icoma(obsługuje skaner softowo) Znajduje sygnał monitora testowego na częstotliwości np.78Mhz. Generuje do niego synchronizację i wyświetla na ekranie obraz z monitora testowego. Ja wiem, czy dotychczas zrobione zabezpieczenia pomogły obniżyć emisję. Proste prawda?

Czy ktoś próbował czegoś podobnego? może mi polecić jakies oprogramowanie? Czy może ktoś ma zupełnie inną koncepcję zbudowania takiej aparatury?

W sieci można znaleźć takie profesjonalne urządzenia do testowania np od Systemware. Ja chciałbym wykonać amatorską wersję czegos takiego wg przysłowia Polak potrafi.

Czekam na uwagi, z góry dziękuję za pomoc i mam nadzieję, że zainteresuję kogoś tą jakże ważną tematyką bezpieczeństwa naszych danych. Po wykonaniu aparatury testowej oczywiście podzielę się na forum wynikami prac.

Pozdrawiam!
  • Poziom 32  
    Niesłusznie zakładasz, że emisja ma jedną konkretną częstotliwość i że wystaczy ją znależć. To są sygnały szerokopasmowe.
  • Poziom 9  
    Nie zakładam, że ma jedną konkretną częstotliwość. Podałem oczywiście tylko przykład z monitorem testowym (78Mhz) bo mniej więcej na tej częstotliwości będzie emitował sygnał przy 1280x1024 w 60Hz odświeżaniu.
    Każda inna rozdzielczość czy odświeżanie będzie oznaczała inne f.
    Dlatego skaner icom, ma skanować pasmo i szukać transmisji. Dopiero po jej znalezieniu soft/generator rastra miałby wysterować sygnał, aby utworzyć stabilny obraz.
    Skaner oczywiście znajdzie także tą samą emisję na falach harmonicznych.