Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Bauknecht WAS 4740 - Wylewa wodę przez zasobnik - brak odpowietrznika

przepek 02 Lut 2014 19:30 3543 8
  • #1 02 Lut 2014 19:30
    przepek
    Poziom 11  

Witam
    Posiadam pralkę Bauknecht WAS 4740. Od kilku lat okresowo, co ileś tam prań (częściej lub rzadziej) podczas napełniania wyleje się woda poprzez zasobnik proszku. Dzieje się tak najczęściej po rozpoczęciu prania, ale zdarzało się to także podczas nabierania wody do płukania. Ostatnimi czasy zdarza się to prawie co pranie. Nie jest to jakaś duża ilość, powiedzmy 3/4 szklanki. Po wyciągnięciu zasobnika obserwując napełnianie wodą pralki zauważyłem, że woda wypychana jest w pewnym momencie przez powietrze uchodzące z wlewu do bębna.
    Przejrzałem wiele tematów dotyczącej tej usterki i doszedłem do wniosku, że przyczyną jest zanieczyszczenie odpowietrznika bębna. Niestety pomimo przejrzenia instrukcji serwisowej i oględzin wnętrzności pralki po ściągnięciu górnej pokrywy, nie mam pojęcia gdzie takowy odpowietrznik w tym modelu się znajduję. Wąż doprowadzający wodę do bębna jest drożny, a nie widzę, żadnego innego, odchodzącego od bębna. Poza tym pralka działa jak należy.
    Jeżeli ktoś miał już styczność z tym problemem w tej pralce proszę o pomoc.

0 8
  • Pomocny post
    #2 02 Lut 2014 20:18
    despe
    Poziom 8  

Musisz mieć zapchany filtr , albo proszek gdzieś utknął rozkręć pralkę i udrożnij gumowe elementy

Dodano po 44 [sekundy]:

albo elektrozawór jest walnięty

Dodano po 31 [minuty]:

Mam!!! Masz za duże ciśnienie wody w kranie, zmniejsz przepływ wody do pralki poprzez regulacje przy kraniku, który dozuje wode do pralki tj przy wężu doprowadzającym wode

0
  • #3 02 Lut 2014 20:38
    nares
    Specjalista AGD

przepek napisał:
    gdzie takowy odpowietrznik w tym modelu się znajduję.

Trzeci rysunek, wąż ze znacznikiem X, do podłączenia w zasobnik proszku.

0
  • #4 02 Lut 2014 22:31
    przepek
    Poziom 11  

Dziękuję za szybką odpowiedź. Obie odpowiedzi są pomocne. Nares -myślałem, że odpowietrznik (ze znacznikiem X), który wskazałeś to, to samo, co wlew do bębna z zasobnika tylko inaczej pokazany, ale masz rację, bo łączy się on z zasobnikiem w innym miejscu niż wlew (na co nie zwróciłem wcześniej uwagi). A co wprowadziło mnie w takie błędne myślenie ? Zrobiłem zdjęcie
    Pralka Bauknecht WAS 4740 - Wylewa wodę przez zasobnik - brak odpowietrznika

Spróbuję zastosować się do rady despe odnośnie zmniejszenia ciśnienia wody, co powinno spowolnić dopływ wody i spowodować odpowietrzanie się bębna poprzez wlew.

Popatrzę jeszcze na możliwość dokupienia oryginalnego odpowietrznika i ew. przeróbki. Zastanawia mnie też czy to niedoróbka producenta, czy ten model tak miał mieć ?

0
  • #5 02 Lut 2014 23:35
    despe
    Poziom 8  

Ja mam 30letniego polara ps 663p i jestem z niego aktualnie zadowolony, mam też aeg elektrolux privileg turbo 722 z suszarką i powiem ze niemieckie pralki są robione z precyzją. nie wiem czy kupiłeś pralkę z wystawki czy nową??? jesli używaną to moze poprzedni wlascciel cos tam grzebal bo wąrpie zeby producent w obenych czasach czegos niedorobił...

Dodano po 1 [minuty]:

dorób węża z jakiejś dętki, albo idz na złom i cos dopasuj

Dodano po 5 [minuty]:

wiesz co zrób jeszcze, wyjmij szuflade na detergenty i ją dokładnie wymyj, jesli ma tam jakies elementy ruchome wyjmij i przeczysc

0
  • #6 03 Lut 2014 13:25
    przepek
    Poziom 11  

Jak powiększysz zdjęcie to widać, że na obudowie bębna jest tylko przetłoczenie w którym pewnie miał być wycięty otwór pod wężyk odpowietrzający. Zaślepienie zasobnika też wygląda na oryginalne, więc grzebane nie było. Tak jak piszesz będzie trzeba coś dobrać i szczelnie zamontować.

0
  • #7 04 Lut 2014 10:13
    Stefciu_B
    Specjalista AGD

przepek napisał:
    podczas napełniania wyleje się woda poprzez zasobnik proszku.

Sprawdź drożność węża zasobnik - zbiornik, którym woda z proszkiem wlatuje do zbiornika bo być może, że "zarósł" trochę proszkiem ;) a może przypadek podobny do tego

0
  • #8 04 Lut 2014 12:12
    przepek
    Poziom 11  

Sprawdzałem - jest drożny. W związku z tym, iż okazało się że moja pralka nie ma odpowietrznika bębna (z oględzin wynika, że wogóle nie został zamontowany przez producenta - na schemacie serwisowym jest), i jest to z dużym prawdopodobieństwem przyczyna wylewania wody (wzrokowo stwierdziłem, że to powietrze wypycha wodę z wlewu do bębna), pytanie (raczej do osób na co dzień zajmujących się serwisem pralek) czy pralka może nie mieć odpowietrznika bębna? Zamierzam napisać do producenta (Bauknecht) coś ala "zażalenie" ;)

1
  • #9 20 Lis 2017 22:12
    przepek
    Poziom 11  

despe napisał:
    Musisz mieć zapchany filtr , albo proszek gdzieś utknął rozkręć pralkę i udrożnij gumowe elementy
    Dodano po 44 [sekundy]:
    albo elektrozawór jest walnięty
    Dodano po 31 [minuty]:
    Mam!!! Masz za duże ciśnienie wody w kranie, zmniejsz przepływ wody do pralki poprzez regulacje przy kraniku, który dozuje wode do pralki tj przy wężu doprowadzającym wode

Dzięki despe, strzał w dziesiątkę. Zmniejszenie ciśnienia pomogło w 100%. Sorry, że tak późno, ale lepiej niż wcale ;) Temat do zamknięcia.

0