Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć przez Bluetooth i problemy :(

arczi68159658 01 Kwi 2005 09:40 3588 13
  • #1 01 Kwi 2005 09:40
    arczi68159658
    Poziom 21  

Witam.

Zakupiłem Dongle Bluethoot USB i zafazcynowany parametrami (zasięg do 100 metrów) wziąłem sie do pracy.
    Pełen w skowronkach zainstalowałem stery i problemy zaczęły się kiedy zacząłem konfigurować.

Wchodze w <My Bluetooth> potem <bluetooth device discovery> i lipa. Podstawiłem laptopa blizej kompa (na odległość około 1 metra) i o dziwo zaobaczyły się, ale po oddaleniu laptopa na odległożć około 3- 4 metrów znowu mic że nie wspomne o tym ze laptopmiał pracować na pietrze.
    Czy to ja robie coś źle czy może ten bluetooth jest wart tyle co mysle w tym momencie?
    Jak to zkonfigurować żeby można było wymieniać pliki miedzy kompami i korzystać z internrtu na laptopie ?

Pozdrawiam.

0 13
  • #2 02 Kwi 2005 00:07
    jaco777
    Poziom 24  

Prawdopodobnie Bluetooth w laptopie ma zasięg 10m (Class 3). Ale jeżeli obydwa Bluetooth'y widzą się z odległości tylko 1m to może to być też jakieś uszkodzenie fizyczne któregoś z modułów. Jeżeli masz telefon komórkowy z Bluetooth'em to za pomoca telefonu spróbuj określić zasięg obydwu Bluetooth'ów w kompie i laptopie. 10 metrów powinieneś osiągnąć bez problemów przy braku przeszkód na drodze między adapterem a komórką.

Napisz jakiego oprogramowania używasz do obsługi Bluetootha na kompie i w laptopie. Nazwa, producent i wersja oprogramowania. Napisz też jak obydwa Bluetooth'y się nazywają dokładnie, spróbuj znaleźć ich specyfikacje.

0
  • #3 02 Kwi 2005 09:22
    arczi68159658
    Poziom 21  

Na opakowaniu jest napisane ze zasięg jest do 100 metrów.
    Oprogramowania uzywam oryginalnego - Versia 1,4.
    Próbowałem komunikować sie z telefonem komórkowym (nokia 6310i) i jak i jeden jak i drógi nie mają wiekszych problemów z jej wykryciem i komunikacja. W budynku połaczenie było ciągłe przez dwie ściany.
    Dwa moduły ze sobą łacza się idealnie do odległości około 3 metrów.
    Oprogramowanie nazywa sie IVT Corporation BlueSoleil.
    Na karcie jewt napisane PRODIGY ES - 1001 a na naklejce w środkuV@ EDISONSOFT passed.
    Ciekawe jest to że po nawiązaniu połączenia nawet jeżeli karty prawie sie ze soba stykają jakość sygnału jest słaba, a w przypadku łaczenia telefonem (jeżeli telefon znajduje się w odległości kilku centymetrów)jakość sygnału dochodzi do połowy.
    Czy moge użyc np innego oprogramowania do tych kart a jeżeli tak to jakie?

0
  • #4 03 Kwi 2005 12:44
    jaco777
    Poziom 24  

Prawdę mówiąc trochę dziwne objawy. Ale nie napisałeś jakiej klasy Bluetooth jest w laptopie, opisałeś chyba tylko ten w kompie. Tak jak już napisałm, prawdopodobnie siedzi w nim Bluetooth Class 3 i dlatego masz taki słaby zasięg.

A co do oprogramowania to spróbuj wersji 1.3.1 z tej strony
    http://www.msi.com.tw/program/support/driver/dvr/spt_dvr_list.php?part=8&kind=23&CHIP=23&ID=8
    wyższe wersje będą wymagać chyba klucza licencyjnego. Możesz też spróbować wersji 1.4.9.3, to też BlueSoleil, może zadziała bez ograniczeń.

0
  • #5 04 Kwi 2005 15:13
    arczi68159658
    Poziom 21  

Sprawdzałem różne wersje sterowników i jest tak samo, jedna jak i druga karta (są takie same ) łaczą sie z telefonem przez kilka scian i jest ciągłe połączenie, jak połacze laptopa i PC,ta to łączą sie tylko na odległość 3-4 metrów.
    Dlaczego tak jest ??

0
  • #6 04 Kwi 2005 15:52
    jaco777
    Poziom 24  

Zrób taki test:
    - jak moduły widzą się to nawiąż jakieś aktywne połączenie,
    - na obydwu kompach otwórz okienka w których widać jakość odbieranego sygnału,
    - teraz oddalaj się po woli z laptopem i obserwuj wskazania na obydwu kompach,
    - pomiar staraj się robić w wolnej przestrzeni, tak aby obydwa Bluetooth'y widziały się optycznie.

Objawy u Ciebie występujące przypominają zjawiska ze strefy bliskiej, tyle tylko że na odwrót :-)

Jak masz możliwość to spróbuj komunikacji z innym adapterem Bluetooth (firma).

0
  • #7 04 Kwi 2005 18:50
    arczi68159658
    Poziom 21  

Testy zrobiłem taj jak radziłeś - jest tak samo. Pokazuje z kilku centymetrów jakość sygnału słaba i na PC'cie i na laptopie i po oddaleniu na 3 metry z kawałkiem połączenie poprostu sie przerywa (wskaźnik poziomu sygnału do samego momentu przerwania pokazuje jakość sygnału słabą po czym nagle znika)
    Ciekawe jest to ze jak z obydwuch kart zdjąłem obudowy plastikowe to zasięg wzrósł około 1 metra.

Niestety nie mam innej karty zeby przetestować :(
    Komunikacja z telefonem bez zmian - dwa stropy uzbrojone i dwie ściany i połaczenie stałe - jakośc sygnału na połowie.

Co to są te zjawiska strefy bliskiej i czy mozna w jakis sposób spróbowac zwiekszyc zasięg kart np montując dodtkową antenę ?
    Z tego co zauważyłem budowa karty jest bardzo prosta.

0
  • #8 05 Kwi 2005 12:42
    jaco777
    Poziom 24  

To trochę zaczyna przypominać sprawę do archiwum X :-)

O Twoich adapterach znalazłem to http://mobile.brando.com.hk/BluetoothDongle05.php
    i wygląda na to, że to co jest napisane na pudełku rozbiega się z tym co jest napisane na tej stronie. Skłaniam się do stwierdzenia, że te adaptery to po prostu tandetna lipa i już.

Strefę bliską zostawmy w spokoju, w przypadku transmisji Bluetooth ma ona znikome znaczenie.

Możemy spróbować z dorobieniem jakiejś antenki. Wystarczy przylutować kilka cm jakiegoś drutu i już mamy antenkę :-) Trzeba tylko znaleźć miejsce gdzie ją przylutować. Prawdopodobnie w oryginale za antenę robi kawałek ścieżki, trzeba znaleźć jej początek i tam przylutować naszą antenkę. Jeżeli uda Ci się namierzyć ten początek to spróbuj najpierw przytknąć (w czasie aktywnego połączenia)tylko jakiś drucik i zobaczyć czy są tego wymierne efekty. Ale najlepiej wykonać antenki dla obydwu adapterów na raz i wtedy zobaczyć efekty.

Jak masz jak to zamieść skany płytek dwóch stron adaptera, może uda się coś dojrzeć.

0
  • #9 05 Kwi 2005 22:14
    arczi68159658
    Poziom 21  

Dzisiaj przylutowałem antenki wyjete z siemensów c25(spiralki) i o dziwo kompy widzą sie.
    Nawiazałem połączenie jak stał jeden przy drugim i oddalałem sie z laptopem. Wszedłem na pietro i połączenie nie przerwało się.
    Problem jest taki ze predkość przesyłania plików miedzy kompami jest 0,01 Kb/s i po przesłaniu 1-2% pliku małego jest komunikat ze wysyłanie zostało przerwane ale połączenie nadal jest.
    Po przerwaniu połaczenia i próbie nawiazania z pietra juz niestety nie widza sie.
    Jak połącze je jak są obok siebie i odejde z laptopem to jest połączenie ciagłe.
    Po dolutowaniu antenek jakość sygnału (jak są obok siebie) wzrosła do połowy, a jak laptop jest na pietrze jakość jest słaba.
    Jak zkonfigurować aby mozna było korzystać na laptopie z internetu bo pod tym kontem jeszcze nie sprawdzałem.

0
  • #10 05 Kwi 2005 23:37
    jaco777
    Poziom 24  

Czyli wygląda na to, że są to tandetne moduły Bluetooth Class 2 więc zasięg maksymalny 20m (w idealnych warunkach).

Odnośnie tego zasięgu: ja mam dwa moduły MSI MS6968 Class 1 z zewnętrzynymi antenkami i zasięgu wg producenta do 200m, i jak jeden komp jest oddalony od drugiego o około 10m, na drodze są trzy ściany żelbetowe (wielka płyta w bloku) to "jakość" sygnału spada do około 10% ale połączenie jest stabilne, wyciągam spokojnie 30-40kBs.

Raczej nic nie poradzisz z tymi modułami, są lipne i już, słaby zasięg, słaby transfer, zrywanie połączenia, to typowe objawy produkcji no-name.

A odnośnie udostępnienia netu, to najpierw włącz na obydwu kompach profil sieci LAN, zainiciuj połączenie, będziesz musiał na jednym z kompów wyrazić zgodę na autoryzację i zaznacz że zawsze ma wyrażać zgodę dla tego drugiego kompa. W ten sposób stworzysz już typowe połączenie LAN między kompami ale oczywiście bezprzewodowo. A udostępnianie to już zupełnie inna zabawa. Najpierw skonfiguruj sieć LAN Bluetooth.

0
  • #11 06 Kwi 2005 17:26
    arczi68159658
    Poziom 21  

Zdołowałem sie ta wiadomościa, że wiecej nie wycisne z tych kart :(
    Połączenie lan nawiązałem i zkonfigurowałem ale netu nie moge - nie wiem jak sie za to zabrać.

0
  • Pomocny post
    #12 06 Kwi 2005 21:14
    jaco777
    Poziom 24  

Oj facet, a Google to co? Wystarczy wpisać udostępnianie bluetooth i już masz wyniki http://www.google.pl/search?num=30&hl=pl&neww...=udost%C4%99pnianie+bluetooth&btnG=Szukaj&lr=
    Pierwszy link z brzegu http://pda.pacanka.com/article.php?mode=show&ID=6&page=2 i już masz sporo informacji. TO co jest tam opisane robisz na kompie z internetem, w drugim ustawiasz na Automatycznie wykryj ustawienia w Ustawienia sieci LAN w przeglądarce IE i teoretycznie powinno chodzić.

www.google.pl , troszkę cierpliwości i znajdziesz sporo informacji.

0
  • #13 12 Kwi 2005 00:20
    arczi68159658
    Poziom 21  

jaco777 - wielkie ukłony w twoja strone za pomoc i cierpliwość.
    Kupiłem już sobie normalna karte sieciową i skretkę i w wolnej chwili zabiore sie do montarzu i wiercenia scian. Z tymi kartami Bluetootch dałem sobie spokój bo to naprawde wielkie guano.

Pozdrawiam.

0
  • #14 12 Kwi 2005 16:05
    jaco777
    Poziom 24  

Nie ma sprawy. Standard Bluetooth nie jest taki zły, tylko pewni producenci robią gówniany sprzęt (adaptery) lub dziurawe oprogramowanie w komórkach, dzięki czemu nawet dzieciak może praktycznie wszystko z niej wyciągnąć.

Gdybyś miał lepsze adaptery Bluetooth...

0