Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Usuwanie składowej stałej w oscyloskopie

02 Lut 2014 20:39 3069 2
 • Poziom 11  
  Witam serdecznie,
  W niedługim czasie będę musiał zaprojektować analogowy obwód który na wejściu przyjmie sygnał sinusoidalny 5kHz z składowa stałą która będzie się zmieniać. Chciałbym ją usunąć w sposób identyczny jak to robi oscyloskop na ustawieniu AC. Jednak samo dodanie szeregowo kondensatora 47nF i rezystora 100 k do masy powoduje znaczny spadek amplitudy sygnału (około 20%).
  Chciałbym się zapytać jak oscyloskop radzi sobie z tym spadkiem amplitudy aby pokazać prawidłowy pomiar z prawidłową amplitudą?
  Schamat
  Usuwanie składowej stałej w oscyloskopie
  Dziękuję za pomoc
  Krzysiek.
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  47nF i 100kΩ daje filtr górnoprzepustowy o częstotliwości odcięcia 33.8Hz. Coś Ci się musiało pomylić w obliczeniach albo symulacji, bo dla 5kHz tłumienie takiego filtru będzie praktycznie niezauważalne. Układy wejściowe oscyloskopów działają właśnie według takiej samej zasady: dla pomiarów AC na wejściu włączana jest szeregowa pojemność, co najwyżej wartości są inne, bo oporność wejściowa wynosi zazwyczaj 1MΩ a pojemność szeregowa jest rzędu ułamka µF, tak aby częstotliwość odcięcia była w okolicach 1Hz.
 • Poziom 11  
  Dziękuję bardzo za odpowiedź. Tak, masz rację, błędnie przeprowadziłem symulację. Po poprawkach wychodzi, że tłumienie jest pomijalnie małe.
  Zamieszczam screen'y ustawień Vsin oraz wygląd przebiegu przed i po filtracji jak by ktoś potrzebował na przyszłość (np. na zajęcia z układów)
  Usuwanie składowej stałej w oscyloskopie

  Usuwanie składowej stałej w oscyloskopie