Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie silnika i ślimaka w piecu z podajnikiem

02 Lut 2014 22:33 3306 5
  • Poziom 9  
    Potrzebuję pomocy/ porady. Chciałbym zabezpieczyć silnik w podajniku pieca przed kamieniami występującymi w węglu.
    Chcę, aby podajnik cofał się przez kilka sekund po "wychwyceniu" kamienia, który go zblokował.
    Myślałem o przekaźniku termicznym i do tego jakiś przekaźnik czasowy. Dodam jeszcze, że silnik działa na lewych i prawych obrotach.

Dodano po 2 [minuty]:

Generalnie moje pytanie brzmi : czy są przekaźniki termiczne, które działają bez zwłoki czasowej, tak jak to jest w zwykłym termiku z bimetalem?
  • Poziom 30  
    Ślinik z zablokowanym wirnikiem jest w stanie zwarcie, tu nie trzeba termika. Zresztą, tam jest ten trzpień który ma się złamać zanim się silnik zablokuje.

Może sprytny pomiar prądu pobieranego przez silnik? Jeśli przekładnia jest na tyle silna że łamie trzpień jak zapałkę to chyba i tego nie da się zrobić bez modyfikacji tego trzpienia, tak by zanim się złamie trochę się odchylał, coś w rodzaju sprzęgła.
  • Poziom 42  
    nikodemnikodem napisał:
    czy są przekaźniki termiczne, które działają bez zwłoki czasowej, tak jak to jest w zwykłym termiku z bimetalem?

Nie ma! Przeczy to samej zasadzie rozłącznika przeciążeniowego do silnika.
    Wyłącznik nadprądowy można skonstruować samodzielnie. Nie musi być aż tak szybki. Mało tego zbyt szybki nie pozwoli na uruchomienie silnika!
    Wszystko zależy jaki silnik? Jakie ma prądy rozruchowe i do jakiego reżimu pracy jest dostosowany. Temat nie jest banalny. Potrzeba trochę wiedzy z elektroniki. Kupienie czegoś gotowego może być trudne :cry:
  • Poziom 9  
    Jeśli chodzi o zawleczkę to oczywiście jest i zrywa się gdy jest za ciężko. niestety ostatnio zblokowało się tak, że trzeba było usuwać ją siłą ( nie było to łatwe).
    Teraz myśle nad jakimś sprytnym patentem aby silnik cofał się gdy ślimak natrafi na opór.
    Silnik ma 180W.

Dodano po 13 [minuty]:

co myslicie o zastosowaniu przekaznika F&F epp-619

http://www.fif.com.pl/produkt/1144/1145

i do tego jeszcze jakiś przekaźnik czasowy....
    szukam dalej.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Dobierz odpowiednio czas pracy na "lewych" obrotach bo jeśli ustawisz za długo to klin i tak Ci się zerwie.
    PS. Węgiel jest nieściśliwy... :)
  • Poziom 9  
    projekt upadł, ale dowiedziałem sie kilku rzeczy na temat węgla.