Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duży rachunek za prąd - czy to możliwe ?

WSZtm 06 Lut 2014 00:20 16500 49
    WSZtm
    Poziom 12  
    Reasumując, nie ma co prosić o wymianę bo działa prawidłowo mimo napięcia 220V a nie 230V ?
  • OptexOptex
    saskia
    Poziom 38  
    Tak na wszelki wypadek, sprawdz historie mieszkania.
    Czesto z jednego wiekszego mieszkania sa robione 2 mniejsze, a instalacja nie jest prawidlowo rozdzielona, albo nie rozdzielona w ogole, a w drugiej czesci rozdzielonego mieszkania mieszka wlasciciel tej wynajmowanej czesci. :-)
  • OptexOptex
    WSZtm
    Poziom 12  
    Wyłączyć wszystko w domu i odpalić jedną tradycyjną "świeczkę" 40W ?
    ZbiguZbigu
    Poziom 9  
    Moi Drodzy,

Mieszkam w domu jednorodzinnym i po analizie zużycia prądu wychodzi, że średnio zużywamy 28kWh na dobę. Płacimy ponad 800PLN co 2 miesiące. Jestem zszokowany tymi wynikami, czytając for a internetowe na ogół takich wyników nikt nie pokazuje. Dzisiaj przeprowadziłem test i spisałem o 23:00 wczoraj stan licznika i notuję ile zużywa na bieżąco tzn. przez noc do 8:30 jak wstałem i potem co godzina w ciągu dnia jak cała rodzina (2 odoby dorosłe i 2 dzieci ponad 10 lat) wstała i normalnie używamy prąd.
    Okazało się że w ciągu nocy średnio zużyliśmy 0,465kW/h czyli około 4,65kW ! to już dużo jak na samą noc, ale mamy dużo około 40 urządzeń na stand-by w gniazdkach i chodzące 3 lodówki. Kolejne pomiary co godzina obecnie wykazały, że zużycie prądu waha się od 1,5kW/h do 3.8kW/h (ostatnia godzina to chyba maksimum naszego normalnego egzystowania = 3 lodówki, zmywarka, pralka oraz 3 zestawy komputerowe i 3 TV lcd i jedna plazma). Ogólnie widać, ze idziemy na te 28kW/dobę. Masakra, na pierwszy rzut oka można troche oszczedzić na nocnym stand-by ale nie mam pomysłu na całość. Dodam, że 100% żarówek to LEDy, kuchnia indukcyjna, ogrzewanie gaz piec. Jakieś pomysły co można jeszcze racjonalnie zrobić aby zaoszczędzić? Nie wiem czy jest możliwe obniżenie tego zużycia ....? Rachunek roczny za sam prad można się domyśleć wysoki, ponad 5000pln na rok. (RWE), 0,53PLN /kWh taryfa G11.
    vodiczka
    Poziom 43  
    Jeżeli 3 lodówki to zapewne sporo gotujecie a kuchnia indukcyjna pobiera "trochę" prądu, jeżeli dodatkowo często pierzecie...
    Choć jak na czteroosobową rodzinę, to jednak za dużo. Czym podgrzewacie wodę?
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Sprawdzić, czy lodówki dobrze się zamykają - typowa lodówka zużywa 0.8kWh dziennie, ale może zużywać dużo więcej, jeśli jest niedokładnie zamknięta. Zmierzyć zużycie energii przez urządzenia na stand-by (żeby to nie trwało długo: wyłączyć wszystko inne, odczekać minutę, zmierzyć czas obrotu tarczy licznika (albo czas pomiędzy mignięciami LED-a, jeśli licznik jest elektroniczny), przeliczyć na kW.
    ZbiguZbigu
    Poziom 9  
    Nie specjalnie dużo gotujemy Płyta indukcyjna chodzi na 2 z 4 pól I nie na maksa przez około 3godz dziennie. Wg mnie to jakieś maks 2kW/h czyli 6kW na dzień. Wodę grzeje piec gazowy i tu tylko pompka obiegowa 40W chodzi cały czas plus jak sie włącza ale to jest kilka razy na dobę po kilka minut plus stand-by.
    Zmywarka zużywa 1.1kW na cykl I chodzi 1-2 razy dziennie. Ogólnie te 28kW/dobę to dużo I szukam miejsc na oszczędność :).

PS. 1 lodówka Bosch w zabudowie była za mała dla nas więc mamy jeszcze LG dwudźwiową oraz małą na wino.
    swiercm
    Moderator na urlopie...
    3 komputery na 2 osoby dorosłe i 2 dzieci? A nie może być 1? Tutaj możesz zaoszczędzić.
    Średnio licząc jeden średniej klasy PC zużywa około 200W, przy 3 to już masz 600W. Stąd ten kosmos. Przy graniu, czyli stress, te wartości mogą wędrować znacznie w górę (zależy, jakie są to komputery i jakie mają PSU - jeśli są to słabe zasilacze, bez wysokiej sprawności - można zastanowić się nad wymianą na oszczędniejsze)
    Chyba, że pralka, kuchnia chodzi na okrągło.

ZbiguZbigu napisał:
    Okazało się że w ciągu nocy średnio zużyliśmy 0,465kW/h czyli około 4,65kW !
    To co Wy tam macie podłączone? Chyba nie wszystko jest w stanie stand-by.;)

ZbiguZbigu napisał:
    Zmywarka zużywa 1.1kW na cykl I chodzi 1-2 razy dziennie

A nie lepiej ręcznie umyć mniejszą ilość naczyń? Po co 2 razy dziennie uruchamiać zmywarkę.

Oj jest sporo do zaoszczędzenia.

U nas średnio na dzień to góra 5kWh schodzi, przy 2 PC włączonych i standardowych urządzeniach AGD.;)
    ZbiguZbigu
    Poziom 9  
    W nocy chodzą wspomniane 3 lodówki I reszta sprzetu jest na stand-by ale w sumie naliczyłem ponad 40 urządzeń różnych od kamery IP poprzez szczoteczkę do zębów, robota do sprzątania na dekoderach tv (4 Polsat) i innym drobnym sprzęcie kończąc. ale jeśli one zużywają średnio pewnie 4W/sztukę to daje to 160W na godzinę to w ciągu tej nocy było 1,6KW z tych 4 z groszem. Moge powiedzieć w skrócie, że średnio zużywamy stand-by plus 1kW na godzinę przez całą dobę to daje te 28kW średnio na dobę i właśnie to dzisiaj mierze I nie chce byc inaczej.

PS. W nocy jeszcze 6x11W led na ogrodzie się pali. Co do Komputerów to nie da rady na jednym bo każdy nawet teraz ma włączony do swoich celów :) takie życie.

Odczyty kW z tego testu do chili obecnej: (wskazanie nocne uśredniłem)

Suma: 30.0226 kW
    26-04-2014
    Godzina kW/h
    23:30 0.46526
    00:30 0.46526
    01:30 0.46526
    02:30 0.46526
    03:30 0.46526
    04:30 0.46526
    05:30 0.46526
    06:30 0.46526
    07:30 0.46526
    08:30 0.46526
    09:30 1.97
    10:30 1.65
    11:30 1.49
    12:30 1.5
    13:30 1.53
    14:30 3.3
    15:30 1.89
    16:30 2.49
    17:30 2.57
    18:30 1.16
    19:30 0.99
    20:30 1.42
    21:30 1.25
    22:30 1.2
    23:30 0.96

Będzie więcej niż 28kW/dobę bo jest dzień wolny I dzisiaj na maksa chodzi wszystko, dzieci w domu, rodzice w domu, TV chodzi, komputery chodzą, pranie 2x, zmywarka będzie 2x. NO zobaczymy ile wyjdzie na całą dobę do 23:30. Dopisałem pomiar z 16:30 chodziła dodatkowo płyta indukcyjna plus czajnik w ostatniej godzinie.

jest 23:30....
    No i wybiło 30kW. Licznik liczy OK sprawdziłem. Takie życie trzeba płacić za wygodę albo oszczędzać wyłączając z gniazdek wszystko co nie jest używane (jest to bardzo męczące jak tych urządzeń jest wiele i pewnie szybko się zapomina o tym, w każdym razie informacja dla każdego jest taka, że przy dużym domu, czteroosobowej rodzinie i masie różnych sprzętów i sprzęcików nie ma szans aby wykręcić mniej w sposób mało inwazyjny dla komfortu mieszkańców.

Ostatecznie jak zmywarka się zepsuje (ta ma 15 lat i nie chce :) ) trzeba będzie kupic bardzo energooszczędną A+++, na kuchni indukcyjnej już nie oszczędzimy bardziej, komputery są jakie są i takie zostaną, TV, no niestety 4 bo każdy ogląda inne rzeczy i też nic się tu nie wykombinuje drastycznego, Pralka jest OK i lepsza nie będzie, Oświetlenie LED 100%, wszystkie żarówki w domu i w ogrodzie po 11W żeby było widno, Inne urządzenia nie do ruszenia, alarmy, kamery, małe AGD też musi być, jednym słowem tyle wychodzi i mniej nie będzie. Dobrze, że ogrzewanie i woda jest z Pieca gazowego bo inaczej było by jeszcze słabiej.

pozdrawiam wszystkich i życzę optymalizacji kosztów bo można jak widac zejść ok 30% od takiego stanu jak u mnie ale trzeba mieć żelazny rigor i zasady zachowań w domu. Widać jak dobry to jest biznes dla RWE.

PS,. Zastanawiałem się nawet nad małą elektrownią wiatrową na 1-2kW, żeby chociaż pokryć ten Stand-by w czasie doby co dało by jakąś ulgę ale też po zastanowieniu chyba temat odpuszczę, za dużo kombinowania z tym plus koszty plus utrzymanie plus brak gwarancji na wiatr :).

Dobranoc :)

PS.PS. Dzisiaj jakbym budował dom to na pewno więcej uwagi bym zwrócił na instalację energetyczną i na pewno bym zastosował jakąś inteligencję do zarządzania tym trudnym tematem.
    vodiczka
    Poziom 43  
    ZbiguZbigu napisał:
    TV, no niestety 4 bo każdy ogląda inne rzeczy i też nic się tu nie wykombinuje drastycznego,
    To nie życie rodzinne, to życie obok siebie :|
    ZbiguZbigu napisał:
    pozdrawiam wszystkich i życzę optymalizacji kosztów bo można jak widac zejść ok 30% od takiego stanu jak u mnie ale trzeba mieć żelazny rigor i zasady zachowań w domu
    W sumie nie wiem czy martwi Cię duże zużycie czy chwalisz się stanem posiadania i życiem na luzie, bez żelaznego rygoru :D
    Proponuję zamiast gazu i elektrowni wiatrowej zastosować do ogrzewania pompę ciepła.
    swiercm
    Moderator na urlopie...
    vodiczka napisał:
    ZbiguZbigu napisał:
    TV, no niestety 4 bo każdy ogląda inne rzeczy i też nic się tu nie wykombinuje drastycznego,
    To nie życie rodzinne, to życie obok siebie

A skończy się to tak... (forma żartu.;))
    Duży rachunek za prąd - czy to możliwe ?

Jak pisałem - oszczędności tutaj można tyle znaleźć, że szok.
    Myślę, że trzeba zacząć od samego siebie i zmiany sposobu myślenia, a potem pytać, co gdzie "uciąć".
    Same rachunki u Was, to niejednokrotnie środki większości rodzin, jakie uzyskują miesięcznie.;)
    ZbiguZbigu
    Poziom 9  
    Nawiązując do tych 30kW na dobę postanowiłem dzisiaj zrobic inwentaryzację sprzętu i odpowiedzieć sobie na pytanie co ile zjada prądu aby ewentualnie móc coś oszczędzić:

Komputery z monitorami : 220W+160W+150W (ostatni w stresie czasami pracuje do 380W)
    Zmywarka niestety producent podaje 1.1kW na cykl mycia a tu z pomiaru wyszło 1.5kW na cykl mycia (89 min, średni program).
    Router + Switch 30W
    Lodówka duża LG dwudrzwiowa 160W oraz 22W w Stand by
    Lodówka Bosch 120W,
    Czajnik 2kW (gotuje 5min pełny 2litry)
    TV plazma 330W, 30W stand by!!!
    2x TV LCD z Polsatem 60W oraz 110W
    Wzmacniacz 104W 0W stand by
    Dekoder Polsat 15W stand by i prawie 16W w działaniu
    Alarm 5W, Wifi Repeater 5W

To zmierzyłem i jak wyłączę stand by na noc plus większość dnia (praca szkoła)
    można zaoszczędzić około: 150W na godzinę czyli od 23 do powiedzmy 14 jak dzieci wracają będzie około 15 godzin co daje c.a. 2,25kW oszczędności na dobę. Miesięcznie da to jakieś 35PLN oszczędności a rocznie już 430PLN czyli w moim wydaniu jeden miesiąc w roku mam gratis. Co do reszty to już nie widzę możliwości oszczędzania.

Pozdrawiam,

Może te dane przydadzą się osobom mającym również duże rachunki za prąd, warto oszczędzać choć to jest bardzo trudne I wymaga dużej dyscypliny.

PS. Nie zmierzyłem Kuchni indukcyjnej bo nie moge wpiąć miernika ale c.a 2 pola po 4 godziny dziennie daje 3kW (nie chodzi na maksa).
    swiercm
    Moderator na urlopie...
    ZbiguZbigu napisał:
    Komputery z monitorami : 220W+160W+150W (ostatni w stresie czasami pracuje do 380W)

Co to za komputery? Jakie PSU tam macie zamontowane.
    No chyba nie powiesz mi, że cały czas wszystkie komputery muszą być włączone wraz z monitorami? Jeśli muszą, to warto pomyśleć długoplanowo i wymienić prądożerne podzespoły na te, o mniejszym TDP oraz zasilacze na te o sprawności +80. To w Twoim przypadku, myśląc w przyszłość się zwróci z nawiązką. Monitory LCD, czy CRT są? Popatrz na zużycie energii przez poszczególne ekrany i wyciągnij wnioski.
    Nie chcę się czepiać, ale dzień-w-dzień takie straty energii dla przyjemności?
    Wyłącz jeden komputer i zobacz ile już masz kolejnych oszczędności w skali roku.
    ZbiguZbigu
    Poziom 9  
    Kolego swiercm źle mnie zrozumiałeś, przepraszam, że niejasno napisałem te 200w etc to jak komputery są włączone I normalnie pracują nie jest to Stand-by.
    swiercm
    Moderator na urlopie...
    ZbiguZbigu napisał:
    Kolego swiercm źle mnie zrozumiałeś, przepraszam, że niejasno napisałem te 200w etc to jak komputery są włączone I normalnie pracują nie jest to Stand-by.

Dobrze zrozumiałem. Jeśli wyłączysz PCta, to w godzinę zaoszczędzisz 0.2kW.
    Przez 15h działania na dobę, masz 3kWh.
    Przez rok 1095kWh x 0,6zł/kWh = 657zł tylko na jednym PC. Na miesiąc to ponad 50zł mniej...
    ZbiguZbigu
    Poziom 9  
    OK hipotetycznie masz rację. Niestety tu nie będzie tych dużych oszczędności :). Lubimy komputery :).

Jestem zaskoczony ile prądu pochłania zmywarka (1.5kW/cykl) i TV Plazmowy z kinem domowym (ponad 0,5kW) Kuchnia Indukcyjna to olbrzymi pochłaniacz energii każde pole to ponad 2kW a gotuje się na min 2 polach przez 3-4 godziny dziennie oczywiście nie na maksa, po zagotowaniu schodzi się do 50-60% mocy) ale i tak to pożeracz prądu :).
    No i oczywiście komputery w sumie jak chodzą to kolejne 0,5-0,6kW/h.
    Natomiast lodówki znacząco mniej niż sądziłem.

Zastosuję metodę wyłączania Stand-by na noc i na część dnia jak nikt nie używa to na pewno jak pisałem da oszczędności.

Szybki rachunek:

3 kompy po 5 godzin dziennie = c.a. 3kW/dobę
    Kuchnia indukcyjna dla 4 godzin = c.a. 10kW/dobę
    Zmywarka 2 cykle u nas = 3kW/dobę
    Telewizja ogólnie = c.a. 5kW/dobę
    Lodówki ogólnie = c.a. 3,3kW/dobę
    Czajnik = c.a. 1kW/dobę
    Pralka ? nie mierzyłem jeszcze

Te grube rzeczy dają w sumie ponad 25kW/dobę z tych 30kW z wczoraj (trzeba doliczyć dwa prania), reszta różnicy to stand-by i się zgadza zgrubny bilans, licznik liczy ok.

Telewizja jest bardzo droga jak widać....
    vodiczka
    Poziom 43  
    ZbiguZbigu napisał:
    Jestem zaskoczony ile prądu pochłania zmywarka (1.5kW/cykl)

Nie 1,5 KW a 1,5 kWh, czy to dużo? Przy cenie np. 0,74 zł/kWh to zaledwie 1,11 zł. Przy dwóch praniach na dobę niecałe 70 zł miesięcznie.
    ZbiguZbigu
    Poziom 9  
    Sukces! Zjechalismy do 13,85kWh na dobę.

W kolejnych ostatnich dniach nasz zjazd wyglądał nastepująco:

30.02kWh
    22.27kWh pierwszy dzień kombinowania z oszczędnościami
    14.93kWh drugi dzień
    13.85kWh trzeci dzień (nasze minimum energetyczne :) )

W jaki sposób?

Dyscyplina, ograniczenie kompów dzieci 2h, a ja 3h (przeglądanie internet na tablecie nie na PC) :), czajnik plus termos 3l na dzień - super pomysł, jeszcze lepsze ledy w ogrodzie (teraz 4W ale fajnie świecą), plazma zamiana na LED/LCD i wyłączanie na noc stand by wszystkiego co można. Jeśli to utrzymamy a raczej się uda to całkowity zysk przekroczy inwestycję w rok czasu :).

pozdrawiam,

PS. Nasze kino domowe i plazma to porażka energetyczna.